PAALWORM-PANIEK „HET ZILVEREN SCHOR" - een plaats apart een zesponder, die ook kan toehappen, mag de lijn wel iets zwaarder zijn. Bij 22 tot 24- nylon is het werpen met licht kunstaas nog juist mogelijk. De hengel dient natuurlijk aan gepast te zijn. U zult het toch met me eens zijn, dat hoe krommer de hengel staat tij dens de dril des te mooier het hengel-avon- tuur is. Geen slappe hengel dus, die naar alle kanten buigt, maar een lichte soepele ,,stok" met een voldoende vermogen om desnoods een redelijk zware spinner te wer pen en een ruggegraat, die het mogelijk maakt de haak te zetten en de verwoede vluchtpogingen van de vis op te vangen. Hoe en waarmee vissen. Welk kunstaas is het beste en aan welke vliegen wordt op de betrokken wateren in de diverse jaargetijden de voorkeur gege ven? Er ligt hier een terrein braak om van te watertanden. Het Veerse meer met zijn overwegend harde bodem leent zich uitste kend voor het waden met de hengel in de hand. Ik voorspel u, dat de vissers, die in 1969 een sportvisser in lange waadbroek door dit deltawater zagen stappen, binnen kort door honderden gevolgd zullen worden. De praktijk zal wel leren welke vliegen de regenbogen en bruinen het meest appre ciëren. Ik geloof niet, dat er naarstig naar nieuwe vliegen gezocht behoeft te worden. Van veel meer belang zal de haakgrootte zijn, waarop de vlieg gestrikt wordt. C. en D. zullen de meest gebruikte vlie- genlijnen worden en voor de „haarvliegen" en streamers de B. Wat de spinners be treft zal bijna elke sneldraaiende spinner zijn vangkracht bewijzen. Tot nog toe is vooral de Mepps 2 en 3 aanbevolen en dan liefst met een verchroomd blad. Die spinner is goed en blijft goed, maar het is natuurlijk onzin te denken, dat de Mepps alleen zalig makend zijn. Om er enkele te noemen, die het evengoed Kunnen ooen: Luxor Rafale. Dam, Voble, etc. Wilt u zelf op het blanke spinnerblad een druppel rode, blauwe of groene verf laten vallen, dan zit u al volop in de experimenten. U weet misschien, dat Joe Kane uit Tour- makeady; een van de allerbeste gillies van Lough-Mask, zwoer bij een blank blad met een paar blauwe stippen. Van veel meer belang is volgens mij zonnig weer met een zuchtje wind. Een heel fijn briesje, dat net zo maar rimpeltjes over het water trekt. Daar liggen de beste vangkansen. Vele duizenden hengelaars hebben het Veerse meer nog steeds niet ontdekt. Straks komt ook het Grevelingenbekken beschikbaar. Bei de wateren hebben volop voedsel, ook zo lang het nog zout is. En dat deltawater heeft ook vele mooie schuilmogelijkheden voor de vis, die een onvergetelijke ont dekkingsreis waard is. En dat allemaal te gen prijzen en kosten, die vergeleken bij buitenlandse vergunningen te geef zijn. Nog te weinig bekend. Aan dit interview met John van Hurck kan rustig worden toegevoegd dat recreatief ge zien ,,de reclame" voor de forel van het Veerse meer nog in een beginstadium ver keert. Als alle verwoede forelvissers zouden weten welke sport hier in Zeeland vooral uit een visbootje, maar ook wadend in de lieslaarzen te beleven is, zouden er hotel bedden tekort zijn. Nog veel te weinig wordt, ook door reisbureaus en VVV's, de hengelsportmogelijkheden onder de aandacht gebracht. Dat geldt niet alleen voor het Veerse meer, maar ook voor reisreclames voor Spanje of Portugal. De enige ware doorbraak geeft Ierland te zien, dat inter nationaal de geweldige visvakanties via Prim-air en B.B.I. aangeeft. De hengelsport vakantie is een pakket, dat nog veel te wei nig aandacht krijgt. Het Zilveren Schor Arnemuiden ,,Het beschaafde westen heeft een men sentype van dodende middelmatigheid ge creëerd". Dit citaat van Jerzy Kosinski hoort natuur lijk eigenlijk niet thuis in deze Veerse Meer Gids. Met name niet als u hem op de HISWA temidden van veel rumoer door bladert. En toch Misschien zijn al de mooie dingen die u ziet op de HISWA wel heel nauw veroonden met de mensen voor wie ze gemaakt zijn. Met u bijvoorbeeld. „Het Zilveren Schor", centrum voor jonge mensen gelegen aan het Veerse meer, wil een centrum zijn dat juist met jongeren temid den van de middelmatigheid zoekt naar die vormen van samenleven die het weer mo gelijk maken aan de middelmatigheid te ontkomen. Weer mens te worden, samen op weg te gaan in verandering en steeds opnieuw te kiezen. Misschien hoeft het voor u allemaal niet. maar als u even tijd hebt en u vaart langs de zes puntdaken, denkt u dan ook even na over wat het is om weer het lef op te bren gen om stelling te nemen, hoe dan ook, te gen of voor onze zogenaamde „welvaart". 3000 jonge mensen, met allerlei mogelijk heden en vanuit allerlei richtingen, kernen per jaar samen op „Het Zilveren Schor" om bezig te zijn met datgene wat we aanduiden met „samenleven". Een grote vrijheid en een groot stuk eigen verantwoordelijkheid daarin zijn de basis van dit werk. Een kleine bijdrage misschien om te komen tot leefbaarheid. HISWA 1970. Kijkt u rustig verder, koop ook rustig verder. Maar in Zeeland staat een huis voor mensen van 15 tot 30 jaar die leven nog belangrijker vinden dan varen. Hoe is het mogelijkof zou het samen kunnen gaan? J.D.C. Het artikel over de paalworm in het vorige nummer van de Veerse Meer Gids was o.a. voor het televisie-journaal aanlei ding om aandacht te schenken aan het Veerse meer. Kennelijk was onze berichtgeving over het aantreffen van paalworm in verschillende houtsoorten voor genoemd journaal niet sen sationeel genoeg. Men vroeg ons nl. medewerking om door paalworm aangetaste boten te filmen. Omdat deze medewerking niet kon worden verleend om de doodeenvoudige reden, dat er in boten geen paalworm was gevonden, is de cameraploeg kennelijk zelf op onderzoek uitgegaan. Na veel vergeefse pogingen kwam men uiteindelijk terecht in de sportvissers haven van Wolphaartsdijk. In deze haven is nogal wat inlands hout verwerkt, waarvan een gedeelte zelfs niet verduurzaamd is. In een gedeelte van dit onbehandelde hout werd paalworm gevonden. Bovendien toonde een aan die haven ge vestigde jachtwerfexploitant een sterk ver waarloosde boot, waarin gangen werden aan getroffen van vermoedelijk paalworm. Des kundigen echter menen dat het in dit geval geen paalworm was, maar een nog al in zout water voorkomend schelpdiertje de gribbel. En daarmede zijn we terug bij de kern van ons verhaal in het laatste nummer: Er is altijd paalworm geweest; Vermoedelijk als gevolg van de warme zomer kwam er een paalworm-explosie; De paalworm is alleen aangetroffen in onbehandelde zachthoutsoorten; Regelmatig onderhoud van de boot geeft de paalworm geen kans. Het zal voorts verstandig zijn in ieder geval geen onbehandelde zachte houtsoorten in het Veerse meer te gebruiken. Het is wel degelijk uit een overweging van grotere duurzaamheid en minder gevaar voor paalworm, dat in de moderne jacht havens rond het Veerse meer tropisch hard hout is toegepast. Hoewel wij zelf niets tegen de toepassing van inlands hout voor verschillende doelein den hebben, zijn wij uit allerlei overwegingen toch blij, dat de Nederlandse Heidemaat schappij de ontwerper en directie van de verschillende rond het meer gelegen havens - de toepassing van tropisch hard hout adviseerde. (De uitstekende foto's bij het artikel over paalworm in het laatste nummer waren van de provinciale waterstaat voor Zeeland.) 27

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1970 | | pagina 27