224 VROEGERE BESTRATING geval. Boxhorn teekent omtrent Vlissingen aan: De kleine beginselen van deze stad mach men wel hieruit afmetendat tot voltreckinge van de steene stratenalle die van misbruycken beticht en over wonnen werdengeslagen werden in een boete van ettelyke Roeden van 's Heeren straten met steenen te doen bedekken. En die daartoe geen middelen hadwerd gedwongen een steen langs de voornaamste straten om zijnen hals te draghen. Hiervan leest men noch in de oude Vlissingsche keure dat men één ofte een half Last straatsteenen aan de stede tot beteringhe van misdaad zal geven, als ook den steen draghen. Ick ondervinde dat sulex me de in andere zoo Zeeuwsche als Hollandsche ste den eertij dts is waargenomen geweest." 6) Zeer lang heeft het dan ook aangeloopeneer Middelburg kon gezegd worden in zijn geheel bestraat te zijn. In al de rekeningen zal men dergelijke posten als de straks aangehaalde vinden. Zelfs meenen wij dat de Groote Marktof het (in de rekeningen aldus ge noemde) Marktveldeerstin 1578 is bestraat geworden. Immers in 1575 was de daarop staande "Westmonster Kerk afgebroken, terwijl de rekening van 1578 ons de volgende belangrijke posten aanbiedt, die eene algeheele bestrating van dat Marktplein bewijzen. Deze beide posten luiden, volgens de oorspronkelijke rekening van 1578, 7) woordelijk aldus: „Betaelt Anthone Watelier du Mont de Pierre, over den Coop ende leveringhe van drie hondert en veerthien duysent en acht hondert doub-

Zeeland jaarboekje | 1854 | | pagina 275