62 EENE STUDIE aard der zaak aan den krijgsmanvooral aan den uitstekenden en dapperen, gelijk Maurits toege rust tevens met de bewustheid van wat zijne kracht kan scheppen, en of die daad met hare gevolgen be oogd mag hebben eene bevestiging van magt en ge zag, wier invoering streed tegen den fleren vrijheids geest onzer vaderen: wij wagen de beslissing daarvan niet. Maurits' gedragingen over het algemeen doen ons neigen tot de bewering van het tegendeelte veel wordt partij getrokken van eene op zich zelf te be rispen handeling, welke echter door de letter der wet en den toestand der staatkundige partijen over en wederzoo niet geregtvaardigddan toch zeer ver schoond moet worden. Dien steun in de wet en die regtvaardiging door de omstandigheden had de op volger van Drederik Hendrik niet, wiens vurig, jong en onbedreven gemoed hem welligt eene vonk deed oprakelen, wier ontvlamming als mogelijk hij bewust had moeten zijn, gelijk hare beteugeling waar het noodig mogt wezenwier verkeerde wending op rekening wordt gesteld van hem, die de aanleiding geeft tot de vlam, eerst door smeuling niet zigtbaar, weldra aangegroeid echter en in lichten laaijen gloed ontstoken; die vernietiging dreigt en verderf, waar geene hoogere magt tot redding toesnelt. Gelijk hem geschonken was de voorvaderlijke deugd van onver- saagden moedontbrak aan het jeugdigevurige hoofd de wijze staatkundige berekening van zijnen vader en grootvader. De gedragingen van W i 11 e m 11 in zijn kort levenleiden tot de beschuldiging eener

Zeeland jaarboekje | 1854 | | pagina 113