een dorado voor de watersport... ZEELAND: ZEELAND VAKANTIELAND Zeeland biedt unieke mogelijkheden voor de watersport. Een belangrijke trekpleister is het Veerse meer. Dit watersportgebied is er nog niet zo lang. Eerst in 1961 onstond het door de afsluiting van de Zandkreek en het Veerse Gat. Dit gebeurde in het kader van de uitvoering van het Deltaplan, dat niet alleen meer veiligheid voor de bevolking van de Gouden Delta betekent, maar tevens een geweldige uitbreiding van het Nederlandse recreatieareaal inhoudt. In korte tijd is er in het Veersemeer-ge- bied al veel gebeurd. Er zijn veel jachtha vens tot stand gekomen. We vinden ze in Wissenkerke, Kortgene. Wolphaartsdijk, Ar- nemuiden en Veere. Het zijn uiterst moderne havens, die tezamen plaats bieden aan om streeks 2000 jachten. Het Veerse meer is er overigens niet al leen voor de watersport. Ook voor de oever recreatie zijn aantrekkelijke gebieden inge richt. Daarnaast ziet men er vele prachtige tweede woningen, alle riant gelegen. Het Veerse meer is niet het enige water in Zeeland, dat een sterk groeiproces door maakt. Hetzelfde kan gezegd worden van de andere Zeeuwse wateren. Jachthavens zijn overal te vinden: aan het Grevelingen, aan de Oosterschelde, aan de Westerschelde en zoals vermeld aan het Veerse meer. Hun totale capaciteit bedraagt ongeveer 3700 ligplaatsen. De verdeling is als volgt: Grevelingen: (Brouwershaven en Bruinis- se) 180 ligplaatsen. Oosterschelde: (Zierikzee, St. Annaland. Stavenisse, Tholen, Goes en Yerseke) 570 ligplaatsen. Westerschelde: (Vlissingen, Breskens. Ter- neuzen, Kruispolder en De Paal) 520 lig plaatsen. Veerse meer: (Wissenkerke, Kortgene, Wolphaartsdijk, Arnemuiden en Veere) 2045 ligplaatsen. Diversen: (Braakman en Otheense Kreek in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Middel burg) 374 ligplaatsen. Totaal 3689 ligplaatsen. Het Grevelingen zal als binnenwater eerst ontstaan na de totstandkoming van de af- sluitdam in het Brouwershavense Gat. Dit zal omstreeks 1971 het geval zijn. Het Gre- velingenbekken zal een bijzonder belangrijke funktie voor de openluchtrecreatie gaan ver vullen. De oppervlakte van dit gebied is enorm: ruim 14.000 ha. Dit cijfer spreekt nog meer indien een vergelijking wordt ge maakt met het Veerse meer, dat als een recreatiecentrum van internationale allure te boek staat. De oppervlakte van het Veer se meer is omstreeks 2.800 ha, hetgeen neer komt op een vijfde van de omvang van het Grevelingenbekken. Het Grevelingenbekken biedt enorme mo gelijkheden, zowel voor de grote als voor de kleine watersport. De capaciteit van dit gi gantische wateroppervlak is in dit stadium nog moeilijk te bepalen. Verscheidene faktoren zijn hierop van in vloed, zoals: het waterpeil (de oppervlakte bevaar baar water; de toegankelijkheid van oevers en ei landen; de aanwezigheid van verpozingsmoge lijkheden aan de oevers en de eilan den. Uiteindelijk zullen er zonder twijfel enkele tienduizenden ligplaatsen zijn. De Stichting Recreatieplan Grevelingen bekken heeft een struktuurschets opgesteld, die in beginsel door provinciale besturen van Zuid-Holland en Zeeland is aanvaard. Deze struktuurschets zal de basis zijn voor vast te stellen streek- en bestemmingsplan nen. De ligging van het Grevelingenbekken is ideaal. Rotterdam ligt bijvoorbeeld op 40 km afstand. Voor weekendrecreanten uit de Belgische steden en het Ruhrgebied is de afstand gemakkelijk te overbruggen. Ant werpen ligt op 80 km afstand en het Ruhr gebied op 130 km. Een andere trekpleister is de Ooster schelde. Dit water is een dorado voor de ervaren watersporter. Een geweldige attrak- tie is Zierikzee met veel prachtig stede- schoon. De jachtaccommodatie ligt uniek: vlak bij de middeleeuwse kern. Een prachtig gezicht vanaf het water biedt de Zeeland- brug, Europa's langste brug. Helaas zal men niet lang meer op de ge- tijdenstroom kunnen manoeuvreren. In 1978 zal de acht kilometer lange Deltadam tussen Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland een feit zijn. In de ogen van de deskundigen be tekent dit een „verschraling" van de water sportmogelijkheden. Terecht stelt de over heid de veiligheid van de Deltabewoners hoger dan de genoegens van de waterspor ters. De inrichting van het Zeeuwse meer is al leen nog maar in hoofdlijnen bekend. Het oostelijke gedeelte, dat bekend staat als het Verdronken Land van Zuid-Beveland, wordt als industriegebied gedacht (Reimers- waalplan). De rest, nog altijd enkele tienduizenden hectares, is voor de recreatie bestemd. Ge zien de grote watermassa, zullen er in hoofdzaak grotere jachten komen. Door het vormen van beschutte plaatsen, zoals ook in het Grevelingenbekken zal gebeuren, kunnen gedeelten van het Zeeuwse meer geschikt worden gemaakt voor de kleine watersport Een geschikt punt voor de klei ne boten wordt wel genoemd het gebied ten zuiden van de Schelphoek. Tot slot de Westerschelde. Voor de zee zeiler is dit een bijzonder belangrijk vaar- domein. Wanneer straks de Oosterschelde zal zijn afgesloten, blijft de Westerschelde de enige mogelijkheid voor de watersporters, die zich voelen aangetrokken door zgn. open water. Breskens heeft de belangrijkste jacht haven. Deze wordt vooral door de grotere schepen aangedaan. Het ligt in het voor nemen zo spoedig mogelijk in de oostelijke havenkom een nieuwe jachthaven in te rich ten. De mogelijkheden voor watersportbeoefe- ning op de Westerschelde zelf zijn evenwel beperkt. Zij zullen nog geringer worden door de toename van het nu al drukke scheep vaartverkeer en als gevolg van de geplande economische expansies langs de beide oe vers. Het lijkt niet mogelijk een vaarroute te maken voor pleziervaartuigen binnen een betonning. Wie komen er nu allemaal naar de Zeeuw se watersportgebieden? Onderzoekingen hebben aangetoond, dat er een internationale belangstelling bestaat. Vooral onze zuiderburen komen naar de Zeeuwse zee-armen. Dit blijkt uit onderstaand overzicht. Herkomst vaste ligpl. in 1968. Veerse Ooster- meer schelde Zeeland 46 29 Overig Nederland 18 26 België 34 44 Duitsland en Frankrijk 2 1 100 100 Verwacht wordt, dat de belangstelling in de toekomst nog sterk zal toenemen, sterker dan in overig Nederland. Waarborg hiervoor zijn: het aantrekkelijke landschap, de grote oppervlakte bevaarbaar water en een ge ringe bezettingsdichtheid. Voor de verdere ontwikkeling zijn be langrijke investeringen nodig. De nog niet zo lang geleden verschenen recreatienota van de provinciale recreatieraad raamt globaal, dat op middellange termijn investeringen tot een bedrag van ruim f 16 miljoen voor de watersport nodig zijn. De raad heeft een studiegroep in het leven geroepen, die zich buigt over een verdere uitwerking van het globale investeringspro gramma, waarbij prioriteiten zullen worden gesteld. C. de Vos, secretaris Provinciale raad voor de recreatie in Zeeland. Alle mogelijkheden voor een druk bezet vakantieprogramma zijn in Zeeland aanwe zig. U kunt musea en oude kerken bezoeken, dagtochten maken langs door de ANWB be- wegwijzerde routes, die u langs de mooiste punten leiden van Schouwen-Duivenland. Midden-Zeeland en de Westerschelde. An dere toeristische routes in Zeeland zijn de Krekenroute in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, de Tegel- en de Fotoroute in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen en de Molentocht op Tholen. Ook kunt u varen op de Zeeuwse wateren, ondermeer naar de Deltawerken ter afsluiting van het Brouwershavense Gat. Klederdrachten zijn nog te bewonderen op vele weekmarkten, met name die van Middelburg en Goes. Enkele folkloristische evenementen zijn toeristische evenementen geworden, echter met dien verstande, dat de grondslag echt is: ringrijden op Walcheren, wipschieten met handbogen in Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen en bollen met de krulbol, een spel dat een beetje lijkt op het Franse jeu-de-boules, in de omgeving van Oostburg. Op zomeravonden herleeft de historie van de Middelburgse Abdij in een Klank- en Licht spel. Eveneens in Middelburg is Miniatuur- Walcheren, waar u een in de kleinste details natuurgetrouwe kopie kunt zien van de ste den en dorpen op Walcheren met hun voor naamste gebouwen en bezienswaardigheden. Verder worden er in de zomermaanden met veel enthousiasme hengelconcoursen, vis serijfeesten, schatgraverijen, lampionoptoch ten. kampvuren, sportwedstrijden, tentoon stellingen enz. georganiseerd. Veel te beleven dus in Zeeland, maar u kunt er ook heerlijk niets doen. Nog een tip. ga eens één van die typische visgerechten eten, die in vele restaurants worden geser veerd. 25

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1970 | | pagina 25