222 VROEGERE BESTRATING chausséewelk woord ook in Duitschland het burger- regt verkregen heeft. In onze gewesten is de bestrating der stedenal thans op openbaar gezagin 't algemeen zeer laat tot stand gekomen. Tot in de XVDe eeuw toe maakte althans in Hollandieder nog de straat voor zijn eigen huis. Te Amsterdam liep betna vele mislukte po gingen aan tot 1580eer dat stuk op een tamelijk goeden voet geregeld was 1). Yan Rotterdam leest mendat nog in 1584 de geheele westzijde der goud- sche wagenstraat, van het pesthuis af tot aan de kipstraat al moeras was en modderonredelyck om te sien," even als ook het oosteinde der hoogstraat, van het gasthuis af tot aan de oostpoort, zulk 'een modderpoel was 2). Te Enkhuizen werden eerst na 1550 eenige wegen bestraat 3). Onze stedebe schrijvers hebben er echter in 't algemeen niet veel over opgeteekenden men mag geloovendat een ge zet onderzoek der stedelijke rekeningen hier en daar vroegere aanvangspunten zou doen vinden. In Zeeland althans was men vroeger in de weer. De oudste rekeningen der stad Middelburg, te weten over de jaren 1365 en volgende, leveren het bewijs opdat men destijds reeds begon met hier en daar de stratengelijk men het noemdete calseyden." Zoo vindt men in de oudste dier rekeningenwelke onlangs door den heer Iiethaan Maoaré in haar ge heel uitgegeven is 4), een afzonderlijk hoofdstuk, getiteld: „Item vutghegheven van calseydene, van calseide- steenen er.de anders wat daartoe behoort."

Zeeland jaarboekje | 1854 | | pagina 273