192 TWEE GOESENAREN. tot bedaardheid, en stil gebed, en bragt veel toe tot de kalmte zijner reisgenooten. Toen zij te Mozambique kwamenwilde hij liever met de zijnen in het hospi taal, waar besmettelijke ziekten heerschten, gaan, om de kranken te verplegen, dan zijn intrek nemen bij den overste van den portugeschen burg, die hem daartoe uitgenoodigd had. Den september des zelfden jaars kwam hij te Goa aan, waar hij Xaverius vond, die onverwijld hem beval om te prediken. Maar ook deze proef viel on gelukkig uiten hij werd daarenbovendoor zijne zwakke stemniet verstaan. Het schijnt dat zijn preektrantdoor de portugesehe boeren toegejuicht minder in den smaak der Oosterlingen viel. Doch dit schrikte hem niet af. Hij oefende zich aanhoudend en terwijl zeker de schare meer aan zijne wijze van spreken gewende, leerde hij den toon aanslaan, die op deze harten het meest vermogt. Wij zouden vele bladzijden kunnen vullen met de vermelding der wonderendie hij door zijne predikatiën heeft uitgerigt. Uit vele getuigenissen vermelden wij daarvan slechts dit „Goa was den eersten heerdt, daer hy syn vier soo stoocktedat eerlangh de heele stadt in brandt stondt. 't Scheen dat elck woordt (ghelyker van Elias staet) ghelyek een fackele bernteoft wel ghelyck den Heere by Jeremias seyt, als eenen ha- In de Afbeeldinghe van d' Eerste Eeuwe der societeyt Jezus, voor ooghen gcstelt door de Duyts-Nederlantsche Provincie Dersel- ver Societeyt. To Antwerpen in de Planteinsche Druckerie MDCXL.

Zeeland jaarboekje | 1854 | | pagina 243