228 VROEGERE BESTRATING Yooral waren liet de zoogenaamde St. Antonis-Var- kens (dus genoemd naar hunnen beschermheilige St. Antonius van Padua, met wiens teeken zij gemerkt werden en aan wien zij aldus gerekend werden te zijn toegeheiligd), die beschouwd werden als regt te hebben, om zonder hoeder langs de straten te .weiden en zich ten koste van het gemeen te doen voeden, en wel NB. als daartoe privilegie hebbende van den stoel van Rome. Hoe ver het bijgeloof hierin ge mengd was, blijkt uit eene publicatie van den raad te Utrecht, in 1419: „Want" dus luidt dezelve „de raad heeft vernomen, dat sommigen hare varkens, gelijk die varkens, die in de eere Godts en Sinte Anthonys gegeven zijn ook teykenen, en contrefeyten St. An- thonis teyken, en sommige lieden nemen ook Sint Anthonys verkens, ende houden sy mit allen, ende verschalken aldus Gode ende de heiligen ende den raad. Daarom verbiedt den raad, enz." 11) Zoo Vindt men ook in de rekeningen der stad Middelburg, dat er in '1482 in de Spanjaardstraat een schuthok gemaakt is om de varkens in te schutten. Zeker diedie zonder distinctief teeken rondslenterendeop gevangen werden. 12) Daar de monniken zich overal tegen het weren dezer gepriviligiëerde bedelaars aankantten heeft La defense portéc k Paris) contrc les cochons déplut aux moines de l'abbaye Saint-Antoine, qui pretendirent qu'on ne pouvait empê- cher ces animaux d'errer librement dans les ruessans diminuer le respect du leur saint protecteur. On fut done oblige de composer

Zeeland jaarboekje | 1854 | | pagina 279