04 BENE STUDIE nu met meer ernst en nadruk, was er spraak van vrede met Spanje, waaraan niet weinig de behoefte gevoeld werd. Met het verschil van inzigten hier omtrent onder Willem II hing zamen het gevoe len van al of niet afdanken van overtollige troepen. Zij die den oorlog voorstondenof dit schenen te zul len doenzoo van elders ondersteuning te gemoet kwamwaren gestemd tegen afdanking op te ruime schaal. Onder de voorstanders van de aanhouding stelde men den prins voor; de staten, met name die van Holland, helden over tot de afdanking en den vrede. Het rijke en handeldrijvende Holland gevoel de al beleed het haar niet in een stelselde staat huishoudkundige waarheiddat oorlog vernietiger, vrede bevorderaar is van welvaart. De magtige doch door zware offers dikwerf uitgeputte provincie klaagde over die lasten, in grootste getal door haar te dra gen lastendie dadelijken invloed hadden op de wel vaart harer burgers. En, al verloor zij niet uit het oogdat de oorlog ook voor haar geweest was een middel tot grootere welvaart; al bekende zij zonder achterhoudendheiddat wat daartoe veel had bijgedra gen, de oprigting namelijk eener Oost- en West- Indische compagnie met al hare gevolgen, inden be ginne vooral zoo heilrijk voor ons land, dat dit een gevolg was geweest, ontsproten uit dien oorlog; toch vergat Holland niet een oog te slaan in de mogelijke toekomst en sloot dat oog niet voor 't dagen van nieuwe moeijelijkhedendie den gezigteinder begonnen te be wolken. Dat gewest liet niet onopgemerkt, dat andere

Zeeland jaarboekje | 1854 | | pagina 115