210 A AN TEEKENIN G EN. kan van eene koperen plaat, die nog slechts flaauw kan doen zien, wat onovertroffen stoutheid van bouw en schoonheid van vormen de toren volbouwd zou hebben gehad. Hij zou verreweg de hoog ste toren der aarde geworden zijn en zelfs de hoogste der Egypti sche piramiden in dit opzigt nog omtrent 50 Ned. ellen hebben overtroffen. Om zich een denkbeeld van de bedoelde hoogte te vormen zij opgemerkt, dat de Straatsburger dom, dat allerprach tigst gedenkteeken van het bouwkundig genie van erwitj von stmnbach, van kunst en volharding, gebouwd 1267—1439, eene hoogte heeft van 142 Ned. ellen, terwijl de hoogte van den toren te Zierikzee 206 Ned. ellen zou geweest zijn. Om de hoogte van beide in vergelijking aanschouwelijk voor te stellen, heb ik op het plaatje nevens den toren een luchtballon doen teekenen ter hoogte, die de spits van den Straatsburger bereikt. Na dezen wordt de toren te Antwerpen voor den hoogsten gehouden; hij bereikt 132 Ned. ellen en werd, 1422-1528, naar het plan van den in mijn stukje optredenden amelius, gebouwd. In ons rijk zijn de twee hoogste torens de dom te Utrecht en de toren der Martini-kerk te Groningen. De eerste is gebouwd in 1321 tot 1382, en heeft eene hoogte van 104 Ned. ellen; die te Groningenis slechts 4Ned. el len lager. Om den Utrechtschen domtoren met het ontworpen plan van den Zierikzeeschen te kunnen vergelijken, is diens hoog te aangeduid door een vogel. Men kan dus oordeelen over de verbazende hoogte volgens het planik heb er den toren naast doen teekenen, zoo als hij gestaan heeft eer het kruis en de spits er wer den afgenomen. Yoor mijn doel, het grootsche plan te doen uit komen, oordeelde ik zulks geschikter, dan het verminkte gevaarte te doen afteekenen zoo als het zich nu vertoont, beroofd van de bouwkundige schoonheid, die het nog in zijnen onvoltooiden toe stand meer het voetstuk van een' toren, dan een toren zelf bevatte. Zoo men het welligt een hersenschim mogt oordeelen, 'eenen

Zeeland jaarboekje | 1856 | | pagina 262