BIDDAGEN voor een dreigende ramp Is de paalworm in opmars rugkomst" van de pier. Een door het ge meentebestuur ingestelde werkgroep heeft becijferd, dat voor dit project een sluitende exploitatie mogelijk moet zijn. Het is hiervoren al gezegd: Zeeland moet een zo gevarieerd mogelijk toeristisch beeld hebben. Grote behoefte bestaat daarbij aan een badplaats van stedelijke allure. De beste kansen heeft Vlissingen. De nota van de Provinciale Recreatieraad schrijft: ,.AIs enige badplaats in Zeeland met een stedelijke bevolking op korte afstand, met een spooraansluiting en met een bijzonder attractieve boulevard heeft Vlissingen goede kansen op een ontwikkeling tot een badplaats van meer stedelijke allure. Deze evolutie zal sterk afhankelijk zijn van de verdere groei van Vlissingen en Middelburg. De rentabiliteit van vele recreatieve voorzie ningen wordt namelijk niet uitsluitend be paald door de toeristen, maar mede door de omvang van de eigen bevolking." Voor deze ontwikkeling heeft Vlissingen steun nodig én van de provinciale overheid én van de streek. Het ruimtelijk beleid van provincie en omringende gemeenten zal zich duidelijk moeten richten op een dergelijke ontwikkeling van Vlissingen. Tot slot nog een belangrijk punt van het overheidsoptreden. Indien een gemeentebe stuur recreatieve ontwikkelingen wenst, dan moet zij de consequenties aanvaarden. Het is dan geen goede zaak, wanneer alle horecabedrijven 's avonds bijv. om elf uur moeten sluiten en dansgelegenheden worden geweerd. Neen, men zal zoveel mogelijk rekening moeten houden met het gedrags- en behoeftenpatroon van de re creant. Net zo goed als dat men moet zorgen voor schone badplaatsen en schone stran den. Ook het bedrijfsleven kan veel bijdragen om de bezoekersaantallen weer in stijgende lijn te krijgen. De ondernemers moeten trachten de prij zen op een redelijk niveau te houden en de dienstverlening zo goed mogelijk te doen zijn. Ik citeer een gedeelte van het artikel ..Paniek" in de Veerse Meer Gids van 15 september j.l.: „De prijzen stijgen, de BTW komt er bij en we doen er daarom nog maar een schepje op. Ze komen toch wel. Daarom die ge vallen, waarover vaak niet officieel geklaagd wordt, van verkeerde informatie en gebrek aan service. Wat denkt u over het aanbieden van een gemeubileerd huis met uitzicht op zee. schriftelijk verhuurd, waar als de gas ten komen, op een klein zolderkamertje alleen via een dakvenstertje in de verte het water te zien is. Het komt ook voor, dat men wel komt kijken naar zijn vakantieverblijf, het keurig bevindt, in vol vertrouwen huurt en tot de ontdekking komt, als men in de zomer ar riveert, dat een stel derderangs meubelen op de plaats staat van de zo keurige in boedel. En laten we het maar niet over de service hebben. We zijn het zo gewoon geworden, dat we in zeer veel gevallen door de horeca- werknemer als een noodzakelijk kwaad wor den gezien en er zelfs geen groet meer op kan overschieten. Laat staan een dank-u-wel bij ontbreken van de overtip." Het geciteerde is gelukkig geen algemene regel in Zeeland. Maar er komen nog teveel van dergelijke gevallen voor, die afbreuk doen aan de goede naam, die Zeeland als vakantieland heeft. Dat het geen loze kreten zijn, blijkt wel uit het feit, dat dit artikel „Paniek" in zijn geheel is afgedrukt in Misset's Horeca van 26 september j.l. Voorts zullen bedrijfsleven en VVV's hun reclame-campagnes meer moeten bundelen. Vooral de exponent van het bedrijfsleven de provinciale VVV heeft hier een belangrijke taak. Het is toch te gek, dat bijna elk dorp in Zeeland een VVV-folder in kleurendruk heeft, terwijl een Zeeuwse folder van bete kenis ontbreekt. De Provinciale VVV moet trachten de acquisitie-activiteiten in eigen kring te bundelen. Dit wordt hoog tijd. Voorts zullen de reclame-activiteiten van de Provinciale VVV zich moeten richten op een goed Zeeuws vakantieblad met een grote oplaag, deelname aan exposities, congressen, advertentiecampagnes. Zeeland-arrangemen ten, kontakten met binnen- en buitenlandse reisbureaus en met grote bedrijven, om maar wat te noemen. Basis voor deze ac tiviteiten dient een grootscheeps markt onderzoek te zijn. De Provinciale Recreatie- raad heeft hiertoe inmiddels al een initiatief genomen. Het vorenstaande is geenszins een verwijt aan het adres van de Provinciale VVV. Al lerminst. Het is mij bekend, dat gebrek aan geld de activiteiten ongunstig beïnvloedt. Aan de hand van een goed opgezette jaar lijkse planning van activiteiten zal de Pro vinciale VVV mijns inziens moeten trachten meer geld los te krijgen van de plaatselijke VVV's, het bedrijfsleven en de overheid. Mijn conclusies zijn de volgende: 1. Zeeland heeft goede kansen de toeris tische belangstelling in stijgende lijn te krij gen. De primaire attracties zijn er voldoende. Bovendien is Zeeland gunstig gelegen ten opzichte van de grote bevolkingconcentraties. 2. De overheid en het bedrijfsleven zullen zich tot het uiterste moeten inspannen om het toeristisch klimaat te verbeteren. 3. De overheid moeten een flexibel ruim telijk beleid voeren. De totstandkoming van moderne accommodatie-vormen moet zij sti muleren. Eventueel moet zij haar planolo gische maatregelen aanpassen. Ter ontlasting van de kuststrook moet méér in het agra rische gebied worden toegestaan. 4. De gemeenten moeten meer gaan sa menwerken. Per streek zijn recreatieve ont- Iri de nazomer van vorig jaar werden en kele vlotten, die de recreatiegemeenschap „Het Veerse Meer" ten behoeve van de watersport had laten maken, voor een on derhoudsbeurt uit het water gehaald. De bij dit werk aanwezige opzichter zag dat de nog betrekkelijk nieuwe balken onder de vlotten voor een gedeelte al verteerd waren. Bij een ander onderzoek bleek dat verschillende delen vol gangen en gaten zaten. wikkelingsplannen nodig. Het is verheugend, dat Gedeputeerde Staten deze samenwerking gaan stimuleren. 5. De overheid moet een actieve grond- politiek voeren. Zij moet trachten grote be leggers aan te trekken. 6. De overheid moet de totstandkoming van ontspanningsaccommodatie van niveau gaan stimuleren en hiervoor faciliteiten ver lenen. 7. Zeeland heeft één of meer grote at- tractiepunten nodig. Het is moeilijk met wat nieuws te komen. Een dolfinarium en een leeuwenpark hoeven niet meer. Deze zijn er al genoeg. Maar wat dan? Een miniatuur- Deltaplan? Wellicht kan hiervoor een prijs vraag voor architecten worden uitgeschreven. 8. Zeeland heeft een badplaats van stede lijke allure nodig. Vlissingen heeft de beste kansen. De provincie en de omringende ge meenten zullen Vlissingen moeten steunen. 9. Indien de gemeentebesturen recreatieve ontwikkelingen wensen, dan moeten zij de consequenties aanvaarden. Dan niet aMe ho recabedrijven in de loop van de avond laten sluiten. 10. Het bedrijfsleven moet trachten de prij zen op een redelijk niveau te houden en zal alle aandacht aan de dienstverlening moeten besteden. 11. De Provinciale VVV moet de acquisitie activiteiten van het bedrijfsleven en de plaat selijke VVV's meer bundelen. Er moet een goede Zeeuwse VVV-folder komen. 12. De Provinciale VVV moet aan de hand van jaarlijkse programma's van activiteiten trachten meer geld los te krijgen van het bedrijfsleven, de plaatselijke VVV's en de overheid. Deze beschouwingen zijn allerminst be doeld als een uitputtende verhandeling. In tegendeel. Het zijn slechts wat gedachten, die mogelijk voor een nadere uitwerking in aanmerking komen. C. de Vos, Middelburg. Er werd gedacht aan paalworm. Men twij felde echter, omdat na de achttiende eeuw weinig van de paalworm werd gemerkt, In die periode was er een zodanige paalworm invasie, dat men de houten constructies bij oeververdedigingen moest vervangen door andere materialen. HET WAS PAALWORM. Het hout van de vlotten werd, met de daarin voorkomende dieren, gezonden aan 7

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1970 | | pagina 9