12. scheepswerfje voor jachten; 13. kunstijsbaan; 14. speeltuin met speciale waterspelen (wedstrijden in polsstokverspringen en watergevechten); 15. diepzeeduikapparaat en onderzeeër; 16. grote overdekte picnick gelegenheid en drijvend restaurant; 17. visvijver om te hengelen voor jong en oud; 18. uitkijktoren in de vorm van een boor toren; 19. congres- en tentoonstellingshal; 20. parkeerterreinen. Als we het hierboven weergegeven plan nog eens overlezen kunnen we ons niet aan de indruk onttrekken, dat bij het maken van zulk een plan niet de minste rekening werd gehouden met de ook zo noodzakelijke ont wikkeling in de regio. Zoals door de heer Van Geesbergen werd gezegd is er geen plaats meer voor indivi dueel werkende gemeenten of streken. Plan nen zullen in groot verband op elkaar moe- Vliegveld midden-Zeeland. Medio april zal het aan het Veerse meer in het Noord-Sloe gelegen vliegveld in ge bruik worden genomen. Een Haagse maatschappij heeft een over eenkomst aangegaan met de exploitant van het vliegveld. Er zullen in de loop van dit jaar gebouwen worden neergezet waarin de verschillende diensten worden onderge bracht. De N.V. Nationaal vliegtuigbeheer uit Den Haag zal met een Skyservant toe stel een geregelde lijndienst gaan onder den op het traject Amsterdam Schiphol Rotterdam Zestienhoven Noord-Sloe - Gent Lille (Rijsel). De mogelijkheid zal ook geboden worden om met een klein vliegtuig taxievluchten te maken naar verschillende grote vliegvelden in Nederland en daarbuiten. Met dit vlieg tuig zullen ook rondvluchten worden ge vlogen. Niet alleen voor de industrie zal deze lijndienst interessant blijken te zijn. Het Noord-Franse industriegebied rond Lille is altijd bijzonder geïnteresseerd geweest in het Veerse meer. Men heeft daar niet zo veel mogelijkheden om de watersport te beoefenen. Nu is dit veel meer binnen het bereik komen te liggen en zal het in het ge heel geen bezwaar meer zijn om zijn boot b.v. in de jachthaven van Arnemuiden te ten worden afgestemd en aangepast. Naar het zich laat aanzien zal van de zijde van de subsidieverlener zeker nauwlettend op de naleving van die noodzakelijkheid worden toegezien. Het is zeer belangrijk, dat men in onze provincie, rust en ruimte in zijn naaste om geving vinden kan. Zeker even belangrijk is het, dat men niet ver af die aardige stad, dat leuke dorpje of het attraktiepunt vindt, waar men als afwisseling een gedeelte van zijn tijd wil doorbrengen. In deze tijd van sterk toenemende con currentie op het gebied van het toerisme is coördinatie dringend noodzakelijk. Gedepu teerde Staten van Zeeland, geadviseerd door de provinciale raad voor de recreatie be grijpen hun taak. Zij zullen het ook zijn die eventuele subsidie-aanvragen doorzenden aan het subsidiërend orgaan. De tijd van pionieren is voorbij. Alleen door coördinatie zal kunnen worden bereikt, dat èn de complexen van verblijfsaccom- modatie op niveau èn niet minder de noodza kelijke ontspanningsaccommodatie op de juiste wijze worden ingepast in het gehele Zeeuwse toeristisch beleid. hebben. Dit is nu voor de watersportlief hebber ..bijna voor de deur". Recreatieplan „Oranjeplaat" Arnemuiden. In de begroting voor 1970 hebben bur gemeester en wethouders van Arnemuiden een toelichting gegeven o.a. op de plannen voor de verdere ontwikkeling van het re creatieplan „Oranjeplaat". Zoals bekend omvat het schitterend aan het meer gelegen project een jachthaven, een kampeerterrein, een bungalowterrein en een Botel. De eerste aanzet, de jachthaven is reeds klaar. Behalve de bij een dergelijke haven behorende accommodatie, bouwt nu reeds de Firma Van Fraassen uit Vlissingen op het havenplateau een café-restaurant, met de bedoeling om dit later tot een Botel uit te bouwen. Het bungalowplan is schitterend gesi tueerd rond een kreek. De tuinen van de bungalows grenzen aan het water. Het is mogelijk om aanleggelegenheid te maken, zodat het ideaal van velen, een huis aan het water met de boot bij de achterdeur, hier gerealiseerd wordt. Aan de noord-oostelijke zijde van het bijna 40 hectaren grote plan is dan nog plaats gereserveerd voor een kampeerter rein, dat zeker in trek zal komen als water sportcamping omdat het aan een zijde be grensd wordt door het Veerse meer. Burgemeester en wethouders van Arne muiden stellen zich voor om spoedig met een voorstel bij de raad te komen tot de aanleg van het bungalowterrein. Het college verwacht, dat aan het einde van dit jaar het ministerie van Economische Zaken subsidie zal verlenen in de aanlegkosten van het kampeerterrein. Vervuiling In het zeer lezenswaardige cluborgaan van de watersportvereniging „De Arne" merkt de voorzitter, de heer Vriesman op: „De vervuiling van de wateren staat in het centrum van de belangstelling. De industrie wordt veel op dit punt verweten. We moe ten echter de hand ook in eigen boezem steken. In het rond kijkend, zien we van al les over boord gooien; schillen, papier, plas tic zakken, flessen en wat men nog meer kwijt wil. Een goed gebruik is om een plastic zak mee aan boord te nemen voor de afval en als deze vol is in de haven in een vuil nisbak te deponeren". We zijn zeer blij met deze ontboezeming van de heer Vriesman. Er kan niet genoeg op gewezen worden, dat wij in ons eigen vuil dreigen om te komen. Natuurlijk komt alles voort uit onze onnadenkendheid. Daar om zijn wij van mening dat er wel verbe tering kan komen als we maar genoeg op de trom slaan. Wij zijn er dankbaar voor, dat vanuit de georganiseerde watersport aandacht aan dit probleem wordt ge schonken. Nóg is het Veerse meer verre van een gevaarlijke vervuilingsgraad. Maar met de toeneming van het aantal recreanten op en aan het water, zal het gevaar voor een on toelaatbare vervuiling toenemen. Het is daarom nodig steeds maar weer opnieuw er op te wijzen dat men het eigen bed bevuilt als men afval op de oever of in het water werpt. De rijkspolitie te water verzocht niet ten onrechte nog eens met klem te wijzen op de gevaren. Niet alleen het milieu lijdt schade. Er gebeuren ook ongevallen door. Meerma len draaiden plastic zakken rond schroef en as. Meermalen trapte men bij het baden in stuk gegooide flessen. Daarom: gooi uw afval niet overboord! Werp op de dagrecreatieterreinen uw rom mel niet om u heen! Er zijn afvalbakken in uw naaste omgeving. Loop er even heen of bewaar het in een zak tot u het bij uw vertrek in die papierbak kunt gooien. U bewijst hierdoor niet alleen de anderen, maar ook uzelf een grote dienst. Vervuiling 2. In de Tweede Kamer zijn vragen gesteld over de watervervuiling in het Veluwemeer. Wanneer men over de oorzaken van deze vervuiling leest en kennis neemt van de pro blematiek voor de oplossing, komt de nood zakelijkheid van het bewaren van de zuiver heid van het oppervlaktewater ook in het Veerse meer nog weer eens dui delijk tot uitdrukking. Wel staat men aan de Veluwerand, door de daar gevestigde kalvermesterijen, eenden- houderijen en kippenmesterijen, voor een an dere problematiek dan die van het Veerse meer-gebied. Echter ook hier is het zaak zelfs het effluent van de rioolwaterzuiverings installaties in de gaten te houden. Caissons bij Vrouwenpolder. Vele malen wordt ons de vraag gesteld wat de foeilelijke caissons in het Veerse meer bij Vrouwenpolder daar doen. 17

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1970 | | pagina 17