8-2 EENE STUDIE dat eerst na 1581 de staten beweren konden de sou- vereine mag't tot zioli te hebben getrokken. Zij heb ben zich die aangegord volgens de verklaring der af zwering zelve, en nu rijst de vraag: op welke gron den volgens welke regelenvolgens welke constitutie of wat men het noemen mag, hebben de staten eene regering aangevangendiemet veranderingen en vele verwikkelingen, geduurd heeft tot in het laatst dei- vorige eeuw Zoodanige regel en grond toch moesten aanwezig zijn wilde het zwakke en wankelende gebouw terstond bij zijne oprigting tegen instorten behoed worden. Zoo danige regel en grond moesten daar zijnom kracht te geven en klem waar het noodig was, al werd die door den aard der inrigting zelve en door het mis- of liever niet-gebruik dikwerf tot eene nietswaardige gemaakt. En wie heeft dan hier niet terstond het oog op de unie, in 1579 te Utrecht gesloten? De unie, eene voortzetting en bevestigingvooral tussehen de noordelijke gewestenvan wat de pacificatie van Gend voor noordelijke en zuidelijke beide wasde unie geene constitutie of beschrevene grondwet, inplegtige zitting van dubbele kamers overwogen en aangeno men geen phantoomwaarvoor eerzucht en staatkunde zelfs terugdeinzen, zoo zij hare plannen te ver willen doen werkenmaar een naauw verbondgesloten uit overtuiging dat eendragt magt maaktgesloten dooi de behoefte aan elkanders bijstandzoo of het buiten land of binnenlandsche broeders de wapenen aangord den om elkander te bestrijdengesloten nog onder

Zeeland jaarboekje | 1854 | | pagina 133