Y AI) - 21Kajuilkimr POLYBOUW Een praatje na het seizoen over HET VERZEKEREN VAN PLEZIERVAARTUIGEN... De boten zijn de winterberging weer in; het wachten is op het nieuwe seizoen. Geen tijd eigenlijk om over varen te praten. Maar daarom misschien juist wel tijd om over varen te lezen. En dan in dit geval speciaal over veilig varen. Immers, als u op het water zit, merkt u steeds meer hoe druk het wordt rondom u. Dit steeds drukker wordende verkeer te water brengt risico's met zich mee. Risico's waaraan ook uw vaartuig bloot staat. In verband hiermee dachten wij er goed aan te doen u over de verschillende verzekeringsmogelijkheden nader te informeren. Wij hebben ons daartoe voor inlichtingen gewend tot net Assuran tiekantoor A. J. Provoost, Voorborch 2 te Middelburg. In principe, zo bleek ons, bestaat er een zestal dekkingsmogelijkheden dat ten dele onderling weer te combineren is. Wij zullen ons in dit artikel echter bepalen tot de hoofdlijnen. Te beginnen dan met Wettelijke aansprakelijkheid. leder die door zijn schuld schade toebrengt aan een ander, moet daarvoor opkomen. Aldus een bekend principe uit ons rechtsstelsel. Deze aansprakelijkheid kan een zeer grote omvang aannemen, vooral als het gaat om persoonlijk letsel of de dood van derden. Op een bijzonder aspect van de wettelijke regelingen ten aanzien van aanvaringsschaden aan derden toegebracht door een plezier vaartuig menen wij te moeten wijzen. Behalve als het gaat om schade aan derden veroorzaakt door opzet of grove schuld, is van de eigenaar of ingeschreven gebruiker van een niet-zeegaand jacht niet meer te vorderen dan 150.per m3 waterverplaatsing. Dit slaat dan op schade door aanvaring of wat daarmee volgens de wet gelijkgesteld wordt (schade veroorzaakt door de wijze van varen bijvoorbeeld). Voor andere soorten van schade, zoals door brand, explosie, vergiftiging van drinkwater voor vee. enz., geldt de beperking niet. Is echter een jacht voor de zeevaart gebouwd (al komt het nooit op zee), of als het eenmaal op zee heeft gevaren (ook al is het daarvoor niet gebouwd), dan bedraagt de som waarvoor men maximaal aansprakelijk gesteld kan worden 75.000.als het alleen om materiële schade gaat; of 232.000.als er ook of alleen persoonlijk letsel werd toegebracht. Voor zeegaande jachten groter dan 300 ton gelden nog hogere bedragen. Deze hierboven kort en uiteraard niet volledig aangeduide wettelijke bepalingen hebben enkele consequenties, die wij met nadruk onder uw aandacht brengen en wel: 1. De betrekkelijk geringe verhaalbaarheid van aanvaringsschade door een ander binnenvaartuig aan uw jacht toegebracht, maakt dat men niet kan redeneren: „Ik vaar zo goed en voorzichtig, als mijn schip iets overkomt is het door schuld van een ander en die ander moet het dan maar betalen." Het komt vaak voor dat de schuldige u met de wet in de hand. na door hem veroorzaakte schade, niet meer dan een luttel bedrag behoeft uit te keren. Wilt u safe varen dan moet uw schip zelf verzekerd worden. 2. Hebt u een jacht dat als zeeschip wordt beschouwd, verzeker u dan tenminste voor die bedragen waarvoor men u aansprakelijk kan stellen. Schaden aan het vaartuig. De dekking voor schaden aan het vaartuig wordt veeal aangeduid met het begrip „casco-dekking". In zijn meest uitgebreide vorm omvat deze dekking: 1. Alle gevaren van de vaart: storm, onweer, schipbreuk, stranden, aanvaren, enzovoort; nalatigheid en verzuim van de schipper, ook wanneer deze eigenaar van het vaartuig is, en in het algemeen alle van buiten aankomende onheilen. 2. Brand, explosie, zelfontbranding en blikseminslag. 3. Diefstal, verduistering en vermissing van het gehele vaartuig of onderdelen daarvan. 4. Hulp-, bergloon en andere soortgelijke kosten. 5. Lichtings- en opruimingskosten tot een maximum van 20% van de voor vaariuig en inboedel verzekerde som. 6. Materiaalbreuk, zowel van casco als machinerieën met renunciatie aan artikel 249 W. v. K., tenzij veroorzaakt door slijtage. De dekking is tevens van kracht tijdens: 7. Het deelnemen aan wedstrijden, openings- en prestatietochten. 8. Het vervoer per spoor, auto of schip. Aftrek nieuw-voor-oud wordt niet toegepast, behalve ingeval van slijtage aan zeilen en tuigage. Deze dekking wordt dan nog aangevuld met een bescheiden dekking voor persoonlijke ongevallen voor de opvarenden. Voorts bestaat de mogelijkheid tot Verzekering van de inboedel. Er zijn verschillende mogelijkheden, variërend van brand, brand en diefstal, tot een zogenaamde uitgebreide verzekering. Tot deze laatste zullen wij ons bepalen. De dekking omvat schaden ontstaan door: 1. Storm, schipbreuk, zinken, stranden, aanvaren, enzovoorts, mits ook schade aan het vaartuig zelf is ontstaan. 2. Brand, explosie, zelfontbranding en blikseminslag. 3. Diefstal, indien het gehele vaartuig wordt gestolen. 4. Diefstal, mits sporen van braak aan afgesloten ruimten van het vaartuig, respectievelijk aan de wal aanwezig zijn. Tot slot dan nog de vraag: Wat kost het? Voor een uitgebreide dekking, dat wil zeggen dat de in dit artikel omschreven „cascodekking" gecombineerd wordt met de wettelijke aansprakelijkheidsdekking tot een bedrag van 100.000. per gebeurtenis, varieert de premie van 22.50 tot ƒ16.per 1000.te berekenen over de waarde van uw vaartuig. Daarbij geldt dan hoe hoger de waarde des te lager de premie per ƒ1000. Voor de zogenaamde snelle boten, dat wil zeggen vaartuigen waarmee een hogere snelheid dan 25 km per uur behaald kan worden, gelden afwijkende voorwaarden en premies. Voor een nieuw vaartuig dient uiteraard voor de premieberekening de nieuwwaarde aangehouden te worden, dus de waarde (incluis BTW) waarvoor het schip thans aan de werf gebouwd kan worden. Is een jacht niet nieuw meer en ligt de waarde dus lager dan de huidige nieuwbouwprijs, dan verzekert men een jacht gewoonlijk voor niet meer dan het bedrag dat het nu waard is. Men krijgt daarvoor een korting op de premie, maar in het algemeen gaat men hierbij niet lager dan 70% van de premie op basis van de nieuwbouwprijs. Wij hopen u met dit artikel voldoende gewezen te hebben op de mogelijkheden voor de verzekering van de bepaald niet geringe risico's die ook u op het water kunt lopen. Rijzen er bij u nog meer vragen, dan kunt u zich het beste tot een goed assurantie kantoor wenden. U Polyester kajuitkruiser in diep-V- Modern en elegant van lijn, in absoluut strakke uitvoering Afmetingen: 6.50 X 2.30 meter Motorinbouw: Volvo-penta Al naar gelang uitvoering en inrichting, prijzen vanaf 9.500.(excl. motor) Als dagkruiser vanaf 8.750.(excl. motor) Casco voor zelfafbouw 5.500. Eveneens leverbaar als Yado-26 in de afmeting 7.85 X 2.85 meter HAVENDIJK YERSEKE 25

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1969 | | pagina 25