Na deltawerken: HARINGVLIET EN MAASVLAKTE KRIJGEN NIEUW GEZICHT Alles bijeen geteld zit er dus heel wat perspectief in de delta van 1980 en de ja ren erna. De sportvissers van het jaar 1985, 1990 en 2000 kunnen hun hartje ophalen. Velen van ons maken dat nog mee, onze kinderen, die vissen, mogen dit verhaal on der hun hoofdkussen leggen. De tijd gaat sneller dan u denkt. De grote les. Er zit een belangrijke les in deze opmer- Onder invloed van de stromingen, golven en wind verkeert het gehele deltakustgebied in een zeker evenwicht. Een stormvloedramp kan tijdelijk bressen slaan. Maar ook de kunstwerken van de rijkswaterstaat zorgen voor een stabilisatie op plaatsen waar kost baar land verloren dreigt te gaan of te diepe stroomgeulen de wal bedreigen. Dit evenwicht zal binnenkort al verstoord worden door afsluiting van het Haringvliet en de Europoortwerken op de Maasvlakte. De grote man bij rijkswaterstaat, die hier genoemd moet worden is ir. J. Svasak, die een vrij betrouwbare visie op het kustgebied, ook voor de Haringvlietdelta en de Maas- flakkee en Voorne-Putten, zullen deze delta uit Rotterdam en omstreken, Goeree-Over- flakkee en Voor-Putten, zullen deze delta revolutie voor hun deur meemaken. De mond van het Haringvliet en de Maas vlakte met de aangrenzende kustgedeelten van Voorne en Goeree krijgen te maken met de bouw van het zuidelijk havenhoofd van Europoort (tot 1972). Ook de Haringvliet- dam, die een uitlaat van het opperwater (dus stroomgeul) behoudt, speelt natuurlijk een rol. Dit samenspel van hydrografische om standigheden zal tot de vorming van een enorme zandplaat leiden, die men nu al de Hinderplaat gedoopt heeft. Net als de West plaat voor het Brielse Gat zal deze zand plaat vrij snel worden opgebouwd. Het zuidelijke havenhoofd van Europoort zal (zoals de tekening laat zien), een soort kaap voor de kust vormen, die grote invloed heeft op het stromingsbeeld van de Maas vlakte. Ook op de zogenaamde ..Zwarte Hoek" op Voorne zal een soort kaap ge vormd worden. Ten westen hiervan zal, zo voorspellen de waterstaatsingenieurs, een schoorwal wor den opgebouwd, die we ook al hebben leren kennen bij de ontwikkeling voor de Ooster- schelde- en Brouwersdam. Hierachter vormt zich dus weer een soort slufter". Er blijven aan beide kanten van de Hinderplaat geulen, die bijzonder visrijk zullen worden. De af metingen van de geulen houden nauw ver band met de afvoer van de Haringvliet- sluizen. Wat er aan de Goereese kust gaat gebeuren durven de waterstaat-specialisten nog niet precies te voorspellen. Voor de westkust van Voorne zou een nieuw strand kunnen ontstaan, terwijl van het bestaande badstrand met enkele mooie gulstekken wel eens weinig zou kunnen over blijven. Op het zuidwestelijk strand van Voorne zullen de ook nu al voorkomende slibafzettingen waarschijnlijk sterk toene men. Het strand zal er dus niet beter op worden hier, maar dat behoeft nog niet in te houden, dat er geen prima visstand valt te verwachten. Op Goeree zal de kwaliteit van het bad- kingen. Er zal op korte termijn aan advies moeten komen aan de planologen van Zee land en Zuid-Holland, waarin in elk geval al iets van dit toekomstige perspectief wordt verteld. Op grond van de waterhuis houding, diepten en ondiepten op de delta wateren, kan nu al voorspeld worden, waar de komende jaren en in de toekomst, na verzoeting, de broedplaatsen zullen ontstaan. Wil men niet achter het net vissen, dan zal men vroegtijdig de plannen gereed dienen te hebben. strand veel minder beïnvloed worden. Slib is eerder te verwachten op het noordwaarts gelegen gedeelte, dat natuurreservaat is. De Voornse slufter en de Hinderplaat zouden wel eens nieuwe natuurgebieden kunnen wor den. De natuurlijke afzetting van zand en slib kan door de mens via een aantal kunst werken worden bijgestuurd en bevorderd. Men kan een stuifdijk op de Hinderplaat aanleggen en een afsluiting van de geul ten noorden van deze plaat. Ten noordwesten van de stuifdijk kan dan een grote schoorwal worden verwacht met aan de buitenzijde een prachtig nieuw strand en aan de bin nenkant weer een haf, dat net als voor de Oosterscheldedam een slufterachtig gebied wordt. Men mag verwachten, dat natuurbescher ming en recreatie erg gelukkig met deze ontwikkeling van „moeder natuur" kunnen zijn. Dit gebied kan zeer visrijk worden. Men kan zich overigens ook indenken, dat Rotterdam zijn Europoort ook naar het zuid westen over dit slufterachtige gebied zou kunnen uitbreiden om in de behoefte aan industrieterreinen te voorzien. Dit zou ten koste van de natuur en de recreatie gaan. En ook de zeehengelaars zullen daar niet gelukkig mee zijn. De uitvoering van de Deltawerken, als een ramp voor de sport- visserij aangekondigd, zou wel eens nieuwe perspectieven kunnen bieden. Een zoetwater-visstand achter de Haring- vlietdam met snoekbaars en baars en vele andere schubvissoorten als nieuwe delta bewoners. Buiten de afgesloten dam zal na verloop van 10 tot 20 jaar een nieuw per spectief van stranden, haffen en visrijke geulen lokken. De vis, die op deze zoetwaterstroom uit de uitwateringssluizen naar de kust komt, zou wel eens unieke sportvismogelijkheden Kunnen scheppen. Dat is geen koffiedik kij ken, maar een reële verwachting van inge wijden, die u dit kijkje op het jaar 1985 en misschien wel 2000 gunnen. Velen van ons zullen deze nieuwe kust lijnen nog bevissen. C, van Heugten. .12

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1970 | | pagina 14