60 EENE STUDIE uit die verwarring te gereedelijk ontstane twisten welke al te dikwerf botsingen veroorzaakten, waarvan de minste gevolgen niet waren regeringloosheid, weg- name van het ontzag en den eerbied aan elke wettig gestelde magthare besluiten en verordeningenver schuldigd. De twisten van Hollands staten met die van ande re provinciën, met de algemeene staten en den prins van Oranjena het bekrachtigen van den munster- schen vredein 't begin om nietige redenen ontstaan doch allengs door bijkomende omstandigheden in ver bittering toegenomen, leiden tot vele vragen. Men kanmet het oog op de staatsregeling dier tijden in ons vaderlandzich het antwoord trachten te geven op de vraag omtrent meerdere of mindere verheffing van een geslacht, zoo naauw verbonden als dat van Oranje het was aan Nederland: men kan zich de vraag doen, of meerdere of mindere sympathie voor zoodanig geslachtin verschillende tijden in meerdere of mindere mate waargenomenzamenhing met die inrigting van het staatswezen. Met het oog op de staatsinrigting dier tijden vooral, zeg ik, kan men zich die vragen doen; dus in verband tot onze geschiedenis, en wel tot die van ons inwendig be stuur. Niet in persoonlijke gevoelens, noch in vroe gere veten, zoeken wij dan de oplossing dier vragen. Het licht der geschiedenisin onze handen gesteld, zal ons de vrijheid van beslissing laten, die in vroe- geren tijd welligt niet mogelijk, immers zeer moeije- iijk wasgeleid en belemmerd als het onderzoek

Zeeland jaarboekje | 1854 | | pagina 111