Merkwaardig gedrag van de Bergeend Vogeljongen worden naar de kleuterschool gedreven. Een eigenaardige beschikking van de na tuur, die ornithologen onlangs hebben ont dekt, brengt de Bergeenden er toe om hun eigen jongen te verdrijven. Wat is er aan de hand met deze eenden, die als wellicht de meest karakteristieke vogels van de Deense kusten juist nu, begin juli, pas jongen heb ben? De ouders zouden een vredig familie leven moeten hebben, maar het tegendeel is waar. Zodra het ouderpaar met de acht, tien of twaalf jonge eendjes tussen zich, in het wa ter liggen, van de fjord of inham, werpen zij zich op de licht-bonte eendjes. Gedurende een heel of half uur jagen zij en pikken en drukken zij ze onder water, zodat de gedul dige waarnemer sommige van die „ouder loze" weg kan zien vluchten. Hier is geen sprake van het alleen maar stoeien met een groepje jonge eendjes, doch wel degelijk van het „wegjagen". Dat het niet alleen maar een dwaas ouderpaar is, dat zo uitzonderlijk optreedt en dat dit niet slechts een enkele zomer gebeurt, is juist vastgesteld door grondige studie van deze eenden. Het schijnt een wonderlijke regeling van de natuur te zijn, dat deze vogels -die behoren tot de mooiste en grootste van onze strandvogels dikwijls hun jongen verstoten, zelfs als deze misschien slechts een paar dagen oud zijn. Men kan zich afvragen wat dat voor eigenaardige aanpassing is, die op die ma nier de anders heilige ouderplichten dwingt te suspenderen bij deze eenden en vooral, wat er daarna terecht komt van die donzige kleintjes. Jadie komen in de „kleuter school"! Er staan verzorgers paraat. Het is bij de ornithologen reeds lang be kend. dat er bij die eenden met de roestrode decoratiebanden over de borstzó mooi, dat zij in het hele noorden totaal be schermd zijn (in Denemarken sedert 1931) iets verdachts moest zijn voor wat betreft de manier waarop ze op hun kroost passen. Velen hebben zich er over verwonderd dat zij niet zelden groepen van jonge eendjes za gen, soms van een vijftig stuks, dus drie of vier of nog meer nesten, die zich schaarden om een enkel volwassen ouderpaar. Zelfs als men heeft kunnen begrijpen, dat er aan zo een verlichting der ouderplichten een voordeel verbonden kan zijn waarop wij zo dadelijk terugkomen was men ge neigd om het bij elkaar komen van die jonge eendjes als iets toevalligs te beschouwen. Maar nu blijkt het, dat ze zich werkelijk in een kleuterschool bevinden en dat het zeker geen toevalligheid is. Eensdeels dwingt de natuur deze eenden zich van hun jongen te ontdoen en dat met temeer klem naarma te het nest later is uitgebroed, ander deels bevinden zich altijd in de buurt enige „kinderloze" maar in jongen geïnteresseerde, ja, naar adoptie snakkende volwassen vogels, wier broeden om de een of andere reden is misgelopen. Die melden zich dan aan als vrij willige verzorgers van de ouderloze jongen, die misschien als gevolg van de neiging op geroepen door de vervolging, waaraan zij bloot stonden, er toe komen zich bij elkaar aan te sluiten. Ja, maar waartoe dient die honderd, mis schien duizendjarige ontwikkeling van dat sy steem van verzorging der jongen in de vogel wereld? Waarmee hebben deze eendenouders het zo druk, dat zij na het vol zorg uitbroe den der jongen, zich gedragen op een ma nier, die voor het menselijk oog weerzin wekkend brutaal aandoet? Wel zij moeten in de rui en om hun maand-lange hulpeloos heid te overleven, die het ruien hun bezorgt en doordat hun vliegvaardigheid verlamt wordt, moeten zij een plaats vinden waar zo wel rust als eten is. Die vliegtocht daar heen kan zo lang zijn en zo vermoeiend, dat noch het vrouwtje, dat immers zo lang heeft zitten broeden, noch het mannetje, dat even lang wachtdienst heeft gehad, zich op weg kunnen begeven zonder eerst op krachten te zijn gekomen. Dat bereiken ze zeker niet als ze door moe ten gaan met hun ouderplichten na te ko men en zeer zeker niet als de jongen laat zijn uitgebroed. De pleegouders daarentegen, wier broedsel is mislukt, hebben niet dezelf de behoefte aan herstel, maar kunnen een massa jonge eendjes om zich heen hebben, misschien tot de dag, dat ze moeten ver trekken, die normaal valt in eind juli. Waar voert overigens die rui-trek die duizenden Deense eenden heen? Die voert hen evenals tienduizenden uit Noor- De jongen worden gedood. Het is voornamelijk de Britse ornitholoog dr. John Hori, die na jarenlang het interes sante familieleven dezer eenden te hebben bestudeerd, er niets tegen heeft om de jon ge eendjesverzameling „kleuterschoolkinde ren" te noemen. Hij kon zijn ogen bijna niet geloven, toen hij op een vroege julidag een paar jaar geleden voor de eerste keer zag hoe een ouderpaar zijn eigen jongen overviel op een meer waar ook een stuk of tien an dere eenden lagen en waar een kleuterschool ontstond. Het mannetje begon plotseling een serie nonstop aanvallen op de acht jongen, die hoogstens zes dagen oud waren. Hij ver volgde ze zonder ophouden, joeg ze in alle richtingen uiteen en beet naar ze, zodat ze zich moesten redden door onder te duiken. En hij nam, wat opvallend was, geen notitie van de andere jongen, alleen van de zijne. Hoe reageerde het vrouwtje? Eerst zwom zij passief er naast rond, maar na een half uur begon zij zich op precies dezelfde manier te gedragen en al gauw bleek zij nog kwaad aardiger dan haar gemaal, waardoor deze werd aangevuurd tot nog hardere aanpak. De mishandelingen duurde drie kwartier. Het zag er meermalen naar uit, dat het vrouwtje op het punt stond dan het ene dan het andere eendje te verdrinken, wanneer zij met harde greep van haar snavel dwong te duiken en op hen af vloog zodra ze weer boven kwamen. Een eendje dat zij met haar snavel aan beide vleugels vast hield, drukt zij vijf keer achter eikaar langdurig onder water en een ander van die kleine stakkerts hield zij op dezelfde manier vast, terwijl het mannetje er ijverig naar pikte. Zeven jonge eendjes, misschien gedeeltelijk van hetzelfde nest en gedeelte wegen, Zweden en de Baltische landen, uit Engeland, Frankrijk en Duitsland naar een en hetzelfde adres in het geweldige terrein tussen de zandbanken van het lage water in het binnenste van de Helgolandsbocht. Hier is de verzamelplaats waarheen Euro pese, ja zelfs Russische en Noord-Afrikaan se eenden spoedig beginnen toe te stromen van alle kanten om zich te verenigen tot een internationale massa-bijeenkomst met slechts een enkel, maar levensgewichtig punt op het programma: ruienOnderzoekingen dui den er op, dat in elk geval de Deense deel nemers, evenals de Hollandse en de Engelse, het dikwijls presteren naar huis terug te keren na het ruien om eerst later zich op de najaarstrek te begeven. Alsof ze op een korte visite moeten om hun nieuwe kleed te vertonen. Maar, als een enkel paar, om welke reden dan ook, zo vlug zou terugkeren, dat de kleuterschool waarin hun jongen gingen, nog niet uiteen is gegaan, deze dan terug willen brengen onder hun eigen verzorging, dat zou toch niemand willen veronderstellen. Er zijn grenzen lijk van andere mishandelde nesten, dreven rondom in het water. Langzamerhand scheen de band tussen jonge en oude eenden te bre ken en durfde gedurende lange tijd op zijn hoogst één van de kleintjes zich in hun na bijheid op te houden. Maar wat gebeurde er toen de waarnemer, die zich aan de kant ver borgen had, zich plotseling vertoonde? Pre cies het tegenovergestelde van wat men zou verwachten, aangezien de ouders, net als normale eenden doen als er gevaar opduikt... angstig roepen en laag over de nu bij elkaar dringende eendjes vliegen om de aandacht van de vermeende aanvaller te trachten af te leiden Een gespleten zin. Sindsdien is dr. John Hori meermalen ge tuige geweest van soortgelijke kinder- vijandige familie-gevechten en van het kon- flikt, dat blijkbaar in deze situatie heerst in de aanleg van zowel de vaders als van de moeders, tussen de drang om aan te vallen en de drang om te beschermen. Hij heeft een eendenmoeder een uur lang haar jongen zien vervolgen en bijten en onderdompelen, waarna zij met hen het land opvluchtte en zich over hen heenlegde, om ze te beschutten tegen een ijskoude westenwind. Hij heeft zelfs een situatie meegemaakt, waarin een eendenpaar eerst hun kroost ver dedigde tegen een aanval van een ander ou derpaar, om daarna zelf tot de aanval over te gaan. De ouders zijn blijkbaar met zichzelf in tweestrijd in de mishandelingsperiode, die zonder uitzondering eindigt in de verdrijving naar de kleuterschool, en hun brutaliteit is te meer merkwaardig, daar de gehechtheid 16

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1970 | | pagina 16