VEILI ook op GHEID: het water... ste bos van Zeeland. Binnen zeer afzienbare tijd zal deze ruim 130 hectaren worden ont sloten ten behoeve van de recreatie. Het reeds nu bekende bungalow park ,,De Banjaard" ligt aan de overzijde van de dammenweg. Mede door het daar gevestigde café-restaurant is er een druk contact met het Veerse meer. Er is een aantal goede kampeerterrei nen, welke, hoewel niet gelegen aan, toch een duidelijke functie hebben in het Veerse meergebied. Veere. De gemeente Veere is een van de mar kante punten aan het Veerse meer. Ook hier heeft de herindeling op Walcheren gemeenten samengevoegd. Bij het stadje Veere kwam Vrouwenpolder, Serooskerke en Gapinge. De rijke historie van de stad Veere is be kend. Het is nog rijk aan monumenten. Het dagbezoek is in de zomer bijzonder groot. In de voormalige vissershaven heeft de jachtclub Veere haar thuishaven. Voorai in de zomer is de langs de haven gelegen kade een flaneerboulevard. Aan de overzijde van deze haven ligt een uitstekend café-res taurant waar men uitzicht heeft op de haven en het meer. De voorzitter van de deltafederatie van sportvissers heeft op initiatief van de heer Van Geesbergen, personen uit verschillende belangengroepen van beroeps- en plezier- vaart bijeen geroepen. Behalve de nieuwe groepscommandant van de rijkspoiitie te water, de adjudant Bout uit Wemeldinge, waren er vertegenwoordigers van het loodswezen, ANWB, sportvisserij, ook uit België, een zeilschoolexploitant enz. Het gespreksonderwerp was: de veiligheid van watersporters op de deltawateren te verhogen. Een moeilijk probleem. Twee groepen wa tersporters; de ene groep zich recreërend met een boot op het water om der wille van het varen, de andere groep de sportvissers, een boot of bootje gebruikend als hulpmid del om de plaats te bereiken waar men de vis denkt te kunnen verschalken. Het stadhuis, de Schotse huizen en de Campveerse toren, de oudste stadsherberg en restaurant voor smulpapen, zijn wereld beroemd. Nabij de havenmonding van het kanaal door Walcheren is een grote jachtwerf met ligplaatsaccommodatie gevestigd. De voormalige werkhaven van Vrouwen polder is tot jachthaven omgebouwd. De watersportvereniging ,,De Arne" is er thuis. Het komende watersportseizoen zal er een zeilschool met botenverhuurbedrijf worden geëxploiteerd. De voormalige gemeente Vrouwenpolder heeft reeds zeer lang een goede naam als familiebadplaats. Thans, na de afsluiting, kan men hier van twee walletjes eten. Niet alleen is er een prachtig Noordzeestrand, dat steeds breder wordt; aan de andere zijde van de gigantische zeewering is een Veerse- meerstrand waar eb en vloed geen stroming meer veroorzaken. Tussen Veere en Vrouwenpolder ligt onmid dellijk achter de voormalige zeedijk het kre- kengebied, waar rond een aantal waterpar tijen een prachtig bosgebied is ontstaan. Hierin wordt door Staatsbosbeheer een pas poortkampeerterrein geëxploiteerd. Verder zijn er nog verschillende uitstekend geoutilleerde kampeerterreinen in deze ge meente. Veel is er gezegd op deze bijeenkomst door deskundigen, die wisten waar zij over praatten. Mede naar aanleiding van de door adju dant Bout gegeven korte analyse van een aantal verdrinkingsgevallen, kwam men tot het besluit om in ieder geval voorlichting te geven. De problematiek van de wijze van voorlichting zal zijn de verscheidenheid, niet alleen van materiaal, maar vooral door het varen op stroomend of op stilstaand water. Er is een hemelsbreed verschil in het be varen van Ooster- of Westerschelde en het Veerse meer. Een uit de vergadering benoemde werk groep zal de problematiek van ,,de wijze waarop" bestuderen. Voor het Veerse meer hoe vele malen veiliger dan eerder genoemde estuaria moet men toch regels in acht nemen die nu eenmaal niet met de voeten kunnen worden getreden. En als je dan verschillende verdrinkings gevallen analiseert, sta je verbaasd over de nonchalance, de onnadenkendheid, ja roe keloosheid van sommige watersporters, Hoe vele malen werd er al niet op ge wezen, dat het gevaarlijk is op het boord van een met enige snelheid varende rubber boot te zitten. Er behoeft slechts een kleine hekgolf van een langsvarend schip wat dei ning te veroorzaken of het rubber-gedrocht werpt als een bokkend paard zijn berijder af. Hiermede bezorgt hij zichzelf een goede kans op de verdrinkingsdood en anderen een redelijke kans op verongelukken door getroffen te worden door het stuurloos voort- schietende projectiel. Toch zijn er nog steeds slachtoffers van deze wijze van varen. Het is onmogelijk om alles in een boekje te zetten. Veel zal door de harde praktijk moeten worden geleerd. Vast staat dat men zijn hersens mee moet nemen, ook wanneer men het water opgaat. Uitputtend kunnen wij u niet vertellen hoe u in verschillende situaties u op dat Veerse meer hebt te gedragen. Wel zijn er regels die wij in ieder geval onder de aandacht van iedere watersporter willen brengen. Beluister het weerbericht als u plannen hebt om te gaan varen. Draag een zwemvest; zeker degenen die de zwemkunst niet machtig zijn. Ga in het voorjaar, als het water nog zeer koud is, niet varen zonder extra voorzorgen. (Uw vingers verkleumen en uw reactie wordt vertraagd.) Let, als u op het water bent, ook op te kenen dat er weersverandering op til is; Houdt er rekening mede, dat als u van Wol- phaartsdijk naar Veere vaart en er vooral uit het zuidwesten een bui komt opzetten er bij Geersdijk een „lelijk stuk water" kan staan. Zorg voor voldoende drijfvermogen in uw boot. Oefen vaak voor de situatie „man over boord". Zorg dat u bekend bent met de water- kaart van het Veerse meer. Neem geen onnodige risico's; u bent als mens ook verantwoordelijk voor het leven van anderen. Een reddingsboei alsmede een anker met minstens 16 meter tros behoort in iedere boot. Blijf bij uw boot als hij omslaat. Denk er aan, dat een open boot meer kwetsbaar is dan een kajuitjacht. Tenslotte nog iets over het al dan niet gevaarlijk zijn van het Veerse meer. Het Veerse meer is, wanneer men het kent, niet gevaarlijker dan welk ander watersportge bied. In een bepaald opzicht is het zelfs minder gevaarlijk. Over een zeer grote leng te n.l. loopt de voor-oever zeer langzaam af. Ook bij de verschillende eilanden is er een grote ondiepte rondom. De blezen geven de 1.50 meter-lijn aan. Wanneer men op vele plaatsen langs het meer aan lager wal geraakt en vast loopt, zal men in de meeste gevallen over boord kunnen stappen en ze ker niet kopje onder gaan. 8

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1970 | | pagina 8