HET VEERSE MEER in verleden en heden Reeds vóór de totstandkoming van het Veerse meer in 1961 begrepen de besturen van de langs de toenmalige „Zandkreek" en „Veerse Gat" gelegen gemeenten Ar- nemuiden, 's-Heer Arendskerke, Kattendijke, Kortgene, Veere, Vrouwenpolder, Wissen- kerke en Wolphaartsdijk dat zij een vorm van samenwerking moesten vinden om de enorme problematiek, die het tot ontwik keling brengen van een watersportgebied met zich brengt, het hoofd te kunnen bie den. Daartoe werd op instigatie van het provinciaal bestuur van Zeeland in 1957 de „Commissie ontwikkeling Drie-eilandenge- bied" in het leven geroepen. De werkzaam heden van deze commissie resulteerden in 1959 in de totstandkoming van de gemeen schappelijke regeling „recreatie Veerse Gat en Zandkreek". Deze gemeenschappelijke regeling werd van het begin af als een tijdelijke gezien, het gevormde rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam als een soort overlegorgaan. Dit blijkt duidelijk uit de taakstelling: „Het voor bereiden van een definitieve regeling voor het samenwerken ter zake van de recreatie in het gebied van het Veerse Gat en de Zandkreek tussen de daarbij betrokken ge meenten en eventueel de provincie Zeeland". De beoogde definitieve regeling trad in werking op 1 juli 1965. Aan deze gemeen schappelijke regeling „Het Veerse Meer", zoals de officiële naam luidt, neemt ook de provincie Zeeland deel. Aanleiding hier toe was, dat het daadwerkelijk tot ontwik keling brengen van het Veersemeergebied mede van provinciaal belang werd geacht. Bestuurlijke organisatie. Op basis van de thans geldende regeling werd het rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam „Het Veerse Meer" gevormd (hierna te noemen „het recreatieschap") met als organen een algemeen en een dagelijks be stuur. Het algemeen bestuur wordt gevormd door twee leden van het college van gede puteerde staten van Zeeland, de burgemees ters van de deelnemende gemeenten en een door de raad van elk der deelnemende ge meenten uit zijn midden aan te wijzen lid. Van de in de regeling vervatte bevoegd heid om in onderling overleg gezamenlijk één adviserend lid van het algemeen bestuur aan te wijzen hebben de besturen van de aan het Veerse meer gelegen polders en waterschappen gebruik gemaakt. De voor zitter en de ondervoorzitter werden door het college van gedeputeerde staten uit het algemeen bestuur aangewezen. Tezamen met drie leden, die het algemeen bestuur uit zijn midden aanwijst, vormen zij het dagelijks bestuur. De vergaderingen van het alge meen bestuur zijn openbaar. Adviescommissie. Het algemeen bestuur heeft op grond van de gemeenschappelijke regeling de „tech nische adviescommissie Veerse meer" in gesteld. welke commissie tot taak heeft te adviseren omtrent de mogelijkheden tot ont wikkeling van het Veersemeergebied als re creatiegebied. In deze commissie zijn ver tegenwoordigd de provinciale planologische dienst, de provinciale waterstaat, het econo misch technologisch instituut, de deltadienst van rijkswaterstaat, de rijkswaterstaat di rectie Zeeland, de dienst der domeinen en staatsbosbeheer. Taak. De taak van het recreatieschap is als volgt omschreven: 1. Het vaststellen van een basisplan voor de ruimtelijke ordening, alsmede het co- ordineren en de urgentiebepaling van de tot uitvoering te brengen onderdelen. Hierbij wordt aangetekend, dat dit ba sisplan de deelnemende gemeenten dient tot uitgangspunt bij de vaststelling van planologische maatregelen, voorzover die betrekking hebben op het gebied, hetwelk in dat plan is begrepen. In dien een der gemeenten van het basis plan wil afwijken, dient het overleg met de andere deelnemers te worden her opend. Het algemeen bestuur stelde laatstelijk het „basisplan Veerse Meer 1967" vast. 2. Het zo nodig samen met anderen bevorderen van: a. de bevaarbaarheid van het Veerse meer voor de watersport en de bereik baarheid van de recreatiegebieden voor het wegverkeer: b. de totstandkoming c.q. instandhou ding en verbetering van de nodige ge bouwen, terreinen en werken; c. de totstandkoming, instandhouding en verbetering van het natuur- en land- schapsschoon; d. de samenwerking met andere ge meenten ten aanzien van de behartiging van de belangen van de watersport en andere vormen van recreatie op en aan het Veerse meer; e. het plegen van overleg omtrent maat regelen op het gebied van de openbare orde, veiligheid, zedelijkheid, gezond heid en rust; f. alle overige aktiviteiten, die tot de ontwikkeling van de recreatie in het ge bied kunnen bijdragen. 3. Het verzamelen van gegevens, het in richten van een documentair archief, het geven van voorlichting, het ontwerpen van plannen van algemene aard en het verstrekken van adviezen, verband hou dend met het vermelde onder 2. Bevoegdheden. Het recreatieschap heeft de bevoegdheid tot het heffen van belastingen. Ingevolge de wet gemeenschappelijke regelingen kunnen dit slechts zijn de belastingen, die de prov. mogen heffen (retributies en precariorech ten). Van deze bevoegdheid is tot op heden geen gebruik gemaakt. Het is het recreatie schap niet toegestaan strafverordeningen vast te stellen. Het recreatieschap neemt met de vooraf gebleken instemming van die gemeente of gemeenten, wier grondgebied daarbij be trokken is, de uitvoering van werken, welke in het belang zijn van de watersport of van andere vormen van recreatie op of aan het Veerse meer, zelf slechts ter hand, indien het algemeen bestuur daartoe met tenmin ste twee derden van het aantal uitgebrachte stemmen besluit en in dat besluit de kosten verdeling is geregeld. Kosten-omslag. De genoemde kostenverdeling kan afwij ken van de algemene verdeelsleutel, opge nomen in de regeling zelve. De netto-uitgaven van het recreatieschap worden namelijk jaar lijks over de deelnemers omgeslagen door toepassing van de volgende, telkenmale voor een tijdvak van vijf jaren vast te stellen per centages: provincie Zeeland 25 gemeente Arnemuiden 8 °/o gemeente 's Heer Arendskerke 4 gemeente Kattendijke 1 gemeente Kortgene 15% gemeente Veere 15% gemeente Wissenkerke 17% gemeente Wolphaartsdijk15% Deze gemeenten zijn door de gemeente lijke herindeling van Zuid-Beveland per 1 januari 1970 opgeheven. Het re creatieschap is inmiddels in overleg getreden met de nieuwe gemeente Goes aangaande de toetreding tot de ge meenschappelijke regeling. De voormalige gemeente Vrouwenpolder is door de gemeentelijke herindeling van Walcheren in 1966 bij Veere ge voegd. Werken. De werken, die in het Veerse meer worden uitgevoerd, kunnen worden onderscheiden in gemeentelijke en algemene projecten. De bemoeiingen van het recreatieschap met de gemeentelijke projecten strekken zich uit tot en met het voordragen ter subsidiëring. De algemene voorzieningen (zoals het ver beteren van de bevaarbaarheid, het maken van aanleg- en verpozingssteigers, het aan leggen van trailerhellingen, het opspuiten van eilandjes) worden door het recreatie schap zelf uitgevoerd. Overheidssteun. Gelet op de financiële draagkracht van de deelnemers is het duidelijk, dat alleen met medewerking van de rijksoverheid de nood zakelijke voorzieningen tot stand kunnen worden gebracht. Nadat aanvankelijk door het ministerie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk tot 50 van de werkelijke kosten werd bijgedragen, mag thans op een percentage van 75 worden gerekend. Daaren boven moet met voldoening worden vast gesteld, dat door de deltadienst van rijks waterstaat inmiddels een aanvang is ge maakt met het tot uitvoering brengen van een aantal onderdelen van het bagger- en eilandenplan (opgenomen in het basisplan Veerse meer 1967), waarvan de kosten vol ledig door het ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk worden ge dekt. Het behoeft geen betoog, dat zonder deze onmisbare rijkssteun het Veerse meer ais watersportgebied niet zou zijn wat het nu reeds is. Deze rijkssteun wordt overigens in zeer belangrijke mate mede ontvangen van het ministerie van economische zaken (voor wat betreft de gemeentelijke voorzie ningen, zoals de aanleg van jachthavens) en in natura van de dienst der domeinen en staatsbosbeheer. Slot. In het vorenstaande is gepoogd de ge- interesseerde lezer in kort bestek een glo bale indruk te geven van de wording en wer king van het recreatieschap. Slechts door een bezoek aan dit unieke watersportgebied zal men tot de overtuiging komen, dat de in spanning, die men zich tot op heden heeft getroost om het gebied allure te geven, onmiskenbaar grote gevolgen hebben ge had. L. J. L. Hendrikse. 23

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1970 | | pagina 23