DE TOREK VAN WESTENSCHOUWEN. 35 zoude aanvangenop de plaats zelve eene schetsteeke- ning daarvan te makenen bieden den lezers van dit jaarboekje daarvan eene afbeelding aan. Ofschoon van de lotgevallen en voormalige gesteld heid van Westenschouwen weinig bekend iszal het echterzoo wij vertrouwenniet ondoelmatig zijn hier te vermeldenwat wij betrekkelijk die oude plaats nog hebben kunnen opsporenom daardoor de herinnering aan haar levendig te houden, nu het laatste over blijfsel daarvan is weggeruimd. De oorsprong van Westenschouwen verliest zich in de grijze oudheidnoch van hare eerste wording, noch van haren ondergang worden in de kronijken bijzon derheden en aanteekeningen aangetroffen. Oudtijds droeg deze plaats den naam van Taleboits- eiudeonder dien naam komt zij voor in de opene brieven van Jan, Hertog van Brabant van den 7 october 1296alwaar deze plaats genoemd wordt het dorp dat men hiet Taleboitseinde ter nieuwer sluse", welke laatste bijvoeging doet vermoeden, dat aldaar kort te voren eene zeesluis gelegd was waar schijnlijk tot afloop van het binnenwaterzoo als het mij ook van elders gebleken is, dat vele jaren later aldaar eene zeesluis gelegen heeft, waardoor het mee- rendeel van het binnenwater dezes eilands moest ge loosd worden. Zoo als wij hebben opgegeven, was Westenschou wen eertijds eene der vermaardste havens van Zeeland van waar volgens opgave van Reigersbergh (2) vele koopvaarders oost- en westwaarts plegen te varen; de

Zeeland jaarboekje | 1854 | | pagina 86