152 MAERTEN THYSSEN. de Denen ontmoet eu met hen slaags raakt; echter slechts met drie schepende overige konden, door tegen wind en den stroom verhinderdniet opkomen. Zes uren lang hield hij dit ongelijk gevecht niet alleen vol, maar de Denen begonnen zelfs te wijken. Maar dit was slechts een oogenblik, want de koning, toen hij zag dat de Hollanders niet konden worden onder steund, spande door de zijnen geholpen, alle krach ten in om den hollandschen admiraal te overmeesteren, dat hem waarschijnlijk zoude gelukt zijn, ware deze niet zoo kloekmoedig bijgestaan, door zijnen viee-ad- miraal die hem ontzette. Maerten Thyssen ontkwam dit gevaaren kwam zonder verlies van schepen weder in het Lijsterdiep binnen. Het verlies van volk bedroeg ruim 70 man, waaronder den overste Lohausen, 1 hopman2 vaandrigs 30 soldaten en 40 matrozen. De uitslag van dit gevecht werkte niet gunstig op de gemoederen van het scheepsvolk en sommige bevelheb bers. Eenige schepen keerden dien ten gevolge naar Hol land terug, waar ze echter spoedig werden tevreden ge steld, zoo dat zij bijde vloot van Thyssen terugkwamen. De Denen daarentegen kwamenals het ware om de Hollanders uit te tartenvan tijd tot tijd voor het Lijsterdiep. Hunne scheepsmagt bestond uit elf sche pen, waaronder de St. Yy, gewapend met 60 metalen stukken. Maerten Thyssen loopt op den 25sten mei het diep uit en hield eenigen tijd schutgevaarte met de St. Vyzij konden elkander niet aan boord komendaar een hevig onweder dit belette. Nu beproeft Thyssen hem twee branders aan boord te

Zeeland jaarboekje | 1854 | | pagina 203