HET GREVELINGENBEKKEN EEN GIGANTISCH RECREATIEGEBIED ongeveer een jaar geduurd eer het schip, nadat het hoofd was afgebroken, met behulp van vijzels omlaag gedrukt en door sleepbo ten vlotgetrokken kon worden. De bergings- kosten waren daardoor zo hoog opgelopen, dat het niet meer de moeite loonde het al vrij oude schip weer zeewaardig te maken. Na enige tijd in Amsterdam te hebben gelegen, werd het voor de sloop verkocht. De hierbij afgedrukte foto geeft dit schip nog in zijn onvrijwillige positie te zien. Een beste beurt maakten de bergers toen na de tweede wereldoorlog de ertstanker Vitangi met een lading van 21000 ton nabij Vlissingen lek stootte, tot 30 graden slagzij maakte en aan de grond kwam te zitten. Door het uitpompen van het in enkele ruimen gestroomde water, het lossen van een deel van de lading en het provisorisch dichten van de gaten in de scheepswand, kon dit schip in betrekkelijk korte tijd ge borgen worden. Vakmanschap, goed hulp- materieel, voldoende sleepboothulp en wat geluk hebben met het weer, hadden als resul taat dat in korte tijd een groot modern schip met een rijke lading geborgen kon worden. In vergelijking met vroeger zijn de kracht van de storm en het geweld van de zee niet verminderd Daarom zullen ook in de ko mende winter redders en bergers als van ouds paraat zijn en bereid om onder alle weersgesteldheden na het eerste noodsein zee te kiezen. Daarnaast hopen ongetwijfeld ook de jut ters weer op een „sjouwtje". J. van den Broecke. Bronvermelding: H. Th. de Booy: Strandrovers, jutters en redders H. v. d. Weg: Glorie ter zee Anth. v. Kampen: 't Juttersjong L. Goed koop: Geschiedenis der sleepvaart L. A. Stofkoper: Op en om de Noordzee-boulevard. De geweldige investeringen, die voor dit recreatiegebied van internationale allure no dig zijn, kunnen niet worden opgebracht door de in de Stichting Recreatieplan Gre- velingenbekken deelnemende provincies en gemeenten. Belangrijke financiële steun van het rijk is onmisbaar. Het rijk is dan ook uitgenodigd deel te nemen in een samen- werkingslichaam, dat de inrichting van het Grevelingenbekken ter hand moet nemen. Tot nu toe heeft het rijk nog geen beslissing genomen. Gehoopt wordt, dat deze niet te lang zal uitblijven. Immers, wanneer de Brouwershavense dam omstreeks 1971 zal zijn voltooid, zal met de inrichtingswerken moeten worden gestart. De inrichtingsschets van de Stichting Re creatieplan Grevelingenbekken geeft een globaal beeld van de toekomstige structuur van het Grevelingenbekken. Het Deltaplan is niet alleen een levens verzekering van dijken en dammen, om de onlangs verschenen Zeeland-gids van de A.N.W.B. te citeren, maar betekent tevens een geweldige uitbreiding van het Neder landse recreatie areaal Wanneer het plan uiteindelijk zal zijn gerealiseerd, zulien er drie waterbekkens zijn: het Veerse meer, het Grevelingenbekken en het Zeeuwse meer. Het Veerse meer, ontstaan in 1961, is nu al een indrukwekkend recreatiegebied waarvoor internationale belangstelling bestaat. Het Grevelingenbekken zal er omstreeks 1971 zijn als de Brouwersdam is voltooid. Dit bekken zal een zeer belangrijke functie voor de openluchtrecreatie gaan vervullen. De inrichting van het Zeeuwse meer zal eerst daadwerkelijk gaan spelen in !978 wanneer de dam tussen Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland zal zijn voltooid. Het Grevelingenbekken beslaat een gewel dige oppervlakte. Het omvat 11.000 ha water en ruim 3.000 ha land. Deze cijfers spreken nog meer indien men ze vergelijkt met die van het Veerse meer, dat reeds als een groot recreatiegebied wordt beschouwd. Het Veerse meer-gebied beslaat in totaal 2.800 ha. Dit is 1/5 deel van de oppervlakte van het Grevelingenbekken. Het Grevelingenbekken zal zowel voor dag als voor weekend- en vakantiebezoek grote betekenis hebben. Het ligt op korte afstand van grote bevolkingscentra. Rotterdam is ongeveer 40 km hiervan verwijderd en Den Haag niet veel verder. Deze gunstige ligging is belangrijk omdat de Randstad Holland kampt met een groot tekort aan recreatie ruimten. De afstand tot Antwerpen en het Roergebied is evenmin groot, namelijk res pectievelijk 80 en 130 km. De verwachting is dan ook, dat veel weekendrecreanten en vakantiegangers uit deze stedelijke concen traties naar het Grevelingenbekken zullen komen. Al deze recreanten zullen gemakkelijk kunnen worden opgevangen. De opname capaciteit van dit uitgestrekte recreatie gebied is bijzonder groot. Enkele honderd duizenden personen zuilen hier tegelijkertijd kunnen recreëren. Het Grevelingenbekken zal overigens niet alleen een functie hebben voor de recreatie, maar ook voor cJe natuurbescherming en de waterhuishouding. Deze laatste functie staat de belangen van de recreatie en de natuurbescherming gelukkig niet in de weg. Het waterpeil kan zodanig zijn, dat een indeling in land en water kan worden ver kregen, die een onmisbare variatie in het landschappelijk beeld oplevert. De grote belangen, die op het spel staan, hebben de provinciale besturen van Zuid- Holland en Zeeland en de gemeentebesturen op Goeree-Overflakkee en op Schouwen- Duiveland aanleiding gegeven te gaan samen werken op het bestuurlijke vlak. In 1966 werd de Stichting Recreatieplan Grevelingenbek ken in het leven geroepen. Deze stichting heeft al nuttig werk verricht door het opstel len van een inrichtingsplan, dat door de be trokken provinciale en gemeentebesturen is aanvaard en de basis zal vormen voor streek- en bestemmingsplannen. De inrichting van het Grevelingenbekken vergt grote investeringen. Hoewel er alleen nog maar een globaal inrichtingsplan is, wordt er nu al op gerekend, dat de gehele aankleding van dit gebied een bedrag van 150 a 200 miljoen zal gaan kosten. Het waterpeil is van groot belang voor de vormgeving van het gebied. Hiervan is na melijk afhankelijk de omvang van het land, dat in de vorm van buitendijkse gronden en eilanden zal ontstaan. Een tamelijk laag, constant peil is nodig om een zo groot moge lijke oppervlakte droogvallende gronden ter beschikking te krijgen. Voor de beheersing van de kwaliteit van het water door een natuurlijke lozing zal het peil niet lager kunnen zijn dan N.A.P. -0.20 m. Dit peil is ook nodig voor de overige waterhuishoudkundige belangen, zo wel voor het omringende oude land als voor de nieuwe aangewonnen gronden. Bij een peil van N.A.P. -0.20 m zal gelukkig een aantrek kelijke landschappelijke aankleding kunnen worden bereikt. Het gebied zal dan bestaan uit 11.000 ha water en ruim 3.000 ha land. Wanneer uitsluitend zal worden gekeken naar het recreatieve gebruik, dan zou een lager peil van bijv. N.A.P. -1.00 m de voorkeur genieten. In dat geval zou de verdeling zijn 8.500 ha water en 5.500 ha land. Voor de vormgeving van het gebied zijn de platen van groot belang. De Hompelvoet en de Veermansplaat, die elk 400 ha groot zijn, en de platen van Bommenee, die variëren van 15 tot 150 ha, zullen voorlopig natuur gebied blijven, zo vermeldt de toelichting op de structuurschets. De andere eilanden hebben een recreatieve functie. Zij zijn vooral bestemd als verpozingsmogelijkheid voor watersporters. Het Gerevlingenbekken biedt enorme mo gelijkheden voor de watersport. Niet alleen de „grote" watersport, maar ook de be zitters van kleine boten zullen hier graag naar toe komen. In de omgeving van het Halskanaal is een gebied gedacht, dat door een sterke afwisseling van eilanden en kleine waterop pervlakten geschikt is voor kleine boten. Wanneer te zijner tijd in het oostelijk deel van het Grevelingenbekken een spaarbekken wordt aangelegd, zullen daaromheen rand meren ontstaan, die eveneens geschikt zijn voor de „kleine" watersport. Bij goed weer zullen de bootjes natuurlijk ook kunnen uit- zwerven over grotere wateroppervlakten. Het is prettig, dat het inrichtingsplan zo'n grote aandacht besteed aan de .kleine' watersport. Wat is nu de capaciteit van deze grote watermassa? In dit stadium kunnen natuurlijk nog geen nauwkeurige ramingen worden ge- 16

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1970 | | pagina 18