73 EENE STUDIE wone vergadering geven zoude in verschillende punten, die de belangen der unie betroffen. Terstond reeds na den dood des prinsen bleek het, dat men hechtte aan het denkbeeld van souvereiniteitdat de uitroep in 't placaat van 1507, door de staten van Holland gegeven (al kwam dit placaat voort uit eene andere oorzaak)want wat is de magt van een' prince zonder goede correspondentie zijner onderzatendat die uitdrukking nog kracht had enzoo ooitdan nu in beteekenis en waarde toegenomen was na de twisten met Willem. De herstelling in eer en ambten der vroegere gevangenen in de verschillende stedende vernietiging der waardigheid van eersten edele in Zee land eindelijk de voorslag van de staten van Holland ter beschrijving eener buitengewone vergaderingde clausule vooral ook van dien voorslag dat alle zaken den staat betreffendemiddelerwijl in den tegenwoor- digen vorm blijven mogten, totdat daarop nader be sluit genomen werd bij de provinciën," dit alles liet het aanzien, dat het hier den strijd gelden zou om de bovenhand der gewestelijke of algemeene souvereiniteit. Het waren de staten van Holland vooraldie aan dezen strijd een begin wenschten te maken en dien in hun voordeel wilden beslecht zienen de belofte om 't voorledene te willen vergeten en 't loffelijk ge wagen van de verpligting, die de staat had aan het doorluchtige huis van Oranje, mag men aannemen als een lokaaswaarmede andere provinciën genoopt zou den worden om tot bedekte bedoelingen met openbare middelen mede te werken.

Zeeland jaarboekje | 1854 | | pagina 123