TWEE GOESENABEN. 205 gen zal wel oorspronkelijk zijn, maar toch durven wij geloovendat de goede man niet alles alzoo in druk zou hebben gegeven. Of men zijne nagedachtenis daarmede dienst heeft gedaanzal ik in het midden latenal werden ook zijne werken in lateren tijd her drukt en door sommigen duur betaald en verslonden. Zeker waren zijne predikgaven zeldzaamgetuige zijne 145 voorstellen over het gekrookte riet." Maar wij geven hem liever den lof, die hem toekomt voor zijnen ijver en trouwwaarmede hij aan tijdgenooten en nakomelingen beweesdat hij met zijn gansche hart de keus had gedaan om den leeraarsstand te be- kleeden. Zeker heeft hij nooit gedacht of bedoeld dat hij nog na eene eeuw als een orakel zou worden vereerd. Indien toch een zeker deel der gemeente van onzen tijd een catalogus van hare heiligen wilde geven, dan prijkte ligt Bernardus Smytegelt als een schitterende zon boven aan. Wij zouden kunnen zeggen, dat hij facto werd gecanoniseerd en in dit opzigt geniet hij meer danBarse. Het ontbreekt anders niet aan verhalen omtrent de wonderen door dezen ver- rigt; een aantal kranken werd door hem, zoo als het verhaal luidt, genezen. Op anderen tijd maakte hij gezonden ziekom ze voor hunne zonden te straf fen en tot bekeering te roepen; hij wekte eenen bijna gestorven jongeling uit den doode open genas van den duivel bezetenenzoo als die genoemd werden door het Evangelie van Johannes op een brief ken geschreven op de borst te leggen." Aan eenen wraak- gierigen voorzeide hijdat deze eerlang vergeefs om

Zeeland jaarboekje | 1854 | | pagina 256