UIT DE HELPT DEK 17DE EEUW. 75 ningsredewaarin hij den dank toebragt aan God dat deze gewigtige vergadering mogt gehouden wor den in de plaatswaar weleer de acte van gewettigde rebelliezoo men wilhaar beslag had gekregenwaar Philips was afgezworen en het plegtige verbond was gesloten tot opoffering van goed en bloedvoor de vrijheid van geweten en altaren. Die herinneringverbonden met dien dankzal het hart van die vrome vaderen hebben opgeheven; die taal, gepast als inleiding tot eene bijeenkomst als dezeplegtig en belangrijk beidedie taalwelke be trekking had op de onderwerpen, welke zouden behan deld worden, zal dat oogenblik, in levendige kleu ren gemaald, aan elks ziel hebben weergegevenen als verbonden met den tegenwoordigen stand van zaken het standpunt hebben aangewezenwaarop deze hooge en gewigtige vergadering zich te plaatsen had. Het zal de mannelijke taal van den vrije, de schoone harte- taal des dankbare geweest zijn, uitgesproken door den meer dichterlijken en zedekundigen dan staatkundigen Jacob Cats. De punten, welke in deze vergadering behandeld werden, waren de unie, de religie en de militie. Voor zoo veel noodig stippen wij ze even aan. De aanspraak van Cats maakte de vergadering be kend met Hollands gevoelen omtrent deze drie punten. De unie wilden Hollands staten bewarenzoo als zij in 1579 te Utrecht gesloten was; de religie in stand houden, zoo als zij in de openbare kerken in Neder land gepredikt werd en door de synode in 1618 en

Zeeland jaarboekje | 1854 | | pagina 126