VEILIGHEID... ook op het water EE A ATEUW E JACHTHAYEA AAA HET VEERSE MEER Een uitspraak, die echter nog geen effect heeft voor de verder nodige recreatieve ontwikkeling van het oostelijk deel van het Veerse meer. Reeds lang is de ontwikkeling daar stop gezet. omdat Rijkswaterstaat geen mede werking dus geen vergunning wil ver lenen voor werken welke ten doel hebben een verdere ontplooiing van de watersport. Zolang op de streekplankaart Midden- Zeeland de fatale corridor voor een kanaal tussen Vlissingen-oost en het Veerse meer staat, zullen noch de subsidiërende minis teries. noch particulieren, gelden stoppen in dit oostelijk deel. het is een bijzonder onprettige situatie, waarvan vooral de gemeenten Kortgene en Wolphaartsdijk de dupe worden. Zandbakken bij „De Piet". Elders in ons blad vindt men een ver slag over de deze zomer op het dagre creatieterrein aan „De Piet" gehouden en- quete. Uitwijken. Er zijn in artikel 39 van het Vaarregle- ment bepalingen opgenomen met betrekking tot het uitwijken bij kruisende koersen. Dit artikel zegt: „Indien twee vaartuigen elkander met kruisende koersen naderen, zó, dat gevaar voor aanvaring bestaat, moet het vaartuig dat de ander aan stuurboord heeft uitwijken". Dit artikel komt overeen met de bepalin gen voor het wegverkeer, omdat het vaar tuig dat de ander aan de rechterhand heeft voorrang moet verlenen. Er zijn een aantal uitzonderingen op deze regel als er kruisende koersen ontstaan. In andere artikelen van het Vaarreglement wor den deze uitzonderingen genoemd, te weten: 1. wanneer een vaartuig de gestrekte koers verlaat; 2. tijdens het voorbijvaren op de Gelderse IJssel; 3. bij het bevaren van toeleidingskanalen op de Maas; 4. bij kruisingen van hoofd- en nevenvaar waters; 5. tijdens het in- en uitvaren van havens; 6. tijdens het opdraaien en kop voor ne men. In artikel 49 zijn de uitwijkingsbepalingen voor zeilende vaartuigen geregeld. Gevaarlijk varen. Bij artikel 40 is het verboden te gaan varen tussen een vaartuig dat de stuur- boordwal houdt en die wal. Dit is wel van zelfsprekend, omdat dit een zeer gevaar lijke handeling is. Als uitzondering hierop kan volgens ar tikel 32 wel aan de stuurboordzijde ge passeerd worden als er aan bakboord geen ruimte is en als de voorgeschreven signalen worden gewisseld. Naast elkander varen. Artfkel 41 verbiedt het naast elkander va- Bij deze enquette kwamen verschillende wensen van de zijde van de gebruikers van het terrein naar voren. Om verschillende redenen zullen niet al deze wensen kunnen worden ingewilligd. Maar hier willen we toch terugkomen op een door vele ouders geuite wens om een zandbak voor de kleine kinderen. Het laat zich aanzien, dat reeds vóór het volgend seizoen dit verzoek kan worden in gewilligd. De oever van dit terrein kalft nog al flink af. De Deltadienst van rijkswaterstaat heeft een plan gemaakt om aan deze afkaveling een eind te maken. Op enige afstand van de oever en even wijdig daaraan zal een grinddam worden gestort, welke bij zomerpeil (NAP) tot on geveer 20 centimeter onder de oppervlakte van het water reikt. Het lijkt genoemde dienst mogelijk om door een vijftal uitstulpingen van deze grind dam bakken te creëren welke met zand ge vuld. een ideale speelplaats voor de kin deren kunnen bieden. ren. Begrijpelijk omdat men hierdoor een groot deel van het vaarwater verspert. Hinderlijke golfslag. Artikel 42 van het reglement is een zeer belangrijk artikel. Het luidt: „Een motorvaartuig moet tijdig zijn snel heid zodanig verminderen, dat golfslag of zuiging, waardoor schade aan een vaartuig of drijvende inrichting kan ontstaan, ver meden wordt: a. voor havenmonden; b. nabij een verzameling van vaartuigen en nabij een gemeerd vaartuig; en nog enkele voor het Veerse meer niet zó belangrijke bepalingen. Dit is een artikel dat zeer ver gaat. Er wordt dwingend voorgeschreven, dat op be paalde plaatsen tijdig snelheid moet worden geminderd als er schade aan een vaartuig of drijvende inrichting kan ontstaan. Het is dus niet nodig dat deze schade ontstaan is. Naar wij zelf hebben geconstateerd, wordt tegen deze regel door snelvarende, een flinke hekgolf trekkende motorschepen, nog al eens gezondigd. Draaiende schroef bij stilliggen. In artikel 45 wordt bepaald, dat de schroef van een voor een brug of sluis wach tend vaartuig niet zodanig mag werken, dat andere vaartuigen hiervan hinder onder vinden. Ankerplaats. Er wordt in artikel 46 bepaald, dat men zijn ankerplaats zodanig moet kiezen, dat de scheepvaart op geen enkele wijze wordt gehinderd. In een volgend artikel in ons blad wordt nog eens wat uitvoeriger ingegaan op de be palingen van artikel 49 van het reglement waarin de uitzonderingsbepalingen voor kleine vaartuigen worden opgesomd. Op 15 oktober l.l. was de opleverings termijn van de nieuwe jachthaven „Oranje plaat" in de gemeente Arnemuiden Het voltallige college van burgemeester en wethouders van de gemeente Arnemui den. en de heer Verbree. de financiële man van de gemeente, de directie van het werk de heer S. A. Heida met zijn opzichter de heer Akkermans, de aannemer, de heer Sanders en zijn opzichter, de heer Spitho ven, de havenmeester en de directeur van ..Het Veerse Meer" waren aanwezig. Nadat door het gezelschap de nieuwe haven uitvoerig was bekeken en gecontro leerd, kon de eerste oplevering aan het ge meentebestuur plaats vinden. Men was het er over eens, dat er een prachtig stuk werk door de firma Sanders uit Delft was verricht en tijdens een infor meel samenzijn dankte de burgemeester van Arnemuiden namens het gemeentebe stuur de heer Sanders zeer hartelijk voor de wijze waarop het werk was uitgevoerd. „Niet alleen is er een goed stuk werk ge leverd", zei de burgemeester, „maar ook voor de prettige wijze waarop de uitvoering heeft plaats gehad ben ik u dankbaar". Ook de heer Sanders en de heer Heida memoreerden de prettige wijze van werken door een plezierig contact tussen directie, principaal en aannemer. En zo zijn er dan 345 ligplaatsen toege voegd aan de watersportaccommodatie rond het Veerse meer. Vanaf de Muidenweg het jachthaventer rein oprijdend, ziet men bij de ingang twee grote meerpalen met paalmutsen de entree markeren. Er is een zeer ruim parkeerterrein. Nu staat er nog een wagen als onderkomen voor de havenmeester, maar op korte termijn krijgt deze een betere huisvesting. De twee toiletgebouwen aan iedere zijde van de haven één zijn keurig uitgevoerd. In ieder van deze toiletgebou wen komt een douche met warm en koud water. Leo van Belzen heeft zijn vloot met 16 kwadraten reeds in zijn geheel naar de nieuwe haven overgebracht. Hij is bezig zijn kantoor te bouwen, terwijl de plannen voor een loods voor winterberging in een verge vorderd stadium zijn. Er zijn reeds heel wat ligplaatsen ver huurd. Ook liggen er al enkele motorkruisers van de firma Gebr. Van Fraassen in hun nieuwe thuishaven. Het is met de motorkruiservloot van deze firma het afgelopen watersportseizoen goed gegaan. Niet alleen bleek er grote belang stelling voor deze motorboten te zijn, maar de directie is ook tevreden over het schade vrij varen door de huurders. Er behoefde niet één schadeclaim te worden ingediend. Naar onze mening komt dit o.a. door de zeer goede voorlichting en instructie. Binnenskamers buigt men zich bij de Gebr. Van Fraassen over de plannen voor het op het havenplateau te vestigen Horecabe drijf, reparatiewerkplaats en accessoires- winkel. Ook ligt het in de bedoeling een bunkerstation vóór het komende watersport- seizoen klaar te hebben. Er bestaat internationale interesse voor de nieuwe haven. Ook enkele watersport verenigingen informeerden reeds naar de mogelijkheid voor hun vereniging. Het ligt in de bedoeling van het ge meentebestuur het volgend voorjaar de jachthaven op feestelijke wijze te openen. 8

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1969 | | pagina 8