208 ALLES VERGEEFSCH. duwen wierden, heeft waarschijnlijk het volbouwen doen staken, een vierendeel der hoogte is slegts voltooid, en toen met een kap gedekt. De toren heeft nu uit de grond tot aan het plat 190 voe ten de kap tot aan het kruis 60 voeten." Die kap is onder het Fransch gouvernement van haar spits beroofd, ten einde er een telegraaf op te plaatsen, welke na de omwenteling van 1813 weg genomen is. In 1818 begonnen er aan de westzijde brokken uit het muurwerk te vallen, waardoor herstellingen werden noodig gemaakt, bij welke de kap is weggebroken en door eene lagere ver vangen: de toren zelf heeft aan bouwkundige schoonheid bij die reparatiën zeer verloren. Niettegenstaande toen aanmerkelijke kosten aan den toren zijn besteed, openbaarde zich in de laatste ja ren op nieuw de noodzakelijkheid van belangrijke herstellingen.De stads-regering, tegen de zware kosten daarvan met reden opzien de, wendde zich tot het gouvernement, opdat dit gevaarte, dat men als een onmisbaar zeebaken wilde hebben beschouwd, voor het rijk zou wordenpvergenomen, gelijk men ook vroeger te vergeefs had beproefd. Ditmaal had de poging geen beter gevolgin de raadsvergadering van 19 Mei 11. gaven burgemeester en wethou ders aan den gemeenteraad te kennen, dat op het gedane voorstel een afwijzend antwoord was ontvangen, als hebbende de toren bij de later aangebragte verkennings-teekenen geen nut voor de zeevaart. De zaak eischte dringende voorziening, weshalve bur gemeester en wethouders mededeelden dat zij hadden op doen ne men hoeveel "het zoude kosten om de bouwvallige contreforten te doen herstellen, even als dit vroeger met één contrefort is ge daan; dat die kosten zouden beloopen f 9100; dat evenwel dan nog maar de toren een groote steenklomp zoude zijn, en vol strekt niet meer vertegenwoordigen het kunstgewrocht dat het vroeger was; dat het welligt vijfmaal meer zoude kosten om dien toren in den oorspronkelijken stijl te doen heratellen; dat zulks verre boven de financiële krachten der gemeente zoude zijn, daar-

Zeeland jaarboekje | 1856 | | pagina 260