AANTEEKEN1NGEN. 209 gelaten dat bij het ontkend worden van eenig nut van den toren, die uitgave geheel doelloos zoude zijndat aan burgemeester en wethouders dus slechts twee voorstellen overblijven a. het doen omrasteren en alzoo laten staan en dus langzaam vervallen van den toren, of b. de geheele amotiedat het eerste zoowel voor personen als voor nabij gelegene gebouwen gevaarlijk zijn kan, daar de omrastering nooit het gevaar geheel zal wegnemen en dus burgemeester en wethouders, hoe noode en huns ondanks ook, tot het tweede voorstel hebben moeten overgaanzoodat zij voorstellen gemagtigd te worden na bekomene authorisatie den toren te gelde te maken. Dit voorstel vond evenwel tegenkanting, zoo in den raad als bij de burgerij, waaronder velen gehecht waren aan dit eerwaar dige monument, terwijl daarentegen 85 ingezetenen bij adres het voorstel ter afbraak ondersteunden. Het einde van de overwegin gen is geweest, dat het gedreigde doodvonnis vooreerst is afge wend, aangezien aan burgemeester en wethouders is opgedragen om te onderzoeken of het mogelijk is de bouwvallige stukken van den toren af te nemen en hem dus te laten staan. Wat hieruit is voortgevloeid kwam nog niet ter mijner kennis, doch daar alzoo dit jaar voor den Zierikzeeschen toren eene kwestie van het to he or nor to be heeft opgeleverd, gaf mij dit aanleiding om volgens de in plaat bestaande, maar zeer weinig en buiten Zierik- zee bijna geheel niet bekende afbeelding van den toren zoo als men voornemens geweest was hem te bouwen, daarvan een steen drukplaatje in dit jaarboekje te geven. Het bezwaar om eene zoo uitvoerige teekening met zoo vele bouwkundige versierselen op eene verkleinde schaal duidelijk te geven, is door de naauwkeu- righeid van den heer T. hooiberg, teLeiden zooveel overwonnen als zulks mogelijk wasde lithographie strekt hem naar mijn oor deel tot groote eer, ofschoon het in den aard der zaak ligt, dat eene op een derde verkleinde voorstelling geen volledig denkbeeld geven 14

Zeeland jaarboekje | 1856 | | pagina 261