Bij het verschijnen van dit eerste nummer van de Veerse Meer Gids in het jaar 1970 is er zo veel, geachte lezer, dat wij u en onszelf zouden willen wensen. De verstedelijking van de verschillende bevolkingscentra doet ons hoe langer hoe meer het gevoel krijgen van opgesloten te zijn in een steenwoestijn, met hier en daar wat vierkante meters groen. Maar wij hopen en wensen, dat er nog vele „open ruimten" mogen blijven waar u en wij de stilte en rust kunnen vinden. Wij weten allen, dat een verdergaande industrialisatie, ook in de provincie Zeeland nodig is. Maar wij wensen, dat het provinciaal bestuur blijvend het welzijn van de bewoners voor ogen houdt. Wij moeten hierin, na recente uitspraken in de Staten van Zeeland, vertrouwen hebben. Het ware te wensen dat wij er binnen enkele jaren in slagen mogen de „finishing touch" van het Veerse meer te voltooien. Er is al veel bereikt. Met het aantal ligplaatsen voor boten kunnen we even vooruit. Er zijn al heel wat verpozingssteigers. De natuurlijke eilanden de Haringvreter en het Aard beieneiland worden gevolgd door enkele kunstmatige eilanden. Het dagrecreatieterrein bij de Piet voldoet ruim aan de gestelde verwachtingen. Maar het is nog niet „af". Wij hebben nog vele wensen met betrekking tot de stoffering en de technische afwerking. Uit dat verlanglijstje noemen we slechts enkele zaken. Het wordt nu toch wel tijd, dat er een paviljoen met een toiletten-batterij komt bij de Veerse Gatdam bij Vrouwenpolder. De zeer velen die daar iedere zomer korte of lange tijd verblijven, vinden in de wijde omgeving noch hygiënische voorzieningen, noch de mogelijkheid om een kopje koffie te drinken. Naar onze mening is van alle noodzakelijke voorzieningen rond het Veerse meer, deze het belangrijkste. De gemeente Wissenkerke heeft nog steeds aan te bieden een direct aan het Veerse meer gelegen terrein van ongeveer 25 ha groot. In het bestemmingsplan van de gemeente wordt dit terrein genoemd voor de sociale recreatie. Er mogen tenthuisjes worden geplaatst, terwijl de bij een dergelijk terrein behorende accommodatie zal moeten worden opgebouwd. Het zal natuurlijk ook nodig zijn, dat er een bij een dergelijk project behorende zuiveringsinstallatie wordt gebouwd. Wij wensen dat er in het jaar 1970 iemand komt, die met grote visie een dergelijk project wil realiseren. Wij wensen ook, dat er nu eens een snelle beslissing wordt genomen over de „achterwaartse verbinding". Nog altijd staat er op de streekplankaart van midden-Zeeland een fatale corridor voor het Sloekanaal. Hoewel er mét het provinciaal bestuur van Zeeland velen zijn, die niet in de situering van dit kanaal daar geloven, blijft men het kanaal daar als één van de alternatieven zien. Een ernstig gevolg van geen zekerheid hoe het worden moet, is het bevriezen van de gehele recreatieve ontwikkeling in het oostelijk deel van het Veerse meer. Wij hopen en wensen, dat er dit jaar een begin kan worden gemaakt met de ontsluiting van de Schotsman. Dit ongeveer 130 ha grote gebied zal het belangrijkste punt voor de dagrecreatie kunnen worden. Wij wensen, en wij doen er alle mogelijke moeite voor, dat het water van het Veerse meer zuiver wordt gehouden. Er zijn al zo veel open riolen, dat het de moeite waard is om het water van het Veerse meer in kwaliteit hoog te houden. Hopelijk kan de gemeente Wissen kerke hieraan medewerken, door het water van „De Banjaard" niet meer in het Veerse meer te laten lozen. Er zijn nog zovele wensen voor de volledige ontwikkeling van ons mooie gebied. Daar behoeft u echter niet op te wachten, want nu reeds wordt u heel wat geboden. Met het Veerse meer als centrum van de drie voormalige eilanden Walcheren, Noord-Beveland en Zuid-Beveland, is het een gebied waar het goed wonen, werken en recreëren is. Wij bieden u geen 100% zonne-garantie. Wel vindt u hier nog de zo nodige ruimte en rust. Diep ademend de frisse, rijk van jodium en zout voorziene Zeeuwse lucht, zult u een hier genoten vakantie ervaren als een kuur voor uw gezondheid. Wij serveren geen paella, maar de vismenu's van de Zeeuwse restaurants zijn overbekend. Als minder bloederige folklore stellen wij tegenover het stierengevecht de ringrijderij van de Walcherse boerenzoons. Onze goede afwisselende maaltijden maken het niet nodig dat u een busje Norit in uw koffer stopt. En was het vorig jaar niet erg vol op weg naar Spanje? Hielp die wijn nu werkelijk tegen de olijfolie? En met de hand op het hart, vindt u echt 35 graden een prettige temperatuur? En heus, nadat u alle kerken van Spanje en Italië hebt gezien, zal de abdij van Middelburg een openbaring voor u zijn. Een goede vakantie in ons goede Zeeland is tenslotte datgene wat wij u wensen. 3

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1970 | | pagina 5