Toenemend aantal klachten over Belgische sportvissers WEER EEN BELG VERDRONKEN Zijn zij roekelozer dan Nederlanders Er zijn al te veel slachtoffers op de Zeeuwse wateren gevallen. Wat doen we hier tegen? We willen meehelpen om de vele sportvissers er van te overtuigen, dat men met zijn leven speelt als men bepaalde regels niet in acht neemt. Roekeloosheid en onvoor zichtigheid zijn niet alleen op de weg oor zaken waar de doodstraf op staat. Wij maken ons hier in Zeeland werkelijk ongerust over die onachtzaamheid waarmede velen het water op gaan. Het is een feit, dat steeds weer opnieuw de slachtoffers Belgen zijn. We hebben niet de illusie dat we de roekelozen en onvoorzichtigen tot andere ge dachten kunnen brengen. Dit is een men taliteitsverschijnsel, dat alleen door strenge straffen te bedwingen is. Anders is het echter met degenen die uit onnadenkendheid verzuimen voorzorgen te treffen. Het is voor diegenen, dat wij onze medewerker, de bekende Nederlandse schrij ver en sportvissers Cor van Heugten, vroegen over deze materie iets te schrijven. Er komen harde woorden in zijn artikel voor. Wees er van overtuigd, gij Belgische sportvisser, dat die een hartekreet zijn. Een kreet, die naar we hopen, zoveel weerklank vindt bij onze zuiderburen, dat het als resul taat heeft een drastische verlaging van het aantal verdrinkingsongevallen. Houd-oe asem in, dan kan ik gooie Half december hield de rijkspolitie te wa ter in Wemeldinge een persconferentie over een nieuw dodelijk ongeval met een Belgische sportvisser op de Oosterschelde. Een rap port van deze varende politiemannen leert, dat sinds februari 1968 in totaal al 10 Bel gen in Zeeland zijn verdronken, veelal als gevolg van grote blunders, tekort aan ken nis van het water, getij, weersgesteldheid en noem maar op. Juist één dag na datum van de perscon ferentie, verdronk ook een Nederlandse sport visser op de slikken van de Eendracht, toen hij aan het wormen steken was, in de mist verdwaalde en jammerlijk verdronk. omdat hij niet tijdig de veilige voor hem on zichtbare wal kon bereiken. Eindelijk een Nederlander dus. We willen duidelijk stellen bij deze kri tische analyse, dat het echt niet alleen Bel gen zijn, die zich misdragen, stommiteiten uithalen of zelfs misdrijven in de recreatie delta begaan. Natuurlijk niet. Ik wil zelfs stellen, dat ik vele Belgische sportvissers die echt sportieve lui zijn, tot mijn beste vrienden mag rekenen. Maar het mag toch ook wel eens gezegd, dat het opvallende aantal Belgen dat bij ongevallen betrokken is, zeer ernstig te denken geeft. Dit getal van 10 verdronken Belgen is niet alleen te verklaren uit het grote aantal Belgische re creanten-sportvissers, dat naar Zeeland komt. Het is ook niet alleen te verklaren uit het feit, dat het bijzonder verwoede sportvissers zijn en dus vaak veel meer wagen en voor hun visvangst over hebben, dan de gemid delde ..Ollanders". Het is in vele gevallen ook een kwestie van mentaliteit en sommigen zeggen zelfs: ras en opvoeding (instructie op vaargedrag). En dan mag ook nog gesteld, dat een aantal Belgen dat vreemd in Zeeland komt, minder kennis van het water zal bezitten dan de Nederlandse vakantiegangers en dagjesmen sen, die er regelmatig komen. Elke ingewijde weet overigens ook, dat vele tienduizenden Belgische sportvissers drommels goed we ten hoe „het haasje hoest". Ze komen regel matig vissen, maar nemen dom genoeg niet de nodige voorzorgsmaatregelen. Hun uit rusting in de bootjes en ook de bootjes zelf. laten vaak veel en soms alles te wensen over. Er zijn natuurlijk vele vakbekwame Bel gische watersporters en bootvissers, maar het percentage, dat het te gemakkelijk op neemt (is dat de volksaard?) is duidelijk groter dan bij andere nationaliteiten. De Duitsers gedragen zich vaak zelfs gedis- ciplineerder dan de Nederlanders. Maar vele Belgen maken er beslist een potje van. Elke politieman in Zeeland kan u vertellen, dat 9 van de 10 gevallen, dat bootvissers in moeilijkheden komen, verdrinken of op het nippertje gered worden, Belgen zijn. De har de cijfers liggen er. De visserij-politie en ander instanties kunnen getuigen hoe zeker 7 van de 10 verbalen voor vernielingen aan mossel- en oesterpercelen door amateur- wormenstekers-sportvissers, meenemen van ondermaatse vis, lichten van fuiken, diefstal len van buitenboordmotoren en andere ver velende zaken door Belgen geschiedt. Ik weet, dat ik vele Belgen irriteer en dat ze reuze kwaad worden als ze deze feiten onder hun neus gewreven krijgen. Ook de „Ollanders" zijn zulke lieverdjes niet, zullen ze zeggen. Maar de verbalen liegen niet. En gelooft u nu echt niet, dat ze in Zeeland alleen maar op Belgen loeren. De Deltafederatie, die alle visrechten zo goedkoop mogelijk aan de man wil brengen, stelt in onze mooie Benelux alle Belgen natuurlijk gelijk aan Nederlanders of wie dan ook. In dit grote Europa zijn we één. Maar in de Delta krijgen we de kriebels als we zien hoe een groot aantal, neen een schrik barend groot aantal ongevallen en misdra gingen door Belgen wordt gepleegd. En dan trekken we nog even af de hoge percentages Belgen, die onze kusten bezoeken. Dit grote aantal klachten over bootongevallen, strope rijen en meenemen van ondermaatse vis, brengt het enorme gevaar mee, dat er zwaar gegeneraliseerd gaat worden. Een groot deel van de inkomsten hebben de recreatiebe- drijven trouwens aan de Belgische gasten te danken. Ze mogen er dus best iets voor over hebben. De Belgen beklagen zich van hun kant ook wel eens over hoge prijzen en service. Laat dat ook even gezegd zijn. Maar als er 9 Belgische sportvrienden verdronken zijn in een periode, dat de vele duizenden Ollanders het kennelijk wat voor zichtiger aan deden, dan moet er toch in de Belgische sportpers een „lichie" gaan bran den. We hebben in onze hengelsportorgani saties veel te goede betrekkingen met de Belgische sportbroeders om niet bezorgd te zijn voor de groeiende weerstand, die op deze wijze veel te algemeen tegen onze Belgische gasten lijkt geboren te worden. Er is in de Zeeuwse delta zo langzamerhand een scheld woord aan het groeien „die rot Belgen". We protesteren als Nederlandse sportvis sers, die vele goeie Belse vrienden hebben, met kracht tegen deze discriminatie. Er zijn om het eens keihard te zeggen misschien wel net zoveel rot Belgen als rot Nederlan- 4

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1970 | | pagina 6