TWEE GOESEXAREN. 183 is geweest. Het is mij nog niet gelukt al die bron nen te raadplegendie over zijnen persoon het ge wenschte licht kunnen verspreiden. De nasporing er van blijft mij ter harte gaan, en gaarne zal ik later van de vrucht mijner onderzoekingen reken schap geven. Voor ditmaal vergenoege men zich met het weinigedat ik tot hiertoe heb verz amelden dat zoo ik meentoch niet van alle belang ontbloot is. De geschiedenis van Barse en van Smytegelt doet ons hen kennenals gemoedelijke en ijverige Christenen, die met geheel hun hart zich den Heer hadden overgegeven, die van hunne jeugd af eene vurige begeerte voedden om hun leven te besteden in Zijne dienstdie het hun hoogst geluk rekenden Hem aan anderen te predikenen die met de meeste opoffering alles aan de bereiking van hun edel doel hebben dienstbaar gemaakt. De volgende bijzonder heden mogen dit getuigenis staven. Jasper Barse of Gasparus Barzaeus werd in de eerste helft der 16<ie eeuw te Goes geboren uit arme en geringe oudersdie echter door den adel der deugd van hunnen zoon verheven werden. Men zegt, dat zijn vader Branciscus, zijne moeder Agnes heette, en het is niet onmogelijkdat hij, later in Portugal zijnde, naar dezen naam van zijnen vader, Gasparus Pr a 11 ciscus is genoemd. Al vroeg onderscheidde hem een bijzondere lust om de godge leerdheid te beoefenen en aan den geestelijken stand zich te wijden. De beginselen der grammatica wer den door hem in de scholen zijner vaderstad version-

Zeeland jaarboekje | 1854 | | pagina 234