m9ÊÊÊB 6 8 EENE STUDIE of kwalijk handelen van beide partijen, men zoude een dieper onderzoek instellen moeten, dan overeenkwam met het plan dat wij ons voorgelegd hebben. We zouden moeten nagaan uit welk oogpunt de prins heeft gehan deld, en of de neiging, welke men hem toeschreef, te dingen, namelijk, naar hooger gezag dan de unie hem kon toestaan, of die neiging, gevoed door zijne ver binding aan het engelsche koninklijke geslacht, de drijfveer mag geweest zijn van een gedragdat van despotisme en willekeur alsdan niet vrij te pleiten zou wezen. We zouden er mede in verband moeten beschou wen eene beschuldiging, hem aangewreven, van heime lijk den oorlog met Spanje te hebben willen hernieuwd zienen in geval van waar bevinding van dat al leszou ons besluit moeten zijn, dat Willem II, met het vele goede dat hij van zijne voorzaten had overgeërfd, eene zekere neiging niet had kunnen on derdrukken om, op het voorbeeld van Karei van En geland, of Lode wijk van Frankrijk, de vereeuigde gewesten te brengen onder een bestuurgelijksoortig als het hunne, doch als de vreemde loot, geënt op de inheemsche plantniet vatbaar voor groei of ont wikkeling. We zouden dan ook Hollands beweegredenen van handelen moeten ter toetse brengen; beschouwen in hoever het binnen zijne magt bleef of er buiten trad; in hoever het regt had zich beleedigd te gevoelen door eene handeling, beschouwd als eene regtskrenking van het souvereine gezag, in hoever het wijs en ver standig deed het hoofd neêr te leggen en den pas rus-

Zeeland jaarboekje | 1854 | | pagina 119