MAERTEN THYSSEN. 119 naar, die haar vele belangrijke diensten had bewezen. Intusschen tastte Maerten Thyssen, die het bevel voerde over het sehip Be 17 provinciënen bijgestaan door het sehip Utrecht, den vijandelijken vice-admiraal don Francisco de Valle Silla aan. Na een allerhevigst gevecht van twee uren heeft het schip Utrecht het ongeluk zijne groote mast te verliezen en kort daarop in brand te rakeneen ge deelte van het volk trachtte zich, door op het schip van don Francisco over te springen, te bergen, maar werd daar weder afgedreven, waardoor een groot aantal van hen verdronken. Maerten Thyssen verdubbelde zijn' moed en was gelukkiger; hij doorna gelde de St. Antonio de Padua, waarop don Fran cisco zich bevondzoodanigdat hij bij hem zonk. Het galjoen de St. Juan Baptista onderging van hem het zelfde loteindelijk veroverde hij nog de St. Bona- venturaen bekwam daarbij ruim twee honderd gevan genen. De nacht scheidde het gevechtdat allerhevigst was geweest en waarbij aan beide zijden veel dooden en gekwetsten waren gevallen. Ook de schepen hadden veel geleden. Hoewel onbeslist wie overwinnaar was, bleven de Spanjaarden met hunne ontredderde sche pen zee houden, terwijl Maerten Thyssen, die na den dood van Pater het opperbevel over de sche pen voerdeuit hoofde van de weinige medewerking die hij van sommige kapiteins reeds gedurende het gevecht had ondervondengenoodzaakt was zijne schepen te verzamelen en koers naar het Recif te zetten, waar hij aangekomen weldra het geluk had,

Zeeland jaarboekje | 1854 | | pagina 200