UIT DE HELFT DEH 17»E EEUW. 73 De geboorte van een'jongen vorst deed daartoe ook niets afeene aanbeveling zelfs van wege de moeder volgde, voor haren zoon, om bij de benoeming van stadhouder en kapitein-generaal in aanmerking te ko men: erkenning dus implicite van de magt tot bege ven al of niet. Dit echter werd bij de groote ver gadering in 't breede behandeld. Bij de beschouwing dier vergadering, zonder nog te letten op voorafgaande handelingen tusschen enkele gewestenverdient de aanspraak van den voorzit- tenden raadpensionaris van Holland, Jacob Cats, wel het allereerst onze opmerkzaamheid. Dit openen van wege de staten van Holland, door hunnen voor zitter had reeds zijne beduidenis. Het heeft hier geene gelijkenisnoch in oorsprongnoch in wezenmet de verkiezingen eens presidents in de latere constitutio nele vergaderingen, waar in den regel de meest in vloedrijke partij in den voorzitter vertegenwoordigd wordt. Niet te min is er eenig gelijk gewigt aan ver bonden en hier mag het afgeleid worden of uit den invloed, die Holland stilzwijgend reeds uitoefende, of door dat het als voorsteller der vergadering stilzwij gend de taak zich zag opgedragen van hare leiding. Hij had in last het oogmerk in het openbaar te ont vouwen, waartoe zoodanige vergadering was bijeen geroepenmoest in die ontwikkeling Hollands doel be dekt houden, doch hare inzigten laten doorschemeren. Voorwaar zoo ooitdan was dit te meer nu eene moeijelijkheiddaar de gevoelens der andere gewesten bekend waren, zoo niet in alle, dan toch in zeer vele

Zeeland jaarboekje | 1854 | | pagina 124