158 MAEÏtTEN THYSSEN. Ed. Stadt voor de Croon Sweeden teegen syne Ma', van Dennemarckenende zeevolck aengenoomen ende gebruyckt geweest onder den Admirael Marten Thy sen, in het gevecht van Lysterdiep ende noch jongst in de Armaede 22 oorlochscheepen sterck van den gemen Admiraelden welcken den 19 ende 20 der voorleeden maendt voorby dit slot Croonenburch door de Sondt ende voorby Coppenhaegen door den droo- gen aldaer omtrent Draeckes gecoomen syndeeen groot gevecht gevallen is tusschen hem en syne Ma', van Dennemarcken in persoonemet 9 syner Capitale oorlochscheepenende de praemen in de droogen leg gende door Marten Thysen oock seer beschaedicht hij maer soeckende door te raecken nae de Oostzee ontseylde het met een stereken voorwindt, syne Ma', hem volgende ende bij Meun coomende met syne heele Armaede tot bij Bornholm, is het ontcoomen en nae de Sweedsche scheeren geloopen, syne Maj'. siende hem niet te connen achterhaelenkeerde we der terugge, coomende met 32 oorlochsehepen weeder tot Coppenhaegenneemende syne Ma', en het heele Hoff seer qualick dit feyt van Marten Thyssen, synde Coppenhaegen ende deese stadt met derselver inwooners seer gealtereertvloeckende en scheldende seer op de Hollandershebben syne Ma', doen nee- men eene resolutie, deweleke bij de Tollenaers hier bekend gemaekt isop de Tolboede aen alle de Ne- derlantsche schippersmet waersehouwinge dat sy geen Boodtsvolck voor jonges sullen neemen in haer dienst, om op de Sondt en Noorwegen te vaeren

Zeeland jaarboekje | 1854 | | pagina 209