LEEFBAARHEID voor mens en vis Bossen en landschapsschoon. Velen weten het niet, maar er is in Zee land ook bos. Bossen en kreken treft u aan op Schouwen-Duivenland bij Ouwerkerk en Serooskerke. Tot Zeelands landschappelijke hoogtepunten behoren de Dominale bossen en duinen bij Burgh/Haamstede. Op Wal cheren zijn vogelkolonies bij Rammekens- hoek, bossen en duinen tussen Domburg en Oostkapelle en kreken bij Westkapelle en Veere. Kronkeldijkjes, meidoornhagen, popu lieren, welen, in het voorjaar bloeiende boom gaarden treft u aan op Zuid-Beveland. En in Zeeuwsch-Vlaanderen vindt u de prachtige recreatiegebieden ,,Het Zwin" bij Retranche- ment, de Zwarte Polder bij Nieuwvliet, kre ken bij Oostburg en bossen bij de Braak man en Axel. Stedeschoon. Zeeland telt vele dorpjes, stadjes en ste den, waar het historisch karakter bewaard is gebleven. De bekendste voorbeelden zijn: op Schou- wen-Duiveland Zierikzee, Brouwershaven, de geboorteplaats van Jacob Cats, en Dreischor met zijn mooie dorpskern; Goes, het cen trum van Zuid-Beveland, en Tholen; op Wal cheren, de hoofdstad Middelburg met zijn prachtige stadhuis, het Abdijcomplex en de Abdijtoren de Lange Jan. het beroemde Vee- re en de Scheldestad Vlissingen. In Zeeuwsch-Vlaanderen liggen Aarden burg met zijn Sint-Baafskerk, het in ternationale Sluis, waar het enige Belfort van Nederland staat en de oude vestingstad Hulst met zijn stadspoorten, de Sint Willi- brordusbasiliek, de ongeschonden wallen en het Reinaertmonument. Voor de toerist zijn de grenzen geen ba- rières meer; daarom mag een bezoek aan de beroemde Belgische kunststeden Gent en Brugge zeer zeker niet worden vergeten. Watersport, Dl Zeeuwse wateren zijn uniek voor de pleziervaart. Over het Veerse meer, dat een ideaal gebied is voor water- en oeverre creatie, kunt u elders in dit blad meer lezen. Een andere afgesloten zeearm is de Braak man in Zeuwsch-Vlaanderen. Ook hier kun nen bootbezitters goede ligplaatsen vinden voor hun vaartuigen. Ervaren zeezeilers kun nen de Westerschelde als hun voornaamste vaardomein beschouwen en zij zullen aan weerszijden van deze rivier goed bereikbare jachthavens aantreffen. Als in 1972 het Gre- velingenbekken wordt afgesloten en in 1978 de Oosterschelde, zal de Westerschelde de enige zeearm blijven met getijwater. Teneinde de zeilkunst goed onder de knie te krijgen zijn er zeilscholen gevestigd aan net Veerse meer in Veere en Wolphaartsdijk, en verder nog in Sint-Annaland en Bruinisse. Liefhebbers van sportduiken kunnen deze spectaculaire onderwatersport ook beoefe nen in Zeeland. Favoriete plaatsen liggen in de omgeving van Dreischor, Ouwerkerk, Katse Veer en Goese Sas. Ook het speedbootvaren is mogelijk en wel op voorgeschrevene gedeelten van het Veerse meer, op de Oosterschelde en op de Grevelingen. Hengelsport. Nergens in Nederland vindt u zoveel mo gelijkheden om te vissen als in Zeeland. De zee, de zeearmen en de binnenwateren ga randeren een gevarieerd assortiment aan vis: kabeljauw, schar, zeebaars, paling, bot, makreel, schol, geep, tong en in het Veerse meer zelfs forellen, die speciaal voor sport vissers zijn uitgezet. Ongetwijfeld zult u willen weten, waar u de beste stekken kunt aantreffen. De Zeehengelatlas voor de Zeeuwse Delta en de Belgische kust, die voor 4,90 ver krijgbaar is bij de Provinciale Zeeuwse VVV, is een uitstekende wegwijzer naar de beste vangplaatsen, met adressen van aas leveranciers en botenverhuurders, aange vuld met nuttige tips. Hengelen is mogelijk vanaf oevers, stranden, strekdammen en zee dijken, maar nog spectaculairder wordt het als u met een motorkotter meevaart. In vele Zeeuwse havens liggen schippers op hun gasten te wachten. Alvorens uw geluk in de Zeeuwse wateren te gaan beproeven, is het nuttig u op de hoogte te stellen welke vergunningen u no dig heeft. Prov. Zeeuwse V.V.V. Shell heeft via het personeelsorgaan, „Onder de Vlam" een enquête gehouden onder het personeel van Pernis, wie in het nieuw te bouwen chemisch bedrijf in Moer dijk tewerk wil worden gesteld. Er boden zich 600 werknemers van alle rang en stand aan. Wie nu denkt, dat het hier om pro moties gaat, zit er naast. De ware achter grond voor vele honderden gezinnen, die uit Pernis weg willen, is natuurlijk het woon- en werkklimaat. Weg uit het stinkende Pernis met dikke wolken rook, vuil water en verzoute rivieren en vies drinkwater Dan maar liever naar het kleine, weinig ontgon nen Moerdijk, waar op veilige afstand van de nieuwe chemische fabriek een veelbelo vend woonoord in een stuk vrije natuur met frisse lucht wordt aangelegd. In Moerdijk en West-Brabant ligt nog een land met verre horizonten, al is de overloop van de rand stad Holland voor de duizenden sportvissers, die de stilte van de Biesbosch en het gebied rondom het Hollands Diep zo lief hebben, niet zó welkom. Zelden heeft een grote groep mensen zich zo duidelijk en ongewild, voor een betere leefbaarheid uitgesproken. Niet de baan of de relatiekring blijkt bij verstandige lieden het alierhoogste, maar het menselijk geluk op een leefbaar stukje grond zonder che mische afvalstoffen. Ik heb een vriend, die een grote prijs in de loterij won, barst tegen zijn baas zei en met zijn vrouw in de subtropische zon van de Zuid-Spaanse kust ging liggen. Ik heb altijd grote bewondering gekoesterd voor een Willem Persoon, die liever een bo terham met margarine smeert aan de Por tugese kust, dan een rijk bestaan zonder zon en sportvis in een mistige Hollandse stad. Niet iedereen kan levenskunstenaar zijn en een stukje leefbaarheid onder de milde zon van zuidelijker oorden zoeken. Ook op vele plaatsen in Nederland is het nog goed toeven. Maar niet lang meer, zou men zo zeggen, als men de planologische doodzon den ziet, die overal worden bedreven. Zeer recent zei de Gentse hoogleraar prof. Heyndrickx ronduit, dat België een vuilnisvat dreigt te worden. Hij verweet de Belgische pers de lovende verhalen over de enorme winst aan industriële arbeidsplaat sen in Antwerpen, Gent en andere plaatsen Antwerpen was de hoofdstad van de „Euro pese chemie". De Belgische prof maakte ronduit de stomme Belgische autoriteiten het verwijt, dat ze hard op weg zijn van Antwerpen „het vuilnisvat" van de lage lan den te maken. Sinds er strengere bepalingen in West-Duitsland op verontreiniging van water en lucht gekomen zijn, proberen vele directies van „vuile en giftige bedrijven" in België en Nederland terecht te komen. De Belgen in hun „laisser-faire en laisser-aller" zijn volgens deze Gentse professor hard op weg hun leefmilieu grondig te verpesten. Er wordt met de leefbaarheid van het land vaak niet de minste rekening gehouden. De asbestfabriek, die in Vlissingen werd door gestuurd, probeert nu in de Gentse Kanaal zone te komen. De Zeeuws-Vlamingen kun nen er dan ook nog van genieten. Lucht en water zijn kennelijk nog vogelvrij in België. Op een wet op de luchtverontreiniging is nog steeds geen koninklijk besluit tot uit voering verschenen. De Zeeuwen in Vlis singen, aan het Sioe en Terneuzen zijn al wat verstandiger geworden. De voorzichtige politiek, ook ten aanzien van Pechiney, zegt genoeg. Maar in Antwerpen groeit het aantal gifspuwende bedrijven met de maand. De Westerschelde, die een van de grote re creatie-aderen voor Zeeland is, dreigt een open riool te worden. De vraag is alleen nog waar de grens van de opnamecapaciteit als riool ligt. Het wordt hoog tijd, dat de leefbaarheid van de zuidelijke delta een on derwerp van benelux-politiek wordt. In dit verenigd Europa is Zeeland een stukje re creatie-erf van België en de kust bij Knokke een stukje zonnestrand van de Zeeuws-Vla ming en andere Nederlanders, die „van bo ven de rivieren" zijn. De welvaartsstaat be dreigt mens en dier. Prof. Heyndrickx uit Gent heeft gelijk. De Belgische autoriteiten zijn jaren achter in de wetgeving tegen de industriële vervuiling. De vis van de Wester schelde, dicht bij Antwerpen gevangen, stinkt de pan al uit. Laat de Belgische sport vissers al hun relaties inschakelen om de stem van prof. Heyndrickx te versterken. Het Pernis van België ligt bij Antwerpen, dat onze beste visstekkies dreigt te be derven. We zullen de hengelstokken moe ten gebruiken om de planologen wakker te timmeren en de kortzichtige senatoren, bestendige gedeputeerden en domme stads besturen in hun dans rond de heilige koe der industrialisatie op de billen te rammelen. Het komt mijn neus uit van Pernis tot Gent. Zeelands beste industrie blijft recreatie... Cor van Heugten, Hoofdredacteur „De Sportvisser". 11

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1970 | | pagina 11