G6 EENE STUDIE minder tot de volgende scheuringen bijdroegen, is hier noodeloos. Genoeg daarvoor aan te stippen, dat de afdanking van het krijgsvolk gelegenheid gaf om die geschillen in dadelijke hevigheden te doen uitbarsten," gelijk Wage naar zieh uitdrukt. De overwegingen der staten van Holland over meerdere bezuiniging in het beheerde tegenkanting van den prinsden raad van state en naderhand, de algemeene staten zijn bekend. Zij leidde tot tegenstrijdige besluiten en vermits de grenzen van ieders magt niet waren afgebakend, bleef elk staan op zijn regt en wilde niet wijken voor bevelen, die hij meende zich zeiven als souverein te kunnen geven. Men herinnert zich den verderen loop. Eene bezending met den prins aan het hoofd zou de steden van Holland van gedachten doen veranderen; haar werd in sommige plaatsen, onder an deren te Amsterdamgehoor en intrede geweigerdvan daar klagtenen verdediging, vervolgens feitelijke aan randing van regteneen aanslag eindelijk, die mislukte, en daardoor te meer verwarring bragt in verwarde zaken. De afloop dezer oneenigheden mag eenige verwon dering baren, wegens het tamelijk vreemde van den uitslag der volgende onderhandelingen. Oppervlakkig beschouwd toch was die uitslag geheel in het voor deel van den prins en diens gevoelen. Doch de be weegredenen die Amsterdam leidden tot toegeven, in wel zeer voornamedoch door grootere opkomende belangen op den achtergrond terug geschoven punten, moeten uit het ware oogpunt beschouwd worden. De regering daar was vooral bevreesd den handel en de

Zeeland jaarboekje | 1854 | | pagina 117