20 DE OORSPRONG EN OPKOMST gedwongen werd liet te verlaten, verschillende stroop- togten in Vlaanderen. Kunnen wij hierbij wel aan een ander punt denken dan de reeds vermelde Lam mens-sluis van waar het naar Rodanburg gingwaar de aan de grafelijkheid vervallen bona Lamberti lagen Leverden deze niet een voortreffelijk punt van uitgang voor een' mededinger naar het graafschapdie zich ergens vestigen wildemaar zonder zich aanzienlijke vijanden te berokkenen? Er kwam bij, dat het punt zelf eene voortreffelijke militare stelling aanbood. De latere tijden hebben doen ziendat Sluis beschouwd kan worden als de sleutel van Vlaanderen; en het blijkt uit den aard der zaak, dat die stelling gemakkelijker dan eenig ander punt versterkt kon wor den; want daar men er aan de landzijde reeds door den bestaanden zeedijk gedekt was tegen een aanvaller behoefde men zich op de schorren aan de zeezijde slechts te verschansen, om. menschen en schepen tevens te beveiligen, tegen het water en tegen den vijand. Van Yp er en had in 1127 de voortreffelijke gelegenheid der sluis genoeg leeren kennenom er in 1132 alzoo partij van te trekken. Hem mogen wij dus op historischen grond voor den grondvester houdenvan de latere staddie rondom de Lam mens-sluis verrezen is. Dat de Meyer ook naar waarheid zeggen konnihil erat adhuc ubi nune Slusa, preter arenam" valt van zelve in het oog. Die stad was er nog nietalleen de sluis met ver moedelijk enkele huizen binnendijks Maar van toen af ontstond, wat later als Lamminsvliet bekend bleef.

Zeeland jaarboekje | 1854 | | pagina 69