HARING VRETEN en nog wat genoeglijkheden het dagtoerisme. Van de groepen was nl. 83% dagtoerist. Zij waren over het alge meen afkomstig uit de naaste omgeving: de Zak van Zuid-Beveland (30%); kanaal zone Walcheren (21%) en overig Zuid- Beveland (37%). Slechts 2% was afkom stig van buiten de provincie (Noord-Bra bant). Van de groepen verblijfstoeristen (17%) was er één van Duitse nationaliteit, de overige waren Nederlands. Deze toeristen verbleven vooral in Goes (30%). Wol- phaartsdijk (20%) en overig Zuid-Beveland (38% d. Verblijfsduur. De minimale verblijfsduur was 15 min., de maximale ruim 14 uur met een gemid delde van bijna 5 uur. De tijden van aan komst waren zeer gespreid: van 4.30 tot 15.30 uur. Het gemiddelde tijdstip waarop men van De Piet vertrok was 17.15 uur. e. Bezoek in het verleden en in de toekomst. Het merendeel van de bezoekers (ruim 70%was vorig jaar ook al eens op De Piet geweest. Dit jaar werd (vóór de en quête) het terrein reeds gemiddeld 8 maal bezocht Alle geënquêteerden gaven te ken nen terug te zullen komen. f. Gebruik van het water. Het mooie weer tijdens de enquêtedagen zal er mede oorzaak van zijn geweest dat 85% van de bezoekers eens of meerdere malen het water in ging. g. Windscherm of tent. Niet minder dan 82% van de geënquê teerde groepen had een tent. windscherm, parasol en/of caravan bij zich. Hierbij zal de ..openheid" van De Piet. waardoor er betrekkelijk veel wind en weinig privacy is, een rol hebben gespeeld. h. Enkele verkeersgegevens. In de week van 14 tot en met 20 juli is het aantal aankomende auto's geteld. Op woens dag 16. zaterdag 19 en zondag 20 juli was dit aantal het hoogst, n.l. ca 600 auto's per dag. Tussen 13 en 14 uur arriveerden de meeste auto's. Op enkele tijdstippen zijn de geparkeer de auto's geteld. De aantallen varieerden van 270 tot ca 550. ..meer ruimte" en „waterfietsen te huur". Als minder aantrekkelijke kant van De Piet vergeleken met het strand werd vooral genoemd de afwezigheid van zand (voor kinderen). Andere negatieve factoren wa ren de „plaatselijke drassigheid van het terrein" en de voorkeur voor zeewater (geen golven, geen lij, te ondiep). Dat er op De Piet „geen mooie mannen" zouden zijn zou eens nader moeten worden onder zocht. c. Bezwaren en voorstellen om de aan trekkelijkheid te vergroten. De algemene indruk was dat de bezoe kers zeer tevreden waren. Vele malen werd De Piet als „ideaal" gekwalificeerd. Een ondervraagde sprak over de „Costa del Piet". Toch waren er kleine en grote wensen Bij de interpretatie hiervan moet er reke ning mee worden gehouden dat niet ge vraagd is of men de totstandkoming van bepaalde door anderen gewenste voorzie ningen zou betreuren. Wat de recreatieve voorzieningen betreft velen hadden behoefte aan een speeltuin of speelmateriaal, e.d. Ook zandbakken of zand langs het water werd vaak genoemd. Velen zagen graag meer consumptietenten of een café-restaurant, bar of terrasje. Te vens werd een zekere behoefte aan een camping in de buurt, aan kleedhokjes en aan meer toiletten geconstateerd. Kritiek had men soms op de „rommel" op het terrein; men vond dat er meer pa pierbakken en borden met als tekst „Afval in de bakken" zouden moeten worden ge plaatst. Enkele andere wensen waren: dou ches, waterkranen, meer bomen of struiken, meer parkeerruimte en een betere beweg wijzering. Wat de voorzieningen in het water betreft werd o.a. gewenst: bootje huren, glijbaan in het water, springplank en markering van de diepte. In dit artikel zal op de eventuele reali seerbaarheid van de wensen niet worden ingegaan. Opvallend is overigens dat slechts een enkeling het betreurde dat met auto en caravan niet meer, zoals vroeger, tot de oever kan worden gereden. Het weren van auto's uit de hoogwaardige strook direkt langs het water heeft de gebruikswaarde van De Piet stellig verhoogd. Slot. De resultaten van de enquête zijn inmid dels ter hand gesteld aan het Bestuur van de Recreatiegemeenschap „Het Veerse Meer" en aan enkele andere organisaties en instellingen die bij de inrichting van het Veerse meergebied zijn betrokken. Het is aannemelijk dat met de resultaten bij de verdere planning zoveel mogelijk rekening wordt gehouden. Op mooie zomerse dagen werden soms ca 500 geparkeerde auto's geteld. Reke ning houdend met het gemiddelde aantal inzittenden van 4.5 en met personen die per (brom)fiets arriveerden, mag worden aan genomen dat er op die momenten ruim 2.500 bezoekers op De Piet verbleven. Ver geleken met vaak hogere investeringen in vele andere voorzieningen voor de openlucht recreatie lijken investeringen in terreinen als De Piet per „manuur recreatiegenot" alleszins rendabel. Drs. S. P. van der Zee. Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland. RESULTATEN ENKELE MENINGEN. a. Waardering van de drukte. Van de geënquêteerde groepen vond het merendeel (78%) De Piet „plezierig druk". 20% vond het er „plezierig rustig". Een enkeling was van mening dat het terrein „te rustig" of „te druk" was. Hierbij moet worden bedacht dat mensen die De Piet te druk vinden en om deze reden niet (meer) komen, niet zijn geënquêteerd; het is even wel niet bekend om hoeveel personen het hier gaat. b. De Piet vergeleken met het strand. Van de factoren die volgens de bezoekers De Piet aantrekkelijker maken dan het strand kunnen wij in het kader van dit artikel slechts de belangrijkste noemen. Velen wezen op het gras, anderen bena drukten de veiligheid (voor kinderen): wei nig stroom, geen tij, geen golfslag, ondiep. Ook de makkelijke bereikbaarheid werd vaak genoemd: ruime parkeerruimte, met auto tot dicht bij het water, niet over duinen klimmen. De andere argumenten vóór De Piet liepen uiteen van „geen kwallen" tot „Wat ga je nou doen?" riep mijn vrouw verbaasd toen ze me met opgestroopte broekspijpen, een pakje vetvrij papier in de hand geklemd, over boord zag stappen en naar de oever waden. „Opgelet", sprak ik, „hier volgt een historisch moment." En staande op het fraaie eiland de Haring vreter onthulde ik twee nieuwe haringen, om die vervolgens op klassieke wijze plech tig in het keelgat te laten glijden. „Nu begrijp ik waarom je met alle geweld naar de Haringvreter wilde", zei droogjes mijn vrouw, die dit zeebanket verafschuwt. „In ieder geval heeft de naam van het eiland nu eindelijk enige zin gekregen", zei ik en nam haar in mijn armen om haar met droge voeten aan de wal te zetten. En zo gingen we met de zon in het gezicht op zoek naar de pony's. Er zijn zoveel merkwaardige zaken in het Veerse meergebied, als je er over na denkt. Die rare naam van dat mooie eiland is er maar één van. Hoe zouden de Schots man, de Goudplaat en de Piet aan hun naam gekomen zijn? Vergat u op het Aardbeien eiland ook het zoeken naar de aardbeitjes toen u op die, tot voor kort zo kale zand plaat die prachtige blauwe viooltjes vond? Bent u de Zuid-Schengekreek wel eens in gevaren om vol bewondering voor de vele vogels op het meest onverwachte moment met een bons aan de grond te lopen? Toen wij in het vroege voorjaar van 1961 in Vrouwenpolder ademloos naar het spek takel van het invaren van de laatste beton- kolos stonden te kijken en het Veerse meer nog Veerse Gat en Zandkreek heette, had den we er nog geen idee van hoe ingrijpend dit gebied zou veranderen en welke beloften het voor het plezier van „alleman" in zich borg. Een jaar of wat daarna werden we ver blijd met een boot. Aan ons „tweede leven" werd een dimensie toegevoegd. We volgen de groei en bloei van het Veerse meer gebied sindsdien van weekend tot weekend. Het begint al op donderdag, hoe zijn de weerberichten? Vol spanning houden we de bewegingen van de hogedrukgebieden in de gaten. De zeilen van de zolder, is er nog gas genoeg in de tank? Denk aan de victualiën. 22

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1969 | | pagina 22