201 TWEE GOESENAKEN. verpligtongehuwd. Zij bepaalden zieh geheel bij de behoefte hunner tijdgenootenen waren er niet op uit om door geschriften voort te arbeidenook onder de nakomelingschap. Van Barse bestaan slechts drie brieven in druk. De twee eersten onder den titel vanEpistolae de rebus Ormutinisde laatste onder dien van: Epistolae Indicae ad E. P. Ignatium. Het is mij nog niet mogen gelukken dezen te zien. Alleen zie ik in de vermelding derzelve bij de la Rue, dat zij aan zijne ordebroeders geschreven warenen ik maak daaruitin verband met het opschriftop dat hij in die brieven een verhaal van zijne verrigtingen geeft. Onder de geletterden kon hij niet gerangschikt worden, en het verwondert ons dus niet dat er slechts weinige geschriften van zijne hand bestaan. Wat wij van zijn leven weten, doet ons ookgelooven, dat het zijne roeping niet was gelijk zijne nederigheid het hem beletteom langs dezen weg naar roem te streven. Dat wilde ook Smytegelt niet, die bij zijn leven volstandig weigerde eenig geschrift in het licht te geven. Het was daarom zeker niet in zijnen geest gehandeld dat spoedig na zijnen dood het land met zijne predi katiën werd overstroomd. Zekere Maria Boter, die Smytegelt hoog vereerde, had dertig jaren lang zijne leerredenen opgeschreven uit het geheugen, en gaf ze met milde handen aan de drukpers over. De opsteller, die ze daarvoor niet had bestemd, kon geen getuigenis afleggen, dat zijne meening altijd juist was wedergegeven. Wat in die predikatiën eigen aardig is, de woordspelingen en verkleinende benamin-

Zeeland jaarboekje | 1854 | | pagina 255