UIT DE HELET DEK 17"E EEUW. 71 jelijk als zij zijndat bedaard overleg en koene wijsheid gevorderd worden in den vertegenwoordiger van 's lands belangenhet is in die oogenblikkendat de taak des vertegenwoordigers vooral eene gewigtige wordtom den invloeddien eene eerste beslissing en uitspraak heeft op zoo veledie later voorkomen en daarmede in strijd geraken kunnen. Voor de algemeene staten was zekerlijk zoodanig tijdstip vol van gewigt en klemdoch hielp deanders in vele opzigten zoo gebrekkigestaatsregeling veel van dat gewigt en dien klem verminderen, daar, als eene ijzeren wet, in hunne instructie geschreven stond kennisgeving van zoodanige gebeurtenis aan de sta ten van iedere provincie dieuitoefenende de sou- vereine magt voor hunne principalen, hunne afge vaardigden ter algemeene vergadering met nieuwen last moesten voorzien." Inmiddels werd het bestuur waargenomen door den raad van state en de committés der algemeene statenen na de eerste verwarring en ongewoonheid des oogenbliks zal de treurige blik weder opgehelderd zijn en de zwaarmoedige gedachte plaats hebben gemaakt voor het bewustzijn, dat, ook in deze omstandigheden, eene wakende hand Neder land besehermen zoudeware 't niet meer van noode tegen den buitenlander, dan toch tegen inlandsche beroerten en onlusten. Een zware strijd echter was op handen. De souve- reiniteit, al of niet, der bijzondere staten van elk ge west, in betrekking tot die der algemeene, zoude voortvloeijen uit de beslissingenwelke eene buitenge-

Zeeland jaarboekje | 1854 | | pagina 122