18 DE OOKSPKONG EN OPKOMST Den uitgewekenen ging liet niet beter. Proost B e r- tulf zocht eene schuilplaats bij Willem van Ype- ren, die evenwel, daar hij aanspraak maakte op het graafschap en zich van alle verdenking zocht te ont doen, den gevaarlijken vriend liet gevangen nemen en onder gruwelijke folteringen als vorstenmoorder aan den schandpaal ter dood brengen! B ore hard zocht veiligheid bij zijn oom van Roubaix; doch deze verloochende den snooden neef, en leverde hem over aan den kastelein vanRijssel, waar hij levend ge radbraakt werd en meer dan een etmaal stervende was Vermits van W er wiek naar Duitsehland ontkomen waswerd zijne vrouw te Doornik levend begraven Alzoo ten minste wordt verhaald en van nog ande ren ongeveer het zelfde gezegd. Meer dan 150 verlo ren het levenen een veel grooter getal week uit naar het noorden van Duitsehlandwaar zij de eerste Vlaam- sche volkplantingen vormden. Anderen weken uit naar Engeland en vonden daar eene schuilplaats. In Vlaanderen zelve daarentegen werden hunne huizen afgebroken en hunne bezittingen verbeurd verklaard. Wat Lambert van Rodanburg betreft, de be- rigten omtrent zijn lot luiden verschillend. De één zegt, dat hij op de vlugt uit Brugge werd gevangen en op van Yperen's last gruwelijk mishandeld. Ar men en beenen zouden hem zijn afgekapt en, na digt- schroeijing der wonden, het ligchaam eerst drie malen rondom den burgt zijn gesleept en daarna opgehan gen! Anderen daarentegen deelen mede, en dit schijnt nader aan de waarheid te komen, dat hij niet te Brugge

Zeeland jaarboekje | 1854 | | pagina 67