MARIA VAN REIGERSBERGEN. 209 zijne gevangenis op Loevestein te ontvoeren. En de edele vrouw van eenen edelen man verdient het, te leven in de herinnering der nakomelingschap want waar sprake is van standvastige huwelijkstrouw onder vele en langdurige beproevingen en misken ningen, van voorbeeldigen ijver in het behartigen van de vaak zware pligten die op haar rusttenvan kloeken ijver in het voorstaan van hare huiselijke belangen, daar mag de vrouw, die „duizend man nen te erg" was, „de eeuwige eer van Reigersberg", gelijk Yondel haar noemt, wel in eene der eerste plaatsen genoemd worden. Veel is er door verschillende schrijvers van vroege- ren en lateren tijd over de vermaarde vrouw geschreven en toch ontbreekt ons nog eene volledige beschrijving van haar leven en karakter, waarbij gebruik is ge maakt van de veelvuldige brieven, welke van haar voorhanden zijn. Maar deze zijn ook nog niet alle uitgegeveneerst wanneer mijn ambtsbroeder en letter kundige vriend, dr. Schotel, zijn voornemen zal hebben ten uitvoer gebragt, om de nog voor- handene brieven van de beroemde vrouw in het licht te gevenzal een nog vollediger licht opgaan over hetgeen zij was en verrigtteen wij twijfelen er niet aan, of onze eerbiedige hoogachting voor dat sieraad van hare kunne zal er te hooger door rijzen en wij znllen haren naam noemen nevens dien van hare beroemde geslachtgenooteAnna Maria van Schurman, zij het met minder ontzag voor wijd- strekkende kundedan toch zeer zeker met meer 14

Zeeland jaarboekje | 1854 | | pagina 260