ZEEUWSE UECUEZVEIEMCEZy VEUSCUENEN Niet alleen forel Enige tijd geleden heeft de werkcommissie van de Provinciale raad voor de recreatie in Zeeland een recreatienota uitgebracht. De nota verwacht een sterke stijging van de recreatieve belangstelling voor Zeeland. De inrichting van nieuwe recreatiegebieden is daarom nodig. Behoefte bestaat aan een zo gevarieerd mogelijk pakket van voorzienin gen. Een doeltreffend beleid moet verhinde ren, dat de toename van de belangstelling zich te sterk op het kustgebied zal richten. Vlissingen heeft goede kans zich te ontwik kelen tot een badplaats van stedelijke alure. Op middellange termijn zijn in Zeeland over heidsinvesteringen tot een bedrag van bijna f 130 miljoen nodig. Dit zijn enige be langrijke punten uit de nota. De ontwikkeling. De nota houdt rekening met een sterke stijging van de belangstelling. De prognoses worden onder voorbehoud gegeven omdat de factoren, die deze beïnvloeden, onzeker zijn. Vooral wordt gewezen op de concurrentie van goedkope vakantie-arrangementen naar het buitenland. Lettende op de ligging van Zeeland ten opzichte van grote bevolkings concentraties in binnen- en buitenland, wordt een sterke toename van de belangstelling verwacht. Verhoging van de attractiewaarde van de recreatiegebieden, o.a. door uitbrei- Het is niet alleen paling en forel, die op het Veerse meer gevangen wordt. De Bredase aannemer André Rasenberg heeft de afgelopen zomer bij de sluizen van Kats op het meer een rog gevangen, die kenne lijk via de sluizen is binnengekomen. De heer Rasenberg bewoont zelf een mooie bungalow aan het Veerse meer bij Kamper land. Deze sportieve hengelaar vist in een groot deel van de Zeeuwse delta. Ze noe men hem zelfs de roggenmepper van het Sloe. Deze vangst bij Kats is meer een toevals treffer geweest, hij zat met een grote zager op de forel te vissen toen hij door deze kanjer bijna uit de visboot werd getrokken. Gelukkig werd er een foto gemaakt. De sportvrienden onder de lezers, die iets van boksen weten, zullen in hem misschien nog de bokser lichtgewicht herkennen, die in 1936 voor Nederland naar de Olympische Spelen ging. Hij bokst nu met grote vissen en een lekker glas bier aan de oevers van ons dierbaar Veerse meer. ding van de ontspanningsaccommodatie mag niet uitblijven. De prognoses luiden: Toeristiche overnachtingen jaar (incl. weekendrecreatie) dagrecreanten 1968 5.650.000 2.800.000 1975 10 a 12 miljoen 5 a 6 miljoen 1985 15 a 18 miljoen 7 a 9 miljoen De nota stelt, dat voldoende ruimte be schikbaar is voor uitbreiding van de recrea tieve voorzieningen. Het spreekt vanzelf, dat een zekere inbreuk zal worden gemaakt op de nog aanwezige rust. Geadviseerd wordt te voorkomen, dat de toename van de belangstelling zich te sterk gaat richten op het kustgebied. Behoefte bestaat aan een zo gevarieerd mogelijk pakket van recreatieve voorzie ningen. Moderne vormen van verblijfsaccom- modatie kunnen daarbij niet worden gemist. De inrichting van nieuwe recreatiegebie den zal nodig zijn. Genoemd worden: het Veerse meer; het Grevelingenbekken; het Zeeuwse meer; voorzieningen in het landelijk gebied; voorzieningen voor dagrecreatie in de omgeving van steden en agglomeraties. Door de totstandkoming van nieuwe re creatiegebieden zal de belangstelling meer worden gespreid. Voor wat betreft de ver- blijfsrecreatie is onderstaande tabel illus tratief. Gebied Slaapplaatsen Aantallen percent. 1968 1985 1 1968 1985 Kuststrook 108.700 255.000 79 73 Veerse meer 13.200 35.000 10 10 Greveliningen 22.000 6 plez. vaartuigen 6.000 15.000 4 4 Overig Zld. 10.000 25.000 7 7 Totaal 137.900 352.000 100 100 Het kustgebied. De belangrijkste toeristische attractie van Zeeland is het kustgebied. De nota wil het eigen karakter van dit gebied zoveel moge lijk behouden. Een ontwikkeling, zoals de Belgische kust kent, wordt niet voorgestaan. Bij de planologische vormgeving moeten twee elementen op de voorgrond staan: de concentratie en de differentiatie. Door concentratie van de voorzieningen, zoals verblijfsaccommodatie. ontspannings mogelijkheden, enz., wordt uitvloeiing van re creatieve bebouwing langs de gehele kust voorkomen. Bovendien is concentratie nodig met het oog op de ontsluiting, openbare nutsvoorzieningen, winkels enz. Het element van differentiatie zorgt er voor, dat zoveel mogelijk rekening wordt ge houden met de uiteenlopende wensen en behoeften van de recreanten. De aanwezige verschillen in karakter en functie van de badplaatsen kunnen daardoor worden be houden en zo nodig versterkt. Het vorenstaande houdt vanzelfsprekend niet in, dat de werkcommissie van de Re- creatieraad geen oog heeft voor moderne voorzieningen. Integendeel. De totstandko ming van moderne vormen van verblijfsac commodatie wordt noodzakelijk geacht. Pro jecten van stedelijke allure zijn daarbij nodig. Concentratie van hoogbouw zal de aantrekkingskracht van het Zeeuwse kust gebied ten goede komen. De beste kansen tot een ontwikkeling tot badplaats van stedelijke allure heeft Vlis singen Deze evolutie zal sterk afhankelijk zijn van de verdere groei van Vlissingen en Middelburg. De rentabiliteit van vele voor zieningen wordt namelijk mede bepaald door de omvang van de eigen bevolking. De kansen voor luxueus mondain toeris me worden niet groot geacht, gezien de aanwezige voorzieningen in binnen- en buiten land. Van groot belang acht de nota verhoging van de attractiewaarde van de Zeeuwse kust gebieden. Dit geldt vooral voor de kust strook. Steeds meer mensen trekken daar heen, terwijl zij voor het grootste deel ge bruik maken van eenvoudige verblijfsvormen en daarom bij minder gunstig weer sterk zijn aangewezen op externe voorzieningen. De secundaire ontspanningselementen zullen op verschillende niveaus aanwezig moeten zijn: per recreatiecomplex: Hoe groter het logiesbedrijf of het re creatiecomplex. hoe groter de mogelijk heden voor ontspanning ter plaatse. Genoemd worden: kantine, speeltuintje, crèche, kinderbadje, hobbylokaal en mid getgolf per badplaats: Ook hier worden de mogelijkheden gro ter naarmate het aantal verblijfsrecrean- ten en het aantal dagjesmensen toe neemt. Gedacht wordt aan: café, restaurant, bar-dancing, filmzaal, instuif- lokaal, amusementshal, kinderboerderij, speeltuin, skelterbaan, golf- en tennis- terrein. 15

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1969 | | pagina 15