blijfsaccommodatie moet zij stimuleren. In bepaalde gevallen zal zij er niet huiverig voor moeten zijn haar planologische maat regelen aan te passen opdat belangrijke pro jecten tot stand kunnen komen. Ook zal zij meer moeten toelaten in het agrarische ge bied. Ik denk hierbij aan de stichting van terreinen voor sta-caravans en vakantie huisjes. Hierdoor kan de kuststrook ontlast worden. Men mag immers niet uit het oog ver liezen, dat ontwikkelingen, die thans nog kunnen worden tegengehouden, over enkele decennia niet meer te stuiten zijn. Dit in aanmerking nemende, is er veel voor te zeggen reeds nu de mogelijkheden voor verblijfsaccommodatie in het agrarische ge bied uit te breiden. Uiteraard moet dit geen wilde ontwikkeling worden. Dit zal in goede banen moeten worden geleid. Kortom: het beleid op het gebied van de ruimtelijke or dening zal meer flexibel moeten worden. Van groot belang is het, dat de gemeen ten in streekverband gaan opereren. Voor individueel pionieren van gemeentebesturen is steeds minder plaats in deze dynamische tijd. Daartoe geadviseerd door de Provin ciale Recreatieraad gaan Gedeputeerde Sta ten de eerste stoot in deze richting geven. Zij zullen de gemeentebesturen in streekver band gaan benaderen. De eerste gesprekken worden in januari gehouden met de gemeen tebesturen op Schouwen-Duiveland en Wal cheren. Zij zullen de gemeentebesturen wij zen op de voordelen, die recreatieve ont wikkelingsplannen per streek hebben. Alleen hierdoor kan een zo doelmatig mo gelijk gebruik van de gronden worden be reikt. Door middel van een ontwikkelings plan kan worden gezorgd, dat een streek een zo gevarieerd mogelijk toeristisch beeld krijgt. Met een dergelijk ontwikkelingsplan in streekverband kunnen de gemeentebesturen natuurlijk niet volstaan. Er is al gewezen op het totstandbrengen van infrastructurele voorzieningen. Daarnaast kan het voeren van een actieve grondpolitiek bijzonder be langrijk zijn. Per streek dient de overheid de beschikking te hebben over terreinen, waarop verblijfsaccommodatie van allure tot stand kan komen. Indien zij over derge lijke terreinen kan beschikken, zal zij grote beleggers kunnen aantrekken, die voorheen nog geen activiteiten in Zeeland hebben ont plooid. Een ander aspect, dat de overheid niet uit het oog mag verliezen, is de ontspan ningsaccommodatie. Het totstandbrengen van deze secundaire attractie-elementen is wel iswaar een zaak van het particulier initiatief, maar het overheidsoptreden kan hier zeer belangrijk zijn. De enige tijd geleden verschenen recrea tienota van de Provinciale Recreatieraad bepleit de totstandkoming van onspannings- accommodatie op verschillende niveaus, n.l. per recreatiecomplex, per badplaats en per recreatiegebied. Volgens deze nota zouden de belangrijkste Zeeuwse recreatiegebieden Schouwse-, Walcherse-, Zeeuwsch-Vlaam- se kust, het Veerse meer en het Grevelingen- bekken een centraal en gespecialiseerd ontspanningscentrum moeten bezitten. Zo'n centrum aldus de nota zou kwalitatief hoogwaardige voorzieningen en attracties moeten bevatten en zich mede vanwege de exploitatie, moeten richten op een zeer brede kring van bezoekers. Van deze centra zal een grote wervingskracht kunnen uitgaan. Gedacht kan worden aan de volgende ele menten: grote overdekte speelruimte, zwem bad, winkelpromenade, overdekte markt, ca baret, nachtclub, bar-dancing en speelzaal. Het seizoen is te kort om tot een gun stige exploitatie van een dergelijke con centratie van ontspanningselementen te ko men. De overheid zal dan ook faciliteiten moeten verlenen door: de gronden tegen een voor de onder nemer aanvaardbare prijs beschikbaar te stellen; het zorgen voor de ontsluiting; het verzorgen van andere infrastructurele voorzieningen, zoals aansluiting op rio lering, elektrisch net, waterleiding, enz.; het bieden van mogelijkheden tot winst gevende nevenexploitatie, zoals winkels, café's en benzineverkooppunten; het in bepaalde gevallen geven van exploitatie-bijdragen. Voorts zal de totstandkoming van één of meer grote attractiepunten het toeristen bezoek aan Zeeland kunnen stimuleren. Het is niet gemakkelijk op dit terrein met wat nieuws te komen, vooral indien een aan vaardbare exploitatie voor ogen moet staan. Dolfinariums en leeuwenparken zijn er al voldoende. Maar wat dan? Een miniatuur Deltaplan? Wellicht zou men hierover eens een prijsvraag voor architecten kunnen uit schrijven. Een belangrijke attractie voor een stad als Vlissingen zal bijvoorbeeld zijn de „te- De bootjes komen weer uit de berging.

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1970 | | pagina 8