vooral door die BTW zo slecht hebben. Maar als je dan met een exploitant hebt gesproken die met Pinksteren een volkomen nieuw restaurant heeft geopend en die een seizoen heeft gemaakt, dat zijn stoutste ver wachtingen heeft overtroffen en je ziet dat meerderen de weg naar een goede exploi tatie weten te vinden, kom je toch wel tot de conclusie, dat het niet alleen de BTW en een algehele prijsstijging zijn die de strop voor deze ondernemers aanhalen. In Misset's Horeca van 26 september l.l. werd ons artikel ..Paniek" uit het laatste nummer van de Veerse Meer Gids in zijn geheel overgenomen en van het volgende on derschrift voorzien: We kunnen helaas al leen maar het spreekwoord indachtig zijn: ..Het is een vriend, die mij mijn feilen toont." Het is inderdaad juist, dat wij ons positief willen opstellen met betrekking tot onze mening over de Horeca-sektor en in dit licht moeten onze kritische opmerkingen dan ook gelezen worden. Het is weer al een tijd geleden, dat men met de slogan: „Uit goed voor U". trachtte een omzetvergroting te verkrijgen. Het heeft ons consumenten niet zo veel gezegd, even min als het ons aansprak, dat je een ca deaubon voor een etentje kon geven. We waren er wat kopschuw van en we schrokken nog meer. toen de BTW plus een voor ons niet duidelijke prijsverhoging, ons natje en droogje buiten de deur wel heel erg duur deed lijken. Dat deze dure indruk gemaakt werd om dat veel zaken voorheen hun prijzen niet inclusief vermeldden en nu wel en dat boven dien ook over het bedieningsgeld die BTW moest worden bijgerekend, wisten wij con sumenten niet. We hebben er al eerder op gezinspeeld, dat we de indruk hebben, dat in deze zoge naamde hoogconjuctuur door de ondernemer gedacht werd dat dit schepje er op nog wel door die consument gedragen kon worden, daarbij zich niet realiserend, dat dit wel eens de druppel kon zijn die de emmer deed overlopen. Maar waren wij consumenten er dan de oorzaak van of moesten wij er de dupe van worden dat vele horeca-exploitanten niet de vinger op de pols van hun bedrijf en van de samenleving hielden en vaak op een wel heel erg behoudende wijze bleven exploi teren? Ziet men die evolutie dan niet in onze samenleving? Onze eet- en drinkgewoonte zijn niet meer dezelfde als die van vijfen twintig jaar geleden. Het was toch al wel enige tijd bekend, dat. al neemt de welvaart toe. dit zeker nog niet wil zeggen, dat de Horeca-onder- nemer dit aan zijn omzet zal zien. Het zo merhuis, de caravan en de boot vragen hun deel van die stijging. In het bedrijfsleven van deze dag zal de opvoering van de productiviteit een van de belangrijkste middelen moeten zijn om winst te maken. Moeten wij consumenten u ver tellen, dat de keuken duur is en dat een groot deel van die onkosten op die keuken drukt? Met een brutowinst van 60% voor die keuken en 75% voor de dranken ge beurt het zeer snel dat het evenwicht verstoord wordt. Eén van de voornaamste oorzaken hiervan is het gebrek aan produk- tiviteit. Uw chef, meneer de exploitant moet u een zeer behoorlijk salaris betalen en dat is maar goed ook. want een arbeider is zijn loon waard. Op de middag en tegen de avond wordt er in de keuken heel wat werk verzet. Maar de rest van de tijd? Kunt u in die lege uren uw produktiviteit niet opvoeren? De loonkosten zijn maar gestegen. Bent u in staat geweest daar een omzetstijging te genover te stellen? Wij consumenten hopen dat het nog even 18 duurt voor we hier het Amerikaans restau rant-type krijgen waar de service ontbreekt en het voedsel slecht is. Maar dat restau rant-type waar alles wit gedekt is en waar je uit ervaring weet, dat je er eerst een poosje rustig moet gaan zitten, nee dat hoeft voor ons nou ook weer niet. We kun nen hoe langer hoe meer en kennelijk met ons velen, die zaken waarderen waar de ondernemer met zijn kok een goede com municatie heeft, die resulteert in een leuke verscheidenheid aan wat goedkopere scho tels. Het mag plate-service zijn op een goede en vlugge manier gebracht. Dan behoeven we niet te denken aan een toeristisch menu met een uniforme prijs van 7.50. We kennen al heel wat zaken in ons goede land waar efficiency bedreven wordt en waar de produktiviteit wordt opgevoerd met als resultaat een aantal goede, billijke scho tels waarop een groter aantal gasten binnen komt. Er komt een steeds groter gedeelte van het publiek, dat geen tijd heeft om die uitgebreide spijskaart te bestuderen en ook niet bereid is de som van de keuze daar uit te betalen. Maar naar wij bemerkt hebben worden er ook maar al te vaak bedrijfspsygologische fouten gemaakt, door exploitanten die tot die gerenommeerde restaurants behoren en een klantenkring van „goed gesitueerden" hebben. In de mening verkerend dat een kapitaalkrachtige klant altijd wel bereid zal zijn een stevige prijs te betalen voor zijn voedsel, zijn de prijzen van deze wat meer exclusieve zaken vaak onevenredig sterk gestegen. En wat ziet men nu; een verschuiving ten gunste van de meest efficiënte ondernemer die dit ook uitdrukt in zijn spijskaart. Ook voor de ondernemer in de horeca- sektor zijn er conclusies te trekken uit de evolutie die er aan de gang is en uit de veranderingen van het gedragspatroon van de mens. Jaren geleden was staal en glas nog „in" Nu gaat alles weer de romantische kant uit. Moeten we nu niet eens gaan denken aan de problemen die er gaan komen als we plannen realiseren willen zoals b.v. het bouwen van hotels in de toeristische sektor zoals aan het Veerse meer? Als men stelt, dat vandaag voor een hotelbed minimaal 40.000.geïnvesteerd moet worden met als gegeven ons Nederlandse klimaat en een personeelsprobleem dat steeds groter wordt, zal men begrijpen dat er andere we gen bewandeld moeten worden dan de tra ditionele van gisteren. Waar halen we straks dit personeel vandaan? We hebben er al een voorbeeld van in Zwitserland waar alleen de staffunc ties door Zwitsers worden bezet. De rest is buitenlander. Het is echt een teken van welstand dat de Hollandse jongen straks niet meer een baan zoekt bij het horecabedrijf waar hij tip en avondwerk krijgt. De directeur van het Rijnhotel in Rotter dam. de in horecakringen bekende heer Planten werkt in zijn bedrijven al lange tijd tot zijn grote tevredenheid met Engelsen, Italianen. Australiërs. Marokanen en Oos tenrijkers. Als ongeschoolden zijn er Span jaarden en Portugezen in dienst. De heer Planten heeft contact met een hotelschool in Casa Blanca. Een deel van de leerlingen van die school loopt stage in het Rijnhotel. Het gaat prima. Wordt dit steeds dichterbij komende pro bleem van het personeel nu al georgani seerd doordacht, opdat wij morgen weer niet achter de feiten moeten aanhollen? En wat de hotel-restaurants in de toe ristische sektor betreft: streef toch ook meer naar verhoging van die productiviteit. Verlenging van het seizoen is mogelijk door aantrekkelijke arrangementen te bieden. Het Rijnhotel in Rotterdam nemen we nog eens als voorbeeld. Hier wordt u voor een aantrekkelijke prijs een nog aantrekke lijker week-end geboden. Het „Regenboog pakket" krijgt hoe langer hoe meer be kendheid „Maar", zoals de heer Planten zegt „er moet iets voor gedaan worden. Niet alleen bieden wij iets goeds, maar de pu bliciteit die hieraan moet worden gegeven is minstens even belangrijk." Wat Zeeland betreft, zijn er in Viissingen drie bekende hotel-restaurants die een ar rangementen-pakket brengen. Jammer dat hierbij nog op het gok-instinct van de mens moet worden gespeculeerd. Ook zonder een bezoek aan een casino in België moet het mogelijk zijn iets aan trekkelijks te maken van een dergelijk ar rangement. En hoe of u het nu zult moeten gaan doen vindt u niet in het boekje. Credietwaardig- heid en moraliteit zijn o.a. eisen voor ves tigingsmogelijkheid. maar meer nog zal het vakmanschap en zakelijk inzicht bepalend zijn voor het slagen in een horeca-bedrijf. De eisen van het publiek zijn minder ge worden. Hoe u het ook doet, placemats of wit gedekt, belangrijk zijn: de sfeer, de prijs, de vlotte bediening en een appetijte lijke opmaak van de schotel. Dat hoe langer hoe meer horeca-exploi tanten dit weten te brengen hopen wij. In het clubblad van „De Arne" lazen we de volgende advertentie: „De havenmeester zoekt een grasmachine om het gras in de haven te maaien."

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1969 | | pagina 18