Dit is het Veerse meer Het Veerse meer, ontstaan uit de afslui ting van Veerse Gat en Zandkreek is een pioniergebied in de Delta. De Deltadienst van de rijkswaterstaat deed ervaring op met de sluiting van de eerste zeearm: het Veerse Gat. Bij de aan- passingswerken, de oeververdediging en het maken van eilanden kon men de gevolgde methoden en de toegepaste materialen toet sen aan het gebruik van nog grotere werken als Grevelingenbekken en straks het Zeeuw se meer. De organisatievorm een recreatiege meenschap op grond van de wet gemeen schappelijke regelingen is niet nieuw. Soms wordt wel eens betwijfeld of het de juiste vorm is. Zeker is, dat na de afsluiting er door de recreatiegemeenschap „Het Veerse Meer", met steun van de overheid zeer veel is ge daan om het gebied te doen beantwoorden aan het doel dat men zich reeds vóór de afsluiting voor ogen stelde. Het vervult een belangrijke recreatieve functie op regionaal en nationaal niveau; het is zoals de cijfers van de bezoekende jachten uitwijzen van internationale bete kenis. De elders in dit blad gepubliceerde cijfers van de jacnten die de sluizen van Veere en Kats passeerden, spreken voor zichzelf. Nóg kan er veel gedaan worden om de leefbaarheid op en aan het meer te vergro ten. Er zijn reeds enkele eilanden en er ko men er nog meer. Verpozingssteigers werden gebouwd. Langs de oevers werden speel- en ligweiden gemaakt en er werd op grote schaal bos aangeplant. Het Zeeuwse karakter veranderde niet, de Zeeuwse luchten bleven dit gebied overkoe pelen en daarom is het goed toeven op of aan het Veerse meer. Door de herindeling op Zuid-Beveland is er een verandering gekomen in het aantal samenwerkende gemeenten. Behalve de pro vincie Zeeland nemen thans aan de gemeen schappelijke regeling deel de gemeente Ar- nemuiden. Goes, Kortgene, Wissenkerke en Veere. De gemeente Goes heeft nu in haar ter ritoir een belangrijk stuk oever aan het Veer se meer en wel vanaf de Zandkreekdam tot aan de landbouwhaven „De Piet". In de gemeente is opgenomen de v.m. gemeente Wolphaartsdijk. Teneinde u nog eens inzicht te geven in het pakket mogelijkheden dat de gemeenten u te bieden hebben, geven we hieronder een afzonderlijke beschrijving van deze vijf ge meenten. Arnemuiden. Het voormalige vissersdorp heeft het oude carillon, dat reeds in de 14e eeuw in Meche- len door een bekende klokkengieter werd ge goten, weer terug. Als dit periodiek verschijnt, kan men de klanken van dit zeldzame carillon weer in Arnemuiden beluisteren. Reeds eerder schreven wij, dat wij hopen dat deze klokken een nieuw tijdperk voor Arnemuiden zullen inluiden. De aanzet hiertoe is reeds aanwezig. De jachthaven met 345 ligplaatsen is gereed gekomen. De firma Gebr. Van Fraassen zet er alles op om voor het komende water sportseizoen de gasten te kunnen ontvangen. Het café-restaurant zal dan gereed zijn. De door het bedrijf te verhuren motorboten zul len voor de verhuur gereed liggen. In eigen bedrijf zijn deze kruisers nog meer verbeterd en o.a. van sterkere motoren voorzien. Het kantoor van de bekende Leo van Bel- zen staat er reeds. Leo is al bezig met een flinke overdekte botenbergplaats. De grote vloot van 16 kwadraats zal bij het be gin van het seizoen gereed liggen voor de vele klanten uit binnen- en buitenland. Het zal de moeite waard zijn een tochtje te maken naar het Oranjeplaatproject en een kopje koffie te gaan drinken in het prachtig gelegen café-restaurant. Het jeugdcentrum „Het Zilveren Schor" is met zijn pyramidedaken een markant punt aan het meer. Goes. Door de herindeling op Zuid-Beveland is de stad Goes belangrijk groter geworden. De nieuwe gemeente heeft er o.a. de voormalige gemeente Wolphaartsdijk bij gekregen. Daarmee verwierf het zich een flink stuk recreatiegebied aan het Veerse meer. De zo belangrijke oever vanaf de Zandkreek dam tot aan de landbouwhaven „De Piet" is nu territoir van de gemeente Goes. Naar wij menen begrepen te hebben, bestaat bij het gemeentebestuur van Goes grote interesse voor de ontwikkeling van dit gebied. Het is dan ook de moeite waard. De landbouwhaven „De Piet" wordt nu reeds voor een gedeelte ingericht met aan- leggelegenheid voor sportvissers. De vele hectaren grote speel- en ligweide heeft nu al een belangrijke functie voor de dagre creatie. Niet alleen voor Goes, maar voor de gehele regio. Het natuurgebied „De Middelplaten" is een belangrijk rustpunt. Tussen „De Middel platen" en de kom Wolphaartsdijk ligt aan de Muidenweg, aan de oever, nog een stuk terrein voor de dagrecreatie. De Inlaag, onmiddellijk achter de dijk van het Veerse meer gelegen, is een zomerwo ningterrein dat juist gereed is gekomen en waar u een moderne zomerwoning kunt huren of kopen. Bij de havens zijn twee café-restaurants gevestigd. Binnendijks liggen twee cam pings. Twee jachtwerven kunnen voorzien in de vele behoeften van de watersporters. Er is een bekende zeilmakerij. Wolphaarts dijk heeft maar liefst 5 havens. Een daarvan is in gebruik bij de Royal Yacht Club de Belgique uit Antwerpen. Deze ver eniging heeft samen met de watersport vereniging „Wolphaartsdijk" een clubge bouw op het havenplateau. Hier is de wo ning van de havenmeester en de dienstver trekken w.o. ook de bestuurskamer en de kamer van de secretaris-penningmeester van „Wolphaartsdijk", de bekende heer Rui- saard. Verder zijn beneden ook de toiletten en douches. Daarboven, met een uniek uitzicht naar alle kanten op het Veerse meer, is het sociëteits gebouw met een gezellige bar. In de oude landbouwhaven heeft de water sportvereniging 50 ligplaatsen. Bovendien heeft men de beschikking over de kort ge leden gebouwde Schorhaven. Hier zijn ook loodsen voor zomer- en winterberging en een kraan met een hefvermogen tot 4 ton. De hengelsportvereniging „De Zandkreek" heeft een haven met ligplaats voor onge veer 100 sportvissersboten. Hier is ook gevestigd een flinke zeilschool met internaat. Kortgene. De gemeente Kortgene heeft een belang rijk historisch monument. De toren van Kort gene is het enige baken, dat nog getuigt van het oorspronkelijke Kortgene, waarvan de naam al in stukken van 1247 te vinden is. Na de St. Felixvloed in 1530 was Noord- Beveland één groot slikkengebied. Alleen de toren bleef staan. Daar is al veel aan gerestaureerd. O.a. is er een meter dikke muur omheen gemetseld. In de toren hangt de 600 kilo wegende klok „Suzanne". Deze werd gegoten in 1661. Hij werd gestolen door de Duitsers maar kwam terecht op de bodem van het IJsselmeer. Na de oorlog werd hij opgevist en hangt nu weer op de oude plaats. De eerste aanzet voor de recreatie kreeg Kortgene toen er een jachthaven werd ge graven. Het is een zeer belangrijk accent dat het tegenwoordige watersportcentrum „Delta Marina" op de gemeente drukt. De haven is op een moderne wijze opgezet en de ex ploitatie er van geschiedt vakkundig. Buitendijks, aan het meer, is een mooi bungalowplan. Binnendijks ligt het „Deltona- plan". Hier komen ongeveer 100 zomer woningen. Oostelijk van eerstgenoemd bungalowplan ligt, ook buitendijks, een caravanterrein van de „Nederlandse Caravanclub". De landbouwhaven heeft 22 ligplaatsen voor woonschepen. Westelijk van deze ha ven is het zwembad met zonneweide. Daar naast is thans gereed gekomen een uniek ge legen watersport camping. Daarnaast ligt het bosgebied van „Het Ambacht", met vrije wandeling. Kortgene heeft een zeer aktieve midden stand. Kortgene biedt degenen die eens „uit" willen verschillende mogelijkheden. Er is een groot aantal Horecabedrijven. Juist de verscheidenheid in deze tak van be drijfsvoering is in een toeristencentrum zo belangrijk. Men komt dan ook graag uit de wijde omgeving naar Kortgene. Wissenkerke. Het voormalige eiland Noord-Beveland wordt broederlijk gedeeld door de gemeen ten Kortgene en Wissenkerke. Wissenkerke heeft in haar grondgebied een flinke lengte oever aan het Veerse meer, lopende van Geersdijk tot aan de Veerse Gatdam. Er is de laatste jaren een flinke aanzet in de toeristische accommodatie gekomen. Allereerst is daar de jachthaven van het bij Wissenkerke behorende Kamperland. Er is al een hele bedrijvigheid rond deze aardig gelegen jachthaven. Het bij de haven 6

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1970 | | pagina 6