UIT DE HELFT DER 17DE EEUW. 65 van staten en andere landen voor hunne welvaart begon- >efte nen te zorgen ook in streken, waar tot nu toe ons lier- landalleen als het wareden sleutel had. Men zag voe- er Engeland niet voorbij, hoe het door Elizabeth's pen. geest opgewekt, reeds streefde naar dat toppunt van zul- welvaart, te bereiken alleen door ijver, spaarzaam- loet heid en juiste aanwending der middelen. Men verloor time er andere staten niet uit het oog, hoe de geest ook ling daar somwijlen ontwaakte en hoe hun toelachten die die schatten, door de Hollanders opgezameld uit het ver den gelegene Oosten. oei- Al die bedenkingen, dat over en weder wegen van lat- belangen, dat gevoelen van vermindering der krach- rer, ten, zoo de oorlog lang nog aanhield, het vooruitzigt och van ook te doen te hebben met andere mededingers gde dan met eene bloot oorlogvoerende natie dat al deed [ra- haaren niet ten onregteneigen tot vrede. De vrede rel- kwam dan ook tot stand, al kantte zich eene enkele het provincie er tegen aan in den beginne. Voor ons doel een heeft het vredesverdrag dan ook een punt van be- der duidenisimmersals men let op de aanmerkingen ra- door Holland gemaaktop bepalingen omtrent Zeven- :st- bergen, daarin voorkomende, en, volgens hare mee- be- ningin zich bevattende krenking harer souvereiniteit een dan kan er reeds eenigzins uit opgemaakt worden, Dch welke daarover toenmaals reeds de gevestigde denk- jke beelden waren, en aan welke zijde dat regt van :we souverein gezag gehandhaafd werd en betwist, zoo be- 't een' onbevoegde werd overgedragen, ere Al de redenen der twisten op te gevendie meer of 5

Zeeland jaarboekje | 1854 | | pagina 116