geven. De capaciteit is van verscheidene factoren afhankelijk, zoals: de oppervlakte bevaarbaar water; de oeverlengte en de toegankelijkheid hiervan; de aanwezigheid van verpozingsmoge lijkheden aan de oevers en op de platen. Verwacht mag worden, dat er uiteindelijk enkele tienduizenden ligplaatsen zullen zijn. i^e structuurschets geeft al een groot aantal jachthavens aan. Op Zeeuws grondgebied vinden we ze in Bruinisse (meerdere havens), Zonnemaire, Brouwershaven (bestaande en nieuwe haven), Den Osse en Scharendijke. Jachthavens aan de Zuid-Hollandse kant: de Kabbelaarsbank, de Kil, bij de uitmonding van het Halskanaal, Herkingen en Batten- oord (sportvisserij). Het is van het grootste belang, dat bij de inrichting van het Greveiingenbekken van het begin af rekening wordt gehouden met de belangen van de sportvissers. Voor de sport visserij bestaat een enorme belangstelling, die nog steeds toeneemt. Deze vorm van vrijetijdsbesteding vraagt eigen voorzienin gen voor het te water laten van visbootjes, verblijfsaccommodatie, knutselruimten, e.d. Ook voor de landrecreatie zal het Greveiin genbekken een grote rol gaan spelen. Een zo groot mogelijke verscheidenheid van re creatieve voorzieningen moet voor ogen staan. De dagrecreant moet kunnen kiezen tussen stille wandelterreinen en drukke concentratie punten. Deze centra moeten mogelijkheden bieden voor actieve bezigheden, zoals speel terreinen, midget-golfbanen, velden voor bal spelen, speelwerktuigen, spartelvijvers en na tuurlijk ook overdekte gelegenheden voor sport en spel. Deze centra moeten vooral komen op de plaatsen, waar de recreanten reeds de neiging hebben tot sterke concen tratie: dus waar de grote toegangswegen het recreatiegebied bereiken. Centra voor dagrecreatie van de eerste orde zijn geprojecteerd op de Plaat van Oude Tonge, op de Mosselbanken bij Stel lendam, op de Punt van Goeree, op de Kabbelaarsbank, de slikken van Flakkee en bij de Zoute Haard bij Ellemeet. Eenvoudiger centra zijn gedacht bij Brui nisse, Zonnemaire, oostelijk van Ouddorp- haven, bij Battenoord en op de landtong ten oosten van het Halskanaal. Voor de weekend- en het verblijfstoerisme zal het Grevlingenbekken van grote betekenis worden. Op het Zeeuwse gedeelte zijn gebieden voor zomerwoningen aangegeven, n.l. bij Bruinisse, Zonnemaire, Brouwershaven en Scharendijke. In Zuid-Holland is deze ont wikkeling nog niet zo ver. Vandaar, dat de structuurschets maar één gebied op de Zuid-Hollandse kant aangeeft, n.l. bij Dirks- land. De geconcentreerde vormen van accom modatie, als hotels, motels, botels, zullen naar de gedachtengang van het inrichtings plan als regel aansluiten bij de kernen en vooral bij de watersportcentra. Deze over nachtingsaccommodatie is daarom niet af zonderlijk in de structuurschets aangegeven. De grootste behoefte zal natuurlijk bestaan aan eenvoudige vormen van overnachtings accommodatie, zoals tenten, caravans en kamphuisjes. De inrichtingsschets wil deze zoveel mogelijk in complexen onderbrengen. Hierdoor zal men goede mogelijkheden heb ben voor eenvoudige vormen van ontspanning op en in de nabijheid van de kampeerplaat sen. Het is al zo dikwijls gesteld: deze ontspanningselementen zijn hard nodig omdat juist de recreanten, die van eenvoudige ver- blijfsvoorzieningen gebruik maken, bij minder goede weersomstandigheden op secundaire voorzieningen zijn aangewezen. Als kampeercentra (tenten, caravans en kamphuisjes) van de eerste orde zijn ge dacht plaatsen op de Mosselbanken ten oos ten van Ouddorp-haven en op de slikken van Flakkee. Kampeercentra van de tweede orde kunnen komen in Bruinisse, Zonnemaire, Brouwershaven, Scharendijke, Herkingen, op de Mosselbanken bij Stellendam en op de slikken van Flakkee. Kampeerterreinen, uitsluitend voor tenten en caravans, worden aangegeven op de Kab- belaarsbanken (in verband met de nogal geïsoleerd gelegen jachthaven en voor pas santen), op het eiland Dwars in de weg bij Brouwershaven en bij Battenoord (voor sport vissers). Al met al moet worden gezegd, dat de samenwerkende provincies en gemeenten met een erg ambitieus plan voor de dag zijn gekomen. Het woord is nu aan het rijk. Zoals al is opgemerkt, heeft de Stichting Recrea tieplan Greveiingenbekken het rijk uitgeno digd deel te nemen in een nieuwe samenwer kingsvorm voor de inrichting van dit grote recreatiegebied. Het is te hopen, dat het rijk spoedig een beslissing gaat nemen. De tijd dringt. Niemand kan zeggen, wanneer het inrich tingsplan geheel zal zijn voltooid. Dit zal zeker nog niet in het magische jaar 2000 zijn. Natuurlijk zijn er al prognoses over de belangstelling in de toekomst. Ik zal er één noemen, namelijk die voorkomt in de recreatienota van de Zeeuwse Recreatieraad. De werkcommissie (het dagelijks bestuur) van deze raad verwacht in 1985 de volgende bezoekersaantallen: Verblijfstoeristen 1.650.000 Watersporters 840.000 Sportvissers 100.000 Dagrecreanten 1.200.000 In totaal 3.790.000 Met dit aantal zal het Greveiingenbekken nog net iets minder in de belangstelling staan dan het Veerse meer, waarvoor de zelfde commissie in 1985 wat meer dan 4 miljoen bezoekers voorspelt. C. de Vos, Middelburg. 17

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1970 | | pagina 19