Zeeland bereidt grootscheeps recreatie-onderzoek voor Primeur voor Nederland Het ziet er naar uit, dat Zeeland een uniek onderzoek op het terrein van de open luchtrecreatie en het toerisme krijgt. De werkcommissie (het dagelijks bestuur) van de Provinciale raad voor de recreatie in Zeeland bereidt een omvangrijk recreatie- onderzoek voor. Het is de bedoeling dit on derzoek voor een belangrijk deel in het komende seizoen te houden Of het zal doorgaan, is afhankelijk van de medewerking van het provinciaal bestuur, dat voor de financiering moet zorgen. Deze studie zal veel geld vergen. Gerekend wordt op een bedrag van tenminste 200.000. De werkcommissie van de Recreatieraad heeft goede hoop, dat het rijk belangrijke subsidies zal verlenen. De aanleiding tot dit onderzoek is ge weest een poging van de werkcommissie van de Recreatieraad om te komen tot een uit gewerkte visie over de toekomstige ont wikkeling van de recreatie en het toerisme in Zeeland. Het bleek, dat een dergelijk uitvoerig beleidsadvies niet kan worden ge geven omdat te weinig bekend is van de huidige omvang van de recreatie en het toe risme in Zeeland en van de verschijnselen, die zich daarbij voordoen. De werkcommissie heeft de uitgewerkte nota daarom doen voorafgaan door een op zet. die zich beperkt tot de hoofdzaken, maar overigens waardevolle adviezen geeft voor het beleid in de eerstkomende jaren. Bij het uitbrengen van de nota is gewezen op de noodzaak van onderzoek. Inmiddels wordt met voortvarendheid gewerkt om het onderzoek-programma zo spoedig mogelijk gereed te krijgen. Tijdens de behandeling van de recreatie nota door de provinciale staten is het onderzoekprogramma in grote lijnen bekend geworden. Het onderzoek zal zich over de gehele provincie uitstrekken. Niet alleen de toeristen, maar ook de eigen bevolking wordt hierbij betrokken. Onderwerp van studie zullen zijn: de opname-capaciteit van bestaande en toekomstige Zeeuwse recreatiegebieden. inventarisatie van de toeristische slaap plaatsen in Zeeland en het gebruik, dat daarvan wordt gemaakt (categorieën recreanten, verblijfsduur enz.). Een af zonderlijk punt van onderzoek zal de tweede woning vormen. de omvang en de spreiding van de re creatie en het toerisme in Zeeland. On derscheid zal worden gemaakt tussen de verblijfs-, de weekend- en de dagre creanten. Dit onderzoek zal zich uit strekken over alle vormen van recreatie, zoals strandbezoek, watersport, sport- visserij, dijkrecreatie enz. De bedoeling is een zo goed mogelijk beeld te krijgen van de bezettingsgraad van de verschil lende recreatiegebieden. het gedragspatroon en de behoeften van de recreanten in Zeeland. Het is van groot belang voor het inrichtingsbeleid van overheid en ondernemers, dat zij bekend zijn met het gedrag van de re creanten en met de verlangens, die zij ten aanzien van de voorzieningen en de dienstverlening hebben. Men denke in dit verband aan de ontspanningsac commodatie. Over de behoeften van de recreanten tast men overigens niet alleen in Zeeland nog voor een belangrijk deel in het duister. marktonderzoek voor de promotie van de Zeeuwse recreatiegebieden. In het kader hiervan zal de waardering van Zeeland als vakantieland worden onderzocht. Dit onderzoek zal zich niet beperken tot het enqueteren van in Zeeland verblijven de recreanten. Het is immers van groot belang inzicht te krijgen in de motieven, waarom men niet (meer) naar Zeeland komt. De gegevens hoopt de werkcommissie van de Recreatieraad te verkrijgen door het houden van tellingen in de recreatiegebieden en op de wegen. Daarnaast zullen recreanten en ondernemers worden geïnterviewd. Wil het onderzoek betrouwbare gegevens op leveren, dan zullen duizenden personen moe ten worden geënqueteerd. Uit deze korte beschrijving blijkt, dat aangestuurd wordt op een bijzonder ambi tieus programma. Een dergelijk onderzoek, waarbij de gehele provincie wordt ..door gelicht", is uniek voor Nederland en ver dient navolging. Niet alleen in Zeeland is te weinig onderzoek verricht. Dit is helaas in geheel Nederland het geval. Zoals eerder vermeld, wordt gepoogd het onderzoek zo veel mogelijk in 1970 te verrichten. Voor enkele punten van het programma wordt Eilanden I. Er is een begin gemaakt met de realise ring van het bagger- en eilandenplan voor het Veerse meer. Hoewel er reeds zeer veel is gedaan voor de watersport in de vorm van jacht havens en steigers, terwijl de bevaarbaar heid ieder jaar verbeterd wordt, is het toch wel nodig om de pleziervaart meer gelegenheid te geven om zo maar ergens stil te liggen buiten de haven. Er zijn aan trekkelijke gebieden voor de dagrecreatie gemaakt. De oeverlengte ten behoeve van vooronderzoek in dat jaar nodig geacht. Het betreft de studie over het gedragspatroon en de behoeften van de recreanten in Zee land èn het marktonderzoek. Met name het eerste programmapunt is zeer ingewikkeld en wil dit onderzoek een zo hoog mogelijk rendement afwerpen, dan is voorstudie on misbaar. Het definitieve onderzoek voor deze programma-onderdelen kan dan in 1971 plaats vinden. De gegevens, die het onderzoek zal op leveren, zullen belanrijk zijn voor het inrichtingsbeleid van de overheid: uitbrei ding van het recreatie-areaal, aanpassing van het wegennet en de parkeeraccommo datie. verdere ontsluiting van de stranden, uitbreiding van de voorzieningen voor de watersport en de sportvisserij, enz. Temeer zijn deze gegevens zo belangrijk omdat Zeeland geconfronteerd wordt met de inrichting van grote recreatiegebieden, zoals het Grevelingenbekken en het Zeeuwse meer. Ook in verband met de gewenste ver hoging van de attractiewaarde van de Zeeuwse recreatiegebieden zal het onder zoek waardevol zijn. Het spreekt vanzelf, dat het onderzoek niet alleen van betekenis is voor de over heid, maar ook voor de ondernemers en de „exponent" hiervan: de Provinciale Zeeuwse VVV. Deze organisatie zal vooral gebruik kunnen en moeten maken van het onderzoek. Indien alles naar wens verloopt, kan de Provinciale Zeeuwse VVV tesamen met het bedrijfsleven door een krachtige reclame campagne. gebaseerd op de resultaten van het marktonderzoek, trachten de toeristische belangstelling voor deze provincie weer in stijgende lijn te brengen. C. de Vos, Middelburg. de watersport kan nog wel worden uitge breid. In het bagger- en eilandenplan is aan déze uitbreiding gedacht bij het ontwerpen van eilanden. Wel waren er de reeds door de natuur gevormde eilanden Haringvreter en Aard- beien-eiland, maar deze zijn onvoldoende om de steeds groter wordende groep water sporters aanleg- en ontspanningsmogelijk heid te bieden. Om deze reden is door het bestuur van ,,Het Veerse Meer" in de buurt van de landbouwhaven ,,De Piet" het vorig jaar een eiland gemaakt, dat werd ge-

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1969 | | pagina 6