Natuurbescherming in het Veerse meer In het gebied van het Veerse meer heerst een ongewone situatie. Op weinig plaatsen in Nederland zullen recreatiegebieden van groot formaat zo innig aan natuurtterreinen grenzen als hier. Nergens zullen nieuw ont stane gebieden die zo nauw aan elkaar grenzen, zo'n verschillende bestemming heb ben gekregen als juist hier. Langs de zuidoever van het meer zal, na het gereedkomen van de Muidenweg, het natuurreservaat ,,De Middelplaten" aan alle kanten omgeven zijn door recreatiewegen recreatiewateren en recreatiegebieden. Hetzelfde is het geval met ..De Goud plaat". In het noorden grenzend aan een recreatiebos, verder omgeven door vaar water. In feite is dit een situatie die allerminst strookt met de doelstellingen van de natuur bescherming. Ideaal is de toestand dat een natuurreservaat ver verwijderd ligt van ge bieden met menselijke aktiviteiten. De ruim te tussen deze gebieden en het natuurreser vaat functioneert dan ook als bufferzone. Nu moet in de reservaten een deel ge bruikt worden als bufferzone. Afhankelijk van de graad van de menselijke aktiviteiten zal het om smalle- of om een brede strook gaan. Ook de aard van het reservaat heeft invloed op de totale oppervlakte van het buffergebied. Hoe gevoeliger de planten of dieren voor verstoring zijn. hoe breder de bufferstrook. Daarbij moet niet alleen ge dacht worden aan verstoring door direkte menselijke aktiviteiten. ook de gevolgen van bepaalde maatregelen, zoals herverkaveling, verbetering van de ontwatering en bemes ting zijn storingsoorzaken. De Stichting ,,De Beer" wist echter voor uit dat bij het aanvaarden van het beheer over de Middelplaten en de Goudplaat con frontatie met recreatie in maximale vorm een feit zou worden. Het beheer van de nieu we reservaten diende hierop afgestemd te worden. Daarom moeten bij dit beheer twee uit- gangsregels als basis dienen (Mörzer Bruyns. 1966) a. Vele natuurelementen zijn uiterst ge voelig voor verstoring en andere ge volgen van menselijke aktiviteiten. Men moet. als men deze wil behouden, effektieve beschermingsmaatregelen ne men. b. Vele mensen die in de natuur hun vrije tijd komen doorbrengen hebben geen idee van wat zij moeten doen en laten. Zij ontzien uit eigen beweging en vol gens eigen instelling en inzicht de na tuur niet, ook al bemerken zij dat deze van hun aktiviteiten schade ondervindt. De recreatie in het gebied van het Veerse meer concentreert zich op het water. Het is ondertussen voldoende bekend dat deze recreatie invloed heeft op het water. Zowel de oever- als de waterrecreatie beïnvloeden het water. De droge oeverrecreatie brengt bij een te grote intensiteit met zich mee dat de vege tatie beschadigd wordt, dat de dierenwereld verstoord wordt en dat het betreffende mi lieu vervuilt. Bovendien treden er veranderingen op in de waterhuishouding van de bodem ter plaatse. Ook de varende recreant heeft een grote invloed op het milieu waarin hij of zij ver toeft. Zijn verstoring kan nog grotere vor men aannemen omdat hij bij het aanleggen bij een niet daarvoor ingerichte oever beschadigingen veroorzaakt aan die oever- Motorboten veroorzaken door de uitlaat gassen en de gemorste brand- en smeer- stoffen een extra vervuiling van het water. Snelvarende boten geven een zuiging. ge volgd door een serie golven die een onbe schermde of niet versterkte oever ernstig kunnen aantasten. Voorzieningen ten behoeve van de water sport, zoals uitdiepen en het maaien van waterplanten veroorzaken een verarming van de flora. Bij een geringe recreatiedruk zijn deze verstoringen te verwaarlozen. Maar bij een toename van de recreatie-intensiteit zoals op het Veerse meer nemen de verstoringen zodanig toe dat zij niet meer te verwaar lozen zijn. Dan moeten er (dure) voorzieningen ge troffen worden om deze verstoringen te be perken en op te heffen. Maar de hiervoor benodigde investeringen zijn meestal zo hoog dat de inkomsten, uit de recreatie verkregen, ook hoger zullen moeten worden. Een middel hiertoe is uit breiding van het aantal vakantiegangers. Dit veroorzaakt dan weer een min of meer even redig toenemende vervuiling en verstoring. Het zal duidelijk zijn dat men dan in een spiraal raakt die eindigt als het betrokken gebied als ontspanningsgebied ongeschikt wordt. Of omdat de voorzieningen zo uit gebreid zijn dat men nauwelijks meer kan spreken van een natuurgebied met recreatie mogelijkheden of omdat de vervuilingen een kort of lang verblijf onaangenaam maakt. En dit zal nooit in de bedoeling gelegen hebben van de inrichters en bestuurders van het Veerse meer. Een middel om dit te voorkomen is het inrichten van natuurgebieden. Dan worden immers een aantal leefbaarheidsvoorwaarden in één slag geslagen. De recreatie wordt in een natuurreservaat tot een minimum be perkt. Dit is afhankelijk van de aard en het oppervlak van het reservaat. De reservaten in het gebied van het Veerse meer zijn wat dat aangaat zeer beperkt in hun mogelijk heden de rekreatie op aktieve wijze te dienen. De enige wijze waarop zij een rol kunnen spelen in de recreatie-ontwikkeling is door middel van rondleidingen. Speciaai daarvoor opgeleide opzichters zouden dan de geïnteresseerde vakantiegangers kunnen rondleiden. Speciaal op dagen dat water- of oeverrecreatie als gevolg van de weers omstandigheden minder goed mogelijk is. kan dit een aardige uitwijkmogelijkheid zijn. Dit aspekt van de natuurbescherming is jammer genoeg nog niet gerealiseerd Uit werking ervan is moeilijk omdat de Middel platen en de Goudplaat zo vlak zijn en be trekkelijk weinig dekking bieden. Snel zul len de broedvogels verstoord worden en het zal voor iedereen begrijpelijk zijn dat het reservaat voor de vogels minder aantrek kelijk wordt wanneer regelmatig verstoring plaats vindt. Niettemin verdient het aanbeveling de mo gelijkheden hiertoe te onderzoeken. Nu. in 1969, vervullen de natuurreservaten in het Veerse meer wel een belangrijke rol in landschappelijke en milieuhygiënische zin. Men kan dit beschouwen als een passieve bijdrage tot de recreatiemogelijkheden in het Veerse meer. De reservaten zijn er. Dat is al voldoende. Ze zijn een rustgebied en daar kan een rustgevende werking van uit gaan voor hen die daar gevoelig voor zijn. Varend van Veere naar Wolphaartsdijk vormen de reservaten aan stuurboord over enkele ki lometers lengte een stille oever. De rust wordt alleen verstoord door het krijsen van vogels die daar in duizenden broeden. Ook het ronden van de punt van de Goudplaat kan op deze wijze een verade ming zijn. Ook de betekenis van de natuurreservaten in het Veerse meer in milieuhygiënische zin moet niet onuerschat worden. Alleen cijfers, dus kwantitatieve gegevens hierover zijn niet beschikbaar. Bij deze veronderstel ling wordt uitgegaan van wat zich voor doet als mensen in grote aantallen bijéén zijn. Zij produceren grote hoeveelheden af val van alle mogelijke aard. Dit kan. wan neer te weinig voorzieningen zijn getroffen, vervuiling van het milieu betekenen. Het ligt nu voor de hand aan te nemen dat afwezig heid van mensen betekent dat het milieu minimaal vervuilt. Bovendien zal het milieu dan in staat zijn de geringe vervuiling, ver oorzaakt door de uitwerpselen en lijken van dieren, op te heffen. Dit wordt wel aan geduid als biologische zelfreiniging. Hierdoor ontstaan in een gebied als het Veerse meer ..oasen" die hun invloed naar ..buiten" toe kunnen laten gelden. Dit moet natuurlijk niet overschat worden. Maar het onderschatten van de invloed van zulke ge bieden is. zolang exacte cijfers niet ter be schikking staan, ook niet nodig. De aanwe- zighheid van duizenden broedvogels van eni ge tientallen soorten toont aan dat het milieu in en in de direkte omgeving van de reservaten betrekkelijk weinig te wensen over laat. Ook de ontwikkeling van de flora is niet teleurstellend, zoals aangetoond wordt door de schitterende orchidee die in 1968 en 1969 op de Middelplaten bloeiend is aangetroffen. Hoewel in dit artikel nog veel onbespro ken is gebleven mag toch wel aangenomen worden dat de natuurreservaten een belang rijke rol kunnen spelen bij het optimaal laten functioneren van het Veerse meer als recreatiegebied. J. G. Sennef, bioloog. 20

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1969 | | pagina 20